Wrześniowe prace w ogrodzie

Wrześniowe prace w ogrodzie

W przypadku ogrodników jednym z najbardziej pracowitych miesięcy jest wrzesień. Pracy jest mnóstwo, jednak warto się do niej przyłożyć, ponieważ od tego w dużej mierze będzie zależało to, jak po sezonie zimowym będzie się prezentował ogród. Jak wygląda pracowity wrzesień w ogrodzie i jak dbać o ogród po upałach?

Nowe rośliny

Wrzesień jest idealnym miesiącem na sadzenie wielu różnych gatunków drzew i krzewów. W tym miesiącu, bez poważnych konsekwencji można jeszcze przesadzać i sadzić iglaki bez bryły korzeniowej. Jeżeli zostanie to wykonane później, wówczas bardzo prawdopodobne jest to, że roślina po prostu nie przyjmuje się przed zimą. Jest to też ostatni moment na przygotowanie żywopłotów formowanych przed nadejściem mroźnych dni.
Każdy doświadczony ogrodnik doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że zbyt późne przycinanie drzew i krzewów może opóźnić ich przygotowanie do nadchodzących mrozów, co może doprowadzić do ich przemarznięcia, a w konsekwencji do obumarcia.

Wykopywanie roślin wrażliwych na temperaturę

Wrzesień to najlepszy moment na wykopanie tych roślin cebulowych i bulwiastych, które są wrażliwe na działanie niskich temperatur. Zatem z ogrodu muszą zniknąć przede wszystkim mieczyki (ale tylko wtedy gdy ich liście są jeszcze zielone), lilie czy accidantery. Należy pamiętać o tym, że aby móc te rośliny ponownie umieścić w ogrodzie wiosną należy przestrzegać warunków, w jakich powinny być przechowywane.

Rośliny wodne a zima

Wrześniowe prace w ogrodzie obejmują również przygotowanie roślin wodnych do zimowania. Na początku września należy zakończyć wszelkie prace związane z sadzeniem i dzieleniem rozrośnięte roślin w strefie bagiennej. Sadzenie nowych roślin nie jest już to możliwe, ponieważ po prostu jest na to za późno szczególnie jeżeli jest już zimno i jest duże prawdopodobieństwa wystąpienia przymrozków. Wszystkie rośliny modne powinny mieć przycięte pędy na co najmniej kilka centymetrów powyżej miejsca, z którego wyrastają korzenie. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie nad lustrem wody specjalnie siatki o oczkach o średnicy 1-1, cm, która bardzo dobrze sprawdzi się jako środek chroniący zbiornik przed spadającymi z drzewa liśćmi.

Prace na trawniku

Trawnik to kolejny ważny element który ogrodu który wymaga odpowiedniego przygotowania do zimy. Wrzesień to bardzo dobry miesiąc na założenie nowego trawnika lub renowacje tego starego. Jeszcze moment w którym trawa rośnie dość intensywnie dlatego należy ją bardzo często kosić (szybko i wygodnie pozwalają dokonać tego między innymi kosiarki akumulatorowe). Choć dla wielu osób wrzesień kojarzy się z jesienną porą jeżeli jest sucho należy pamiętać również o regularnym podlewaniu trawnika.

Tagi:
Skomentuj