Zastosowanie agrotkaniny w ogrodnictwie

Zastosowanie tkaniny w ogrodnictwie

Każdy, kto we własnym zakresie uprawia przydomowy ogródek bądź na co dzień ma do czynienia z branżą ogrodniczą, z pewnością spotkał się z pojęciem agrotkaniny. Pełni ona kilka funkcji, a dodatkowo jej powszechna dostępność sprawia, że jest coraz częściej wykorzystywana zarówno przez ogrodników-amatorów, jak i profesjonalistów.

Czym jest agrotkanina?

Agrotkanina wykonana jest z polipropylenu, a jej głównym zadaniem jest ochrona rabatów przed chwastami oraz utrzymywanie wilgotności podłoża na odpowiednim poziomie. Poszczególne rodzaje agrotkaniny różnią się między sobą przede wszystkim kolorem oraz gramaturą. Jest to mocny materiał, odporny na działanie czynników zewnętrznych, przez co chętnie posiłkują się nim zarówno doświadczeni, jak i początkujący ogrodnicy.

Jak wykorzystać agrotkaninę w pracach ogrodowych?

Agrotkanina znajduje zastosowanie przede wszystkim wczesną wiosną, jesienią oraz zimą, zwiększając poziom ogrzania gleby. Jednocześnie chroni rabaty przed chwastami i pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności gleby. Układając agrotkaninę na rabatach, powinniśmy przymocować ją za pomocą szpilek, bądź kotwic, tak aby pozostawała na swoim miejscu. Agrotkanina ma jednak pewną wadę, a mianowicie nie chroni powierzchni przed mrozem. Nie sprawdzi się więc w czasie ostrego ataku zimy- wtedy o wiele lepiej sięgnąć po agrowłókninę. Ponadto jej stosunkowo śliski materiał sprawia, że nie będzie najlepszym wyborem w przypadku skarp.

Agrotkanina a alternatywne rozwiązania

Alternatywą dla agrotkaniny jest agrowłóknina, która posiada podobne właściwości, a jednocześnie dobrze chroni przed mrozami. Agrowłóknina znajduje więc zastosowanie nie tylko w ogrodnictwie, ale również w rolnictwie, stanowiąc swego rodzaju ochronę dla plonów. Podobnie jak agrotkanina, przepuszcza nawozy oraz wodę. Jednocześnie jest ona nieco tańsza.

 Jak dobrać odpowiednią agrotkaninę?

Agrotkaniny różnią się od siebie przede wszystkim grubością i gramaturą. Im grubszy materiał, tym lepiej zatrzymuje wilgoć w glebie. Można go również przykryć żwirem lub kamieniami nie ryzykując tym samym, że przetrze się w krótkim czasie. Tymczasem agrotkaniny o dużej gramaturze najczęściej służą do upiększania ogrodów, wyznaczając na przykład pasy krajobrazów, przez które z pewnością nie przebiją się chwasty. Nie ulega wątpliwości, że dobrze sprawdzają się zwłaszcza na większych powierzchniach. Natomiast cieńsze agrotkaniny będą dobrym wyborem w przypadku, gdy chcemy przykryć je czymś delikatnym, na przykład korą drzew. Sprawdzą się zarówno w roli dekoracyjnej, jak i do okrycia rabatów. Wybór agrotkaniny zależy więc w dużej mierze od tego, jakim celom ma służyć materiał, tak aby zmaksymalizować jego możliwości i zastosowanie

Skomentuj