Wiosna w ogrodzie: maj

Wiosna w ogrodzie: maj

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w polskim ogrodzie. Ogrodnicy nie mogą jednak pozwolić sobie na siedzenie i delektowanie się pięknymi widokami, gdyż mają do wykonania wiele prac. Jakie prace ogrodowe należy koniecznie przeprowadzić w tym miesiącu?

Dbamy o drzewa i krzewy

W maju można posadzić sadzonki drzew i krzewów. Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby przed wyjęciem sadzonek z donic obficie je podlać (możemy w ten sposób zapobiec uszkodzeniom bryły korzeniowej). Na sadzenie drzew i krzewów najlepiej jest wybrać dni pochmurne, ewentualnie zająć się tym wcześnie rano lub po zachodzie słońca. – podpowiada plantet.pl

Dobrą praktyką jest ściółkowanie drzew i krzewów, których korzenie znajdują się płytko pod ziemią. Do ściółkowania dobrze sprawdzi się kora sosnowa, którą należy rozłożyć równomiernie (warstwa powinna mieć około 5 centymetrów).

Drzewa i krzewy, które właśnie przekwitły należy przyciąć

W maju musimy pamiętać o podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych, których potrzebują rośliny znajdujące się w naszym ogrodzie. Do najważniejszych zabiegów zaliczamy podlewanie, nawożenie, ściółkowanie, usuwanie chwastów czy spulchnianie gleby.

Rośliny użytkowe w majowym ogrodzie

Jeżeli posiadamy w swoim ogrodzie rośliny wrażliwe na mróz, w pierwszej połowie maja (w chłodniejszych regionach kraju o tej porze roku możliwe są przymrozki) należy przykrywać je na noc.

Rośliny wrażliwe na mróz (na przykład bazylia, bakłażany, pomidory, papryka), które rosły w inspektach można przesadzać do gruntu w drugiej połowie miesiąca.

W maju bezpośrednio do gruntu można sadzić nasiona takich roślin jak kukurydza, cukinia, słonecznik czy dynia.

Jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób roślin czy ataku szkodników unikajmy sadzenia po sobie/obok siebie roślin zaliczanych do tej samej rodziny (przykładowo bakłażanów wchodzących w skład rodziny psiankowatych nie sadzimy po ziemniakach czy pomidorach, które są blisko z nimi spokrewnione).

Dobrą praktyką jest sadzenie roślin odstraszających szkodniki – lawendy, czosnku, aksamitek. Dzięki nim można zrezygnować z niebezpiecznych dla zdrowia środków ochrony roślin.

Rośliny dekoracyjne w maju

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną powinny być po przekwitnięciu przycinane (z wyjątkiem gatunków, które mogą kwitnąć wielokrotnie w tym samym sezonie). Nie dopuszczamy do zawiązania się owoców, gdyż to osłabia cebulę. Maj to także odpowiedni czas, żeby przyciąć wcześnie kwitnące krzewy.

Bezpośrednio do gruntu można posadzić jednoroczne rośliny kwitnące takie jak maciejka, nasturcje czy nagietki. W drugiej połowie maja sadzimy te rośliny, które są wrażliwe na przymrozki. Zaliczamy do nich między innymi dalie, zefiranty, tygrysówki, agapanty, zawilce czy ismeny.

Oczko wodne w maju

Jeżeli w naszym oczku wodnym pływają ryby, musimy pamiętać, żeby regularnie je karmić. Pamiętajmy jedynie o tym, żeby nie przesadzać z ilością pokarmu (jego nadmiar będzie opadał na dno, co nie jest pożądane).

Gdy w oczku wodnym rozwinęło się zbyt dużo glonów, możemy starać się je przynajmniej częściowo wyławiać (można użyć także specjalistycznych preparatów zwalczających glony, które są dostępne w dobrze wyposażonych sklepach ogrodniczych). W drugiej połowie miesiąca można sadzić rośliny egzotyczne takie jak hiacynt wodny, sałata wodna czy salwinia pływająca.

W sytuacji, gdy nie zadbaliśmy o to w poprzednich miesiącach – w maju należy usunąć ze zbiornika wodnego nadmiar mułu (jest to szczególnie ważne w małych oczkach wodnych).

Skomentuj