Zabezpieczenia przeciw kretom i innym szkodnikom. Sposoby na krety

Zabezpieczenia przeciw kretom

Szkodniki ogrodowe, jak sama nazwa wskazuje, są zwierzętami, które żyją blisko domostw, najczęściej w lub tuż przy ogrodach i swoim działaniem powodują wiele strat dla hodowców roślin. Jakie są sposoby na krety?

Szkodniki w ogrodzie

Krety, myszy polne, inne gryzonie to stworzenia, które podkopują ogrodzenia, zjadają korzenie warzyw i kwiatów, a ich „prace ziemne” niszczą trawniki. W tym ostatnim zajęciu przodują krety. Sprawa jest troszkę kłopotliwa, gdyż z jednej strony zwierzęta te budzą sporą sympatię, są bardzo pożyteczne np. użyźniają ziemię, oczyszczają ją z larw i pasożytów i innym mniejszych szkodników, jednak w zamian pozostawiają po sobie spore pobojowisko, które niestety jest widoczne w postaci kopców ziemi na trawnikach i grządkach.

Zabezpieczenia przeciwko szkodnikom – sposoby na krety

Niedopuszczalne etycznie i zresztą niezgodne z prawem jest tępienie kretów np. przy użyciu chemii lub przez wyłapywanie tych stworzeń. Można jednak pójść z nimi na mały kompromis, czyli pozwolić im spokojnie funkcjonować z dala od naszego ogrodu. Jest to możliwe! Wystarczy przed założeniem grządki lub trawnika zaopatrzyć się w specjalną, plastikową siatkę sprzedawaną w centrach ogrodniczych na metry. Jest to bardzo skuteczny i trwały podkład, który nie rozłoży się w ziemi. Plastikowe siatki są bardzo wytrzymałe, posiadają otwory o wielkości ok. 20 mm x 20 mm. Przez ten otwór kret na pewno nie wydostanie się na powierzchnię trawnika. Struktura siatki nie pozwoli także na rozerwanie przez krecie pazurki. W tej sytuacji gryzoń będzie zmuszony szukać szczęścia gdzieś indziej. On ocaleje i nasz trawnik lub grządka także. W tej sytuacji korzenie roślin czy trawnika mają niezakłócony dostęp do rozwoju w glebie. Przez otwory w siatce bez problemu wsiąknie też woda.

Jak zabezpieczyć ogród przeciwko kretom i innym szkodnikom

Plastikowe siatki przeciw kretom sprzedawane są jak wspomniano powyżej na metry w zwojach. Przed zakupem należy obliczyć metry kwadratowe ogrodu, które chcemy zaopatrzyć siatką. Samo zakładanie jest banalnie proste. Na oczyszczony grunt kładziemy siatkę i mocujemy ją haczykami (zwykle dokupywane osobno), aby siatka nie podwijała się. Kładąc jeden długi dywan siatki obok drugiego warto zostawić zakładkę, tzn. boki siatki powinny na siebie nachodzić przynajmniej na 3 – 5 cm. Wówczas mamy gwarancję, iż nie pojawią się szczeliny pomiędzy kolejnymi fragmentami siatki. Nasza konstrukcja, gdy będzie już równomiernie rozłożona, powinna być przykryta około 10 cm warstwą czarnoziemu. Po rozwałkowaniu (ubiciu) ziemi zostanie ostatecznie na siatkę nałożona zwarta warstwa ok. 5 – 6 cm ziemi. Po zroszeniu wodą ziemia będzie gotowa na wysiew roślin.

Tagi:
Blog Comments

Oj szkoda, że położyłam takiej siatki….w tym roku mój trawnik bardzo ucierpiał :(.
Pozdrawiam
Agata

Skomentuj