Wciornastki na roślinach doniczkowych – jak poradzić sobie z tymi szkodnikami?

Kwiaty atakowane przez wciornastki

Gdy nagle na liściach roślin domowych zaczynają pojawiać się drobne jasne plamki, czasem też srebrzyste smugi i czarne punkciki, możesz mieć do czynienia z atakiem wciornastków. Te szkodniki to prawdziwe utrapienie. Szczególnie upodobały sobie monsterę, którą mogą na tyle uszkodzić, że całkowicie obumrze. Jak radzić sobie z wciornastkami? Po czym rozpoznać objawy ich żerowania?

Wciornastki – co to za szkodniki?

Wciornastki to niewielkie owady z rodziny wciornastkowatych (Thripidae). W przeważającej większości przypadków to ich larwy są odpowiedzialne za uszkodzenia roślin doniczkowych, ale winą obarczyć można również osobniki dorosłe. Mają zwykle od 1 do 5 mm długości, co sprawia, że są ledwo dostrzegalne przez ludzkie oko. Mogą mieć ubarwienie szare, kremowe, ale najczęściej są czarne i brunatne, a także podłużne – dlatego czasem nazywa się je przecinkami.

Na roślinach domowych bytuje kilka konkretnych gatunków wciornastków:

 • wciornastek szklarniowy – żeruje na wielu roślinach doniczkowych;
 • wciornastek storczykowiec – atakuje głównie storczyki;
 • wciornastek cieplarek – najchętniej zasiedla liście palm, fikusów i bluszczów;
 • wciornastek zachodni – częsty gość na roślinach doniczkowych.

Na niektórych roślinach ozdobnych może też pojawić się wciornastek mieczykowiec, ale głównie atakuje on – jak sama nazwa wskazuje – mieczyki (gladiole).

Wciornastki są szczególnie aktywne w warunkach ciepłych i suchych, co sprzyja ich rozmnażaniu się. Wybierają rośliny o delikatnych liściach i szybko pozbawiają je intensywnego zielonego koloru – za pomocą kłująco-ssącego aparatu gębowego wysysają soki roślinne i żywią się tkankami. Potrafią wygryźć drobne dziurki w liściach.

Objawy żerowania wciornastków na roślinach doniczkowych

Często trudno rozpoznać atak wciornastków. Są niewielkie i początkowo jedynie powodują pojawienie się jasnych plamek na liściach. Jeśli jednak dostrzeżesz przy tym ruchliwe ciemne lub jaśniejsze drobne przecinki, możesz mieć pewność, że masz w swoim domu nieproszonych gości. Zawczasu zaopatrz się w przydatne narzędzia ogrodnicze – możesz je znaleźć na stronie https://domitech.pl/ogrod – aby w razie inwazji tych szkodników natychmiastowo zareagować (kluczowym zabiegiem jest wycinanie uszkodzonych części roślin za pomocą sekatora).

W trakcie żerowania wciornastki mogą powodować pojawianie się srebrzystych smug i czarnych punkcików na liściach (kał wydalany przez owady). To właśnie te ślady zdradzają ich obecność.

Rośliny doniczkowe atakowane przez wciornastki zazwyczaj tracą swoją witalność. Liście stają się matowe, a ich kolor może zmieniać się na żółty. Dodatkowo mogą marnieć, tracić turgor, ulegać deformacjom, zwijając się czy też tracąc jędrność. Te objawy są szczególnie widoczne, gdy wciornastki przebywają na okazie przez dłuższy czas.

Na jakich roślinach najczęściej pojawiają się wciornastki?

Zliczono około 5 tysięcy różnych wciornastków, które upodobały sobie najróżniejsze gatunki roślin – w tym rośliny domowe. Jeśli chodzi o okazy doniczkowe, te uporczywe szkodniki możesz zauważyć między innymi na:

 • monsterze,
 • storczyku,
 • fikusie,
 • bluszczu,
 • palmie,
 • dracenie,
 • begonii,
 • cyklamenie.

Jak zwalczać wciornastki na roślinach domowych?

Zwalczanie wciornastków na roślinach domowych może być jak walka z wiatrakami. Jeśli uda się je rozpoznać w początkowym etapie żerowania, jest duża szansa na ich szybkie i skuteczne pozbycie się z domu. Jednak larwy niektórych wciornastków, szczególnie gdy już długo bytują na roślinie, mogą przenosić się do podłoża, by tam przetrwać i przepoczwarzyć w osobniki dorosłe.

Co stosować na wciornastki?

Domowe sposoby na wciornastki

Wciornastki nie lubią wilgoci, więc w początkowym etapie ich ataku pomocne mogą okazać się częste opryski roślin letnią wodą. Zadbaj też o wysoką wilgotność powietrza w domu. Efektywne w zwalczaniu wciornastków na początku ich rozwoju może też być dokładne opłukanie roślin pod bieżącą wodą – na przykład pod prysznicem – a następnie przetarcie liści wilgotną szmatką.

Koniecznym zabiegiem jest również strzepanie wciornastków, a także powycinanie uszkodzonych części roślin. Cięcia najlepiej wykonuj małym sekatorem (dobrej jakości sekatory możesz znaleźć na stronie https://domitech.pl/sekator) – musi być dobrze naostrzony, czysty i najlepiej odkażony, by nie wywołać u rośliny dodatkowego stresu. Sekator po użyciu dokładnie oczyść.

Niektórzy polecają również miksturę na wciornastki złożoną z wody, płynu do naczyń i oliwy (np. w litrze wody rozpuść 2-3 łyżki oliwy i kilka kropel płynu). Tłuszcz pokryje owady i utrudni im dostęp do tkanek i soków roślinnych, płyn do mycia naczyń może osłabić szkodniki. Podobnie podziała wyciąg z czosnku rozcieńczony wodą (możesz go także wymieszać z podłożem) lub mieszanka wody, szarego mydła i oleju neem.

W bardziej zaawansowanych przypadkach żeru wciornastków mogą pomóc już jedynie opryski chemiczne – polecane środki do zwalczania tych szkodników.

I jeszcze jedna ważna rada, która może uchronić cię przed inwazją wciornastków – kupując rośliny w sklepie, zawsze dokładnie je oglądaj, czy nie znajdują się na ich liściach ciemne ruchliwe przecinki i jasne plamki.

Skomentuj