Zakładanie trawnika, a pierwsze koszenie – kiedy należy je wykonać?

Pierwsze koszenie

Samodzielne zakładanie trawnika stanowi źródło ogromnej satysfakcji dla każdego, kto kocha swój ogród. Aby przepiękna zielona murawa pozostała efektowna na dłużej, należy jej się prawidłowa pielęgnacja. Jednym z ważniejszych aspektów jest koszenie trawnika. Kiedy należy przeprowadzić je po raz pierwszy? O ile powinno się skrócić trawnik?

Optymalny moment pierwszego koszenia

Pierwsze koszenie trawnika powinno się przeprowadzić, kiedy długość trawy osiągnie około 8-12 centymetrów. Jeśli zakładanie trawnika zostało przeprowadzone prawidłowo i z udziałem nowoczesnych nasion, na przykład trawy samozagęszczającej, moment ten nastąpi relatywnie szybko. Pierwsze koszenie najlepiej przeprowadzić na wysokość około 5-6 centymetrów.

Trawa wzrasta dość szybko, więc zdarza się, że kolejne koszenie będzie konieczne już po tygodniu. Warto pamiętać, że trawa porastająca zacienione miejsca ma trudniejsze warunki i rośnie wolniej. Dlatego powinno się ją kosić nieco wyżej i trochę rzadziej. Na koszenie trawnika najlepiej wybrać ciepły, lecz nie gorący dzień. Zbyt wysoka temperatura i zbyt mocne skoszenie mogą doprowadzić do wysuszenia trawy.

Optymalne warunki panują zazwyczaj o poranku, przy czym trawa nie powinna być mokra.

Pielęgnacja założonego trawnika

Już po drugim koszeniu należy zadbać o ochronę trawnika przed chwastami. Tych niechcianych intruzów warto pozbyć się już w samym zarodku. W tym celu najlepiej zastosować selektywny środek chwastobójczy, który nie wpływa negatywnie na samą trawę. Więcej na temat tego typu preparatów można przeczytać na stronie marki SUBSTRAL, gdzie znajduje się też wiele cennych porad dotyczących zakładania i pielęgnacji trawnika, a także roślin ogrodowych i domowych.

Nie więcej niż 1/3 długości

Kolejne koszenie trawnika należy przeprowadzać zależnie od jego oczekiwanej długości. Najważniejsze, aby nie skracać trawy więcej niż o jedną trzecią. Ponadto, wysokość trawy nie powinna być niższa niż 5 cm, bo grozi to jej wysuszeniem i pojawianiem się chwastów. Z kolei zbyt wysoka trawa – przekraczająca 10 cm – ma tendencję do spowolnionego wzrostu. Jesienią trawnik najlepiej kosić 1-2 cm wyżej. Prawidłowo koszona trawa odwdzięcza się właścicielowi ogrodu doskonałą gęstością oraz intensywną zielenią!

Tagi:
Blog Comments

A co z wertykulacją trawnika?

O wertykulacji trawnika może Pani przeczytać w artykule przygotowanym przez specjalistów od projektowania i pielęgnowania ogrodów https://greensolutions.com.pl/pielegnacja-trawnikow-najwazniejsze-zabiegi/

Skomentuj