Początek wiosny kojarzy nam się z dynamicznie zmieniającą się pogodą. Nie ułatwia to prac ogrodniczych. Wręcz przeciwnie – musimy być jeszcze bardziej czujni i gotowi na szybkie podejmowanie pewnych kroków, by wykonać wszystkie wiosenne prace w ogrodzie. Co musi znaleźć się na liście czynności do wykonania? Jak zadbać o ogród po zimie? Jak przygotować ogród na wiosnę? Radzimy Wam w artykule!
Prace wiosenne w ogrodzie – zadbaj o ziemię
Zanim zajmiemy się pielęgnacją roślin, musimy zadbać o stan gleby w naszym ogrodzie. Gdy ziemia będzie już na tyle sucha, że przestanie kleić się do szpadla, należy ją dokładnie przekopać. Dzięki temu będzie spulchniona, co poprawi cyrkulację powietrza oraz transport wody. Odsłoniętą ziemię znacznie łatwiej jest też oczyścić. Pozbywamy się z niej pozostałości chwastów, kamieni, gałązek i resztek roślin, które gnijąc mogą zarażać chorobami.
Porządki w ogrodzie na wiosnę – okrycia
Okrywanie roślin na zimę to sposób na to, by delikatne rośliny przetrwały okres niskich temperatur czy opady śniegu. Na zdejmowanie ich poświęćmy zimniejszy, bardziej pochmurny dzień. Dzięki temu rośliny nie odczują nagłego skoku temperatury i nie przyspieszą wegetacji. Okrycia warto zostawić jeszcze na tych roślinach, które szczególnie źle znoszą przymrozki – zmienna pogoda marca i kwietnia może nas jeszcze nimi zaskoczyć. Wykorzystane do okrywania roślin kora i torf mogą posłużyć jako ściółka na rabatach. Zaś słoma czy igliwie wykorzystajmy na kompost.
Jeśli mamy w ogrodzie róże, które zabezpieczyliśmy kopcami, należy je na wiosnę odkopać.
Wiosenne prace w ogrodzie – trawnik
Pamiętajmy także o tym, by zadbać o trawnik po zimie. Przede wszystkim należy go dokładnie wygrabić, by usunąć opadłe liście czy gałęzie. Wyrównujemy podłoże między innymi przez likwidację kretowisk. Warto wzmocnić trawnik nawozami, aby później móc cieszyć się pięknym, zielonym dywanem. Więcej o tym, co zrobić z trawnikiem po zimie, przeczytasz w naszym artykule: https://poradnik-ogrodniczy.pl/jak-zadbac-o-trawnik-po-zimie/ .
Prace wiosenne w ogrodzie – wysiew
W marcu zaczynamy sadzić i wysiewać już pierwsze rośliny. Możemy zacząć także rozmnażać kwitnące byliny, dzieląc ich korzenie. Dobrze jest zwrócić uwagę na już rosnące w naszych ogrodach byliny wieloletnie. Pozbądźmy się uschniętych roślin, zaatakowanych chorobami czy szkodnikami. Jeśli zajmujemy się także rozsadzaniem, początek wiosny to świetny moment na rozsady szałwii, floksów, goździków czy astrów.
Dla tych, którym zależy na kolorowym ogrodzie przez niemal cały rok, polecamy sadzenie roślin miododajnych przyjaznych pszczołom. Z łatwością znajdziemy gatunki, które pozwolą nam ubarwić rabaty w różnych miesiącach. Początek wiosny to dobry czas, by zasadzić pierwsze z nich oraz zaplanować kolejność sadzenia kolejnych.
Drzewa i krzewy – wiosenne prace w ogrodzie
Wiosna jest dobrym momentem na sadzenie nowych drzew i krzewów. To również moment na zadbanie o już rosnące w ogrodach okazy. Rany i pęknięcia, które powstały w wyniku mrozu, należy zabezpieczyć maścią leczniczą. W marcu możemy zacząć też przycinanie krzewów – zarówno te prześwietlające, jak i kształtujące. Uważajmy jednak na temperaturę i obserwujmy prognozy pogody. Przymrozki po przycięciu roślin mogą im bardzo zaszkodzić.
Wiosenne prace w ogrodzie to także walka z pierwszymi szkodnikami i chorobami roślin. Nie ignorujmy zatem żadnych oznak – porażonych liści i gałęzi, pierwszych gąsienic. Jeśli zajmiemy się pielęgnacją roślin na wczesnym poziomie rozprzestrzeniania się szkodników i chorób, mamy bardzo duże szanse, że nie ucierpią one zbytnio. Wzmacniajmy zatem rośliny nawozami wieloskładnikowymi czy kompostem – duża ilość minerałów i dobroczynnych związków jest im teraz niezwykle potrzebna!
Prace wiosenne w ogrodzie – ogródek warzywny
Marzec i kwiecień to czas na wysiew i sadzenie pierwszych warzyw. Jednak zanim to zrobimy, zadbajmy o odpowiednie do ich wzrostu warunki. Należy spulchnić i oczyścić ziemię, wzbogacić ją nawozem, a później przygotować grządki dla roślin. Wprost do gruntu możemy zasadzić między innymi groszek i szpinak. Jeśli dysponujemy szklarnią, wykorzystajmy wiosnę na rozsady pomidorów, sałaty, papryki czy rzodkiewki.
Wiosenne prace w ogrodzie – co jeszcze warto zrobić
Pamiętajmy o tym, że ogród to nie tylko same rośliny. Aby móc dbać o nasz zielony zakątek w późniejszych porach, zwróćmy uwagę także na:
- narzędzia – sprawdźmy ich stan, w razie potrzeby należy je oczyścić i naostrzyć;
- oczko wodne – pozbądźmy się zgromadzonych w nim śmieci;
- meble ogrodowe – przed rozpoczęciem sezonu warto je wyczyścić lub zaimpregnować;
- pomieszczenia gospodarcze – dobrze będzie posprzątać także w tych miejscach.
Wykonanie tych podstawowych czynności to podstawa, jeśli zależy nam na pięknym i zadbanym ogrodzie przez cały rok!
Skomentuj