Warzywa na balkonie to jeden z ekologicznych trendów przynoszących chyba najwięcej satysfakcji. Okazuje się, że aby posiadać warzywa z własnego ogródka, wcale nie trzeba być właścicielem domu, wystarczy posiadać balkon. Uprawa warzyw na balkonie, tylko z pozoru wydaje się trudna. To wspaniała możliwość połączenia ciekawego hobby z troską o zdrowie. Co warto wiedzieć zanim zamienimy balkon w przydomowy ogródek?
Jakie warzywa na balkonie dla początkujących
Wiedza ogrodnicza jaką powinniśmy posiadać zaczynając przygodę z uprawą warzyw na balkonie nie musi być duża. Rozpoczynając ogrodniczą przygodę warto poznać podstawy, reszta przychodzi zwykle z doświadczeniem. Najważniejsze to złapać bakcyla.
Podstawową kwestią jest to jakie warzywa na balkonie da się uprawiać. Zaskakujący jest fakt jak wiele ich jest. Decydując się na warzywa na balkonie na początek warto rozważyć te najłatwiejsze w uprawie i takie, które wyrosną niezależnie od warunków. Należą do nich:
- pomidory, a szczególnie pomidorki koktajlowe,
- cebula,
- szczypiorek,
- pietruszka,
- różne gatunki sałaty,
- zioła,
- papryka, zwłaszcza papryczki miniaturki,
- fasolka pnąca,
- ogórki.
Warto wybierać te warzywa, które występują w odmianach karłowatych. W zasadzie na balkonie możliwa jest uprawa niemal każdego warzywa, jednak odmiany mniejsze cieszą się większą popularnością wśród entuzjastów uprawiających warzywa na balkonie.
Sprawdź jak sadzić paprykę! Tutaj: https://poradnik-ogrodniczy.pl/sadzenie-papryki-jak-to-zrobic/
Warzywa na balkonie – gatunki dla zielonych
Zaczynając przygodę jaką z całą pewnością jest uprawa warzyw na balkonie warto wybrać gatunki najłatwiejsze w uprawie. Przy odrobinie wprawy i doświadczenia niemal każdy poradzi sobie z takimi warzywami jak pomidor, sałata czy rzodkiewka – co warto o nich wiedzieć?
Pomidor – smakowita ozdoba balkonu
Zastanawiając się jakie warzywa na balkonie będą wyglądać najpiękniej, bez wątpienia w czołówce znajdzie się pomidor. Lubią miejsca słoneczne, zadaszone i zaciszne. Warto pamiętać, aby unikać moczenia liści, może to prowadzić do rozwoju chorób grzybiczych rośliny. Na początek warto zdecydować się na odmiany karłowate. Jak sadzić pomidory? Do uprawy pomidorów przydadzą się także podpory i linki ogrodnicze. Pamiętajmy też, że pomidor nie znosi przymrozków.
Sałata z balkonu – zawsze świeża
Sałata to jedno z najczęściej polecanych warzyw do uprawy na balkonie dla osób początkujących. Lubi miejsca słoneczne – nawet południową ekspozycję. Warto zadbać o zadaszenie, aby chronić ją przed deszczem. Jest to bardzo wdzięczne warzywo dla niecierpliwych – rośnie szybko i nie wymaga dużo pracy. Odmiany: masłowa czy rzymska doskonale sprawdzą się jako warzywa na balkonie.
Rzodkiewka – chrupiące co nieco
Ta niewielka roślinka wymaga dość dużej donicy. Jest to warzywo korzeniowe, które z zewnątrz wygląda niepozornie, ale za to w samej donicy chrupiąca rzodkiewka potrzebuje dużo miejsca. Poleca się do uprawy ziemię żyzną i przepuszczalną. Warto pamiętać, aby być ostrożnym przy podlewaniu, rzodkiewka nie lubi nadmiaru wody.
Co i kiedy zasadzić – trudna decyzja
Osoby zajmujące się ogrodnictwem, albo uprawą roślin doniczkowych doskonale wiedzą, że pielęgnacja roślin polega w dużej mierze na poddaniu się rytmowi natury. Uprawa warzyw na balkonie również wymaga dostosowania się do natury, jej tempa i zasad.
Warzywa na balkonie – na co zwracać uwagę
Przedwiośnie jest doskonałą porą roku na podjęcie decyzji jakie warzywa na balkonie będą dla nas najlepsze. Ważne w tym wypadku będą nie tylko nasze gusta kulinarne, ale także kwestia warunków, a przede wszystkim stopnia nasłonecznienia naszego balkonu. Większość warzyw lubi stanowiska słoneczne. Najlepiej sprawdzą się aby uprawiać warzywa na balkonie ekspozycje południowe i południowo-zachodnie. Nie można jednak przekroczyć granicy, w której rośliny będą narażone na poparzenia i usychanie. Słońca, powinno być w naszym balkonowym ogródku dużo, ale nie w nadmiarze. Ekspozycja północna może uniemożliwić dojrzewanie warzyw z powodu zbyt małej ilości słońca.
Warto zwrócić uwagę także na inne warunki na naszym balkonie – czy zapewnia on ochronę przed silnym wiatrem oraz czy nie gromadzi się na nim nadmiar wody deszczowej. To także mogłoby wpływać negatywnie na uprawiane przez nas warzywa na balkonie.
Wybierając warzywa warto brać pod uwagę warunki, jakie jesteśmy w stanie im zapewnić i wybierać takie, dla których będą one optymalne. Odpowiedni wybór gatunków i miejsca gdzie planowana jest uprawa warzyw na balkonie to bardzo ważna cześć sukcesu całego przedsięwzięcia.
Jakie warzywa na balkonie sadzić wiosną
- Wybierając konkretne warzywa musimy zwracać szczególna uwagę na czas, kiedy powinno się sadzić rośliny. Pamiętajmy także, że czas kiedy zerwiemy pierwsze warzywa jest także ściśle określony przez rytm pór roku. Nie stosując się do tych zasad możemy przeżyć wielki zawód, a własne warzywa na balkonie pozostaną w strefie marzeń.
- Wiele zależy od tego czy wysiewamy warzywa z nasion, czy zaczynamy od odpowiednio zahartowanych rozsadów. Niezależnie od tego warto wiedzieć, że wszystkie rośliny mają ściśle określony okres wegetacyjny. Trwa on od wiosny do jesieni.
- Pamiętajmy też, że naszym sadzonkom mogą bardzo zaszkodzić przymrozki. W Polsce za okres bezpieczny do pozostawienia roślin na zewnątrz uznaje się połowę maja. Po tak zwanej Zimnej Zośce ogrodnicy nie spodziewają się więcej nocnych przymrozków, a noce przestają być zagrożeniem dla warzyw i innych roślin.
- Są także rośliny, które można wysiewać przez cały okres wegetacyjny – należą do nich przede wszystkim zioła, sałaty czy rzodkiewka. Aby cieszyć się z własnych zbiorów przez cały sezon wystarczy mniej więcej raz na miesiąc wysiać nowe nasiona. Szczególnie zioła zimą można przenieść do kuchni i z powodzeniem cieszyć się zimowym ogródkiem.
Warzywa na balkonie – jak się przygotować
Przed zakupem pierwszych nasion lub sadzonek warto przygotować się i zaopatrzyć w niezbędne akcesoria. Są bowiem rzeczy bez których warzywa na balkonie nie obejdą się.
W zależności od tego jakie warzywa na balkonie zamierzamy uprawiać należy dobrać odpowiednie wielkości doniczek. Powinny one spełniać kilka najważniejszych funkcji:
- odpowiednia głębokość, aby pomieścić bryłę korzeniową i aby ziemia mogła dłużej utrzymać wilgoć,
- właściwe odprowadzenie wody, zapobiegające gniciu korzeni,
- jasny kolor, zapobiegający przegrzaniu bryły korzeniowej,
- mrozoodporność – to warunek konieczny jeśli warzywa na balkonie mają przetrwać zimę. Ta cecha dotyczy jedynie roślin wieloletnich.
Zobacz jakie kwiaty zimoodporne wybrać na balkon: https://poradnik-ogrodniczy.pl/balkon-zima/
Wielkość pojemnika na warzywa na balkonie powinna być dostosowana do poszczególnych gatunków. Niemniej, donice przeznaczone do uprawy warzyw nie powinny być płytsze nić 40 cm. W przypadku pomidorów czy papryki poleca się duże i ciężkie donice. Warto także pamiętać, że takie warzywa jak ogórki będą potrzebowały odpowiednich podpór i linek ogrodniczych.
Zobacz też jak posadzić ogórki: https://poradnik-ogrodniczy.pl/jak-sadzic-ogorki/
Poza samymi pojemnikami i donicami warto zaopatrzyć się także w zestaw narzędzi uwzględniający:
- grabki,
- łopatkę,
- sekator,
- sznurek ogrodniczy,
- drabinki,
- rękawice.
Narzędzia z pewnością ułatwią i uprzyjemnią prace ziemne jakie trzeba wykonać uprawiając warzywa na balkonie.
Uprawa warzyw na balkonie a odpowiednie podłoże
Wybierając podłoże warto wiedzieć jakie warzywa na balkonie zamierzamy uprawiać. Można zdecydować się na podłoże uniwersalne, ale zdecydowanie lepiej sprawdzają się podłoża dostosowane do poszczególnych gatunków upraw.
Polecane są mieszanki przeznaczone do uprawy warzyw, albo ewentualnie podłoża do roślin balkonowych. W takim podłożu warzywa na balkonie będą czuły się najlepiej. Tego typu podłoże jest przede wszystkim żyzne, zawiera także odpowiednie proporcje składników mineralnych oraz próchnicę. Tego typu ziemia odpowiednio długo trzyma wilgoć, a jednocześnie jest lekka i optymalnie przepuszczalna.
Aby odpowiednio szybko odprowadzać z donicy nadmiar wody na jej dnie warto zastosować warstwę keramzytu lub innego typu drenażu. Najważniejsze jednak, aby donica posiadała otwory na dnie. Bez tego niemożliwe jest utrzymanie w ziemi odpowiedniego stopnia wilgoci.
Aby móc zrywać z krzaczków własne warzywa na balkonie konieczna jest też odpowiednia pielęgnacja. Warzywa, jak wszystkie rośliny potrzebują odpowiedniej ilości wilgoci. Warto pamiętać o uniwersalnej zasadzie, że nadmiar wody szkodzi bardziej niż delikatne przesuszenie. Warzywa na balkonie uprawiać może każdy, wystarczy trochę systematycznej pracy i zapał, aby móc cieszyć się własnymi ekologicznymi warzywami.
Skomentuj