Zabijanie chwastów solą nietoksycznym herbicydem

Zabijanie chwastów nietoksyczne herbicydy

Radzenie sobie z chwastami w ogrodzie to zadanie, które niektórym ogrodnikom spędza sen z powiek. Pielenie ręczne jest czasochłonne i powtarzalne, ale wiele osób chce również uniknąć stosowania dostępnych na rynku chemicznych herbicydów. Mogą stanowić poważne zagrożenie zarówno dla środowiska, jak i dla zdrowia.

Nie sklep ogrodniczy, a spożywczy

Biorąc to pod uwagę, istnieją pewne nietoksyczne herbicydy, które można wykorzystać do skutecznego zwalczania chwastów w ogrodzie. A jest nim m.in. sól kuchenna. Chociaż żaden herbicyd – bez względu na ofertę dystrybutora, np. sklep egardenion – nigdy nie może być oznaczony jako naprawdę „nieszkodliwy” w ogrodzie – w końcu ich głównym celem jest zabijanie niechcianych roślin! – sól (lub chlorek sodu) to naturalny środek, która dobrze działa na chwasty. Warto spróbować tego sposobu, zanim odwiedzi się sklep ogrodniczy online.

Czy sól może być używana do zabijania chwastów?

Sól jest skutecznym nietoksycznym herbicydem, chociaż naturalnie ma inne działanie niż dostępne preparaty oferowane przez sklep ogrodniczy online. Nie wszystkie sole są także sobie równe, jeśli chodzi o zwalczanie chwastów. Należy używać zwykłej jodowanej lub niejodowanej soli kuchennej. Warto sprawdzić opakowanie, aby upewnić się, że używa się chlorku sodu, a nie siarczanu magnezu (sole gorzkie epsom), soli kamiennej lub soli morskiej. Z ekonomicznych względów odpada też sól himalajska.

Używając soli, należy ją stosować ostrożnie. Postępuje się z nią jak z każdym herbicydem, który posiada w ofercie jakimkolwiek internetowy sklep ogrodniczy. Sól-herbicyd może z łatwością zabijać otaczające rośliny lub wnikać do gleby i wpływać na jej zdrowie w dłuższej perspektywie czasu. Zbyt dużo soli może z czasem nawet wysterylizować glebę. W związku z tym może być najskuteczniej stosowany do zwalczania chwastów, które nie są otoczone roślinami, np. takie, które wyrastają przez szczeliny w asfalcie lub chodniku, lub rosnące między kamieniami na patio, lub podjeździe do garażu.

Jak działa sól zabijająca chwasty?

Sól (chlorek sodu) zabija chwasty, odwadniając rośliny i zaburzając wewnętrzną równowagę wodną komórek rośliny. Ponieważ sól jest rozpuszczalna w wodzie, najskuteczniej aplikuje się ją po zmieszaniu z wodą, ponieważ ułatwia to wchłanianie przez chwasty. Chlorek sodu jest wysoce toksyczny dla wszystkich roślin, dlatego należy zachować ostrożność w jego stosowaniu. Ogólnie rzecz biorąc, sól najlepiej jest stosować jako herbicyd w ogrodnictwie na małą skalę lub w zwalczaniu chwastów, które trudno usunąć maszynowo.

Jak używać soli jako herbicydu z centrum ogrodniczego?

Sól jest najskuteczniejsza jako herbicyd, gdy jest zmieszana z wodą. Zalecana moc mieszanki słonej wody zależy od tego, gdzie zamierza się zastosować roztwór. Jeśli spryskuje się chwasty, solą w grządce z innymi roślinami, których nie chce się zabijać, powinno zacząć się od słabszej mieszanki, takiej jak roztwór soli i wody w proporcjach 1:2.

Alternatywnie, jeśli stosuje się sól w miejscu, w którym długoterminowa kondycja gleby nie jest problemem – np. między kamieniami tarasowymi, pęknięciami w podjazdach itp. – można przygotować znacznie mocniejszą mieszankę, taką jak 2:1 lub 3:1. Taka ilość soli z pewnością wpłynie z czasem na poziom pH gleby i może spowodować, że stanie się ona sterylna.

Roztwory słonej wody należy nakładać bezpośrednio na liście chwastów. Lepiej unikać moczenia korzeni mieszanką, aby chronić otaczającą glebę i rośliny. Słoną wodę można nanosić za pomocą butelki z rozpylaczem lub można ją wylewać z pojemnika. Jeśli w pobliżu znajdują się inne rośliny, obficie trzeba je podlewać po nałożeniu herbicydu na chwasty, aby wypłukać słoną wodę, która dostała się do otaczającej gleby.

Sól, a inne nietoksyczne herbicydy

Istnieje kilka innych „nietoksycznych” herbicydów, które są popularne wśród ogrodników domowych. Każdy ma swoje zalety i wady, a żadna opcja nie jest rozwiązaniem uniwersalnym. Wśród tego typu środków można wymienić m.in.:

  • Ocet – chociaż z biegiem czasu udowodniono, że sam w sobie jest nieskuteczny. Jednak po zmieszaniu z solą i wodą ocet dobrze zwalcza chwasty. Podobnie jak w przypadku mieszanki soli i wody, ocet musi być stosowany ostrożnie, ponieważ może on z czasem zmienić równowagę pH gleby, wpływając na wzrost przyszłych roślin.
  • Wrząca woda – jest to tania i dobra opcja do radzenia sobie ze skupiskami trudnych chwastów na grządce ogrodowej, ponieważ woda nie będzie miała wpływu na glebę. Jednak podobnie jak w przypadku większości innych herbicydów, wrzącą wodę należy bardzo ostrożnie aplikować do ogrodu, aby nie naruszyć roślin, których nie chce się uszkodzić lub zniszczyć.

A może „miotacz płomieni” z centrum ogrodniczego?

Co zaskakujące, ogień to kolejna metoda „nietoksycznego” zwalczania chwastów, którą stosują ogrodnicy. Ogień spala powstające chwasty, powodując uszkodzenia na poziomie strukturalnym. Chociaż trwale usuwa chwasty jednoroczne, nie zabija korzeni chwastów wieloletnich. Zestawy do odchwaszczania płomieniami składają się z palnika połączonego wężem ze zbiornikiem z propanem. Użyteczny będzie także wózek do przenoszenia zbiornika i zapalniczka, jeśli palnik nie ma elektronicznego rozrusznika. Tego typu „miotacze ognia” nie są na razie zbyt popularne. Często trzeba przeszukać nie tylko internetowy sklep ogrodniczy czy nawet większe centrum ogrodnicze, ale można natrafić na nie wśród sadowników lub brukarzy. Przy odrobinie szczęścia znajdzie się lokalny sklep czy szkółka roślin, które również mogą mieć je w ofercie.

Przed zastosowaniem jakiegoś sposobu radzenia sobie z chwastami należy zastanowić się, czy będzie on bezpieczny zarówno dla roślin jak i ludzi. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do sklepu ogrodniczego i zapytanie specjalistów.

Tagi:
Skomentuj