Wrzesień w ogrodzie – jakie prace należy wykonać?

Wrzesień - jakie prace w ogrodzie należy wykonać?

Wrzesień to miesiąc, w którym konieczne jest wykonywanie wielu prac ogrodowych z uwagi na zbliżającą się jesień. Do podstawowych należy sprzątanie grządek, a także wstępne przygotowywanie ogrodu do zimy. Co jeszcze nas czeka w tym miesiącu? Czy m powita nas wrzesień w ogrodzie?

Wrzesień w ogrodzie


Przygotowywanie gleby

Kilka tygodni przed sadzeniem drzew owocowych i krzewów należy starannie przygotować glebę. Podstawą jest odchwaszczenie, a następnie zasilenie podłoża kompostem lub nawozem z pokrzywy. Istotne jest także pozyskanie informacji na temat kwasowości gleby. Dzięki temu można będzie właściwie zareagować, aby przygotować teren pod rośliny.

To także czas, gdy musimy przekopać glebę w warzywniku. Warto zastosować tu ostrą skibę, dzięki której gleba będzie mogła spokojnie przezimować najtrudniejsze miesiące, które jeszcze przed nią. Dzięki ujemnym temperaturom poprawi się jej struktura oraz jakość. Ponadto, przekopanie gleby pomoże pozbyć się z niej szkodników.

Dzielenie roślin

Jeżeli w swoim ogrodzie mamy liliowce, jest to czas na ich dzielenie. Każdy fragment powinien posiadać kilka zdrowych pędów oraz własny system korzeniowy.

Cięcie żywopłotów

To najwyższy czas na to, aby zająć się żywopłotem liściastym, który zrzuca liście na zimę. Będzie to ostatni moment na jego przycięcie. Jeżeli ten zabieg zostanie wykonany zbyt późno, roślina nie będzie w stanie odpowiednio przygotować się do zimy. Może to spowodować jej zniszczenie.

Wrzesień w ogrodzie – praca z drzewami

We wrześniu możemy zdecydować się na przesadzenie drzew iglastych, takich jak m.in. cisy, świerki czy tuje. Jest to także odpowiedni czas na zebranie zgniłych owoców spod drzew i zakopanie ich na minimum 50 cm głębokości.

Rośliny wodne i balkonowe

Na przygotowanie do zimy roślin wodnych należy zdecydować się wtedy, gdy wrzesień jest już mocno pochmurny i zimny. Pierwszym sygnałem powinny być zapowiadane przymrozki. Przede wszystkim należy zająć się przycinaniem pędów kilka centymetrów powyżej miejsca, z którego wyrastają korzenie. Te najbardziej wrażliwe wodne rośliny należy przenieść do pomieszczenia, a te mniej wrażliwe spuszczamy na głębokość 1 metra w stawie.

Wrzesień to także dobry czas na przygotowanie roślin balkonowych do zimy. Należy zająć się m.in. surfiniami i pelargoniami. Przed pierwszymi przymrozkami kwiaty należy przenieść do pomieszczenia z temperaturą od 10 do 15 stopni Celsjusza. Należy także skrócić ich pędy o 2/3.

Trawnik i kompost

Trawnik i kompost

Wrzesień jest idealnym czasem na zakładanie nowych trawników lub odnowę tych, które już istnieją. Nadal należy pamiętać o koszeniu trawy raz na tydzień. Jeżeli wrzesień jest suchy, należy zadbać o jej nawadnianie.

Możemy już korzystać z kompostu, który znajduje się najgłębiej. Trzeba nadal nakładać na pryzmę kompostową nowe odpady organiczne. Warto także zadbać o to, aby pryzma była cały czas wilgotna.

Jak widzicie jest jeszcze co robić, więc mimo nie najlepszej pogody w tym roku, warto się zmobilizować i zadbać jeszcze o swój kawałek zieleni! 🙂

Tagi:
Blog Comments

Z jednej strony wiadomo – nie chce się za to zabierać. Ale i tak popchnie mnie jakaś dziwna siła i w najbliższy weekend będę na klęczkach skubał trawę 🙂

Skomentuj