Wiosna w ogrodzie zagościła na dobre. Wiosenne prace w ogrodzie trwają w najlepsze, a wśród nich bardzo ważne jest nawożenie. Od niego będzie zależeć wielkość naszych plonów i obfitość kwitnienia. Chcesz się dowiedzieć co nawozić wiosną i jakich odżywek użyć? Przeczytaj artykuł. Już czas na wiosenne nawożenie!
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym wykonać wiosenne nawożenie?
- Jak powinno przebiegać nawożenie trawnika na wiosnę?
- Jaki nawóz wybrać do iglaków wiosną?
Wiosenne nawożenie – nawozy organiczne
Do nawożenia wiosennego możesz wybrać nawozy organiczne. Wiosną najlepiej sprawdzi się kompost lub biohumus. Nawożenie obornikiem najlepiej wykonać jesienią, ale jeśli nie udało ci się wtedy tego zrobić, wiosną postaw na obornik kompostowany – unikniesz ryzyka przenawożenia. Nawozy organiczne sprzyjają tworzeniu się próchnicy, bardzo korzystnej dla naszych roślin. Wzbogacają glebę o mikroorganizmy i potrzebne składniki odżywcze. Dobry kompost dostarczy do twojego ogrodu także dżdżownice, które poprawiają żyzność gleby poprzez jej spulchnienie.
Wiosenne nawożenie – nawozy azotowe
Wiosna to przede wszystkim czas na nawozy azotowe. Nie stosujemy ich jesienią, ponieważ w czasie zimy i tak zostałyby wypłukane. Nawozy azotowe są podatne na wymywanie dlatego podajemy je dwukrotnie, w mniejszych dawkach, z kilku tygodniowym odstępem czasowym. Wpływają na intensywny wzrost roślin, zwiększając ich masę zieloną.
Wiosenne nawożenie – nawozy fosforowe i potasowe
Najlepiej stosować je jesienią, jeśli jednak nie udało się tego wtedy zrobić, zastosuj je wiosną przed okresem wegetacyjnym i dokładnie wymieszaj z glebą. Niedobór fosforu i potasu prowadzi do słabego kwitnienia.
Nawożenie wiosenne – nawozy dedykowane
Dobierając odpowiednie nawożenie wiosenne możesz się zdecydować na mieszanki nawozowe. Są łatwiejsze w użyciu, bezpieczniejsze, ale zazwyczaj droższe. Jeśli postanowisz ich użyć, możesz wybrać zbilansowany zestaw składników odżywczych dedykowany dla każdego rodzaju roślin. Ominie cię ryzyko przenawożenia i będziesz pewien, że dobrałeś odpowiednie składniki, zaspokajające zapotrzebowanie twoich roślin.
Nawożenie trawnika na wiosnę
Nawożenie trawnika na wiosnę należy rozpocząć od wygrabienia zeszłorocznych liści oraz wykonania wertykulacji i aeracji. Wertykulacja pomoże ci oczyścić trawnik z mchu, filcu i obumarłych części roślin oraz rozluźni strukturę gleby, ułatwiając przenikanie wody i substancji odżywczych. Aeracja to zabieg polegający na nakłuwaniu podłoża w celu intensywnego dotlenienia powierzchni. Do nawożenia możesz:
- zastosować kompost rozsypując go po całej powierzchni na grubość ok 1cm. – jego zaletą jest brak ryzyka przenawożenia;
- użyć odżywek jednoskładnikowych: azotowej (wpływającej na zdrowy wygląd, trawa będzie bardziej zielona i mocniejsza), fosforowej (stymulującej rozwój systemu korzeniowego) i potasowej (uodparniającej na choroby i wspierającej zdrowy wzrost);
- zastosować nawóz wieloskładnikowy do trawy.
Nawożenie wiosną iglaków
Nawożenie iglaków wykonaj na przełomie marca i kwietnia. Podobnie jak w przypadku trawnika możesz zdecydować się na wieloskładnikową odżywkę do iglaków, która zapewni mikro i makroelementy w odpowiednich proporcjach albo dobrać nawozy jednoskładnikowe. Nasze iglaki potrzebują azotu, który wspiera wzrost i rozwój części zielonych oraz magnezu, aby uniknąć brązowienia igieł.
Wiosenne nawożenie – podsumowanie
Wybór rodzajów nawozów jest spory. Każdy znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od tego jaki wybierzesz dla swoich roślin, pamiętaj by podlać je po nawożeniu – ułatwi to wchłanianie się substancji odżywczych i zwiększy efektywność. Zawsze stosuj się do zaleceń producenta, by zminimalizować ryzyko przenawożenia i baw się dobrze patrząc jak twój ogród rozkwita.
Skomentuj