Wapnowanie trawnika. Jak i kiedy wapnować trawnik?

Jak i kiedy wapnować trawnik

Wysiewając trawnik, marzymy o intensywnie zielonej i gęstej trawie, jednak nie zawsze udaje się uzyskać taki efekt. Zdarzają się sytuacje, kiedy nawet regularne nawadnianie, koszenie i nawożenie trawnika nie daje spodziewanych efektów. Częstą przyczyną takiego stanu rzeczy jest nieodpowiedni odczyn gleby. Z pomocą przychodzi wapnowanie trawnika.

Czym jest wapnowanie trawnika i w jaki sposób wpływa na odczyn pH gleby?

Wapnowanie trawnika jest zabiegiem, który polega na stosowaniu nawozów wapniowych. Dzięki ich użyciu regulujemy pH gleby, nie dopuszczając do jej nadmiernego zakwaszenia. Ważne jest wapnowanie przed założeniem trawnika, aby doprowadzić odczyn gleby do optymalnego poziomu. Warto pamiętać również o tym, że nawet jeśli nasza gleba podczas zakładania trawnika posiadała odpowiednie pH, to w rezultacie zachodzących w niej procesów może ulec nadmiernemu zakwaszeniu. Z tego względu należy kontrolować pH gleby.

Wapnowanie trawnika – korzyści

Nadmiernie zakwaszona gleba skutkuje słabym wzrostem roślin oraz nadmiernym rozwojem mchu i chwastów. Wapnowanie trawnika nie należy ani do skomplikowanych ani do czasochłonnych zabiegów. Do jego głównych zalet zaliczyć można:

  • wzrost przyswajalności przez rośliny składników pokarmowych z gleby,
  • ograniczenie rozwoju mchu na trawniku,
  • mniejszą ilość chwastów,
  • tworzenie warunków, które wspomagają rozwój pożytecznych mikroorganizmów,
  • utrzymanie prawidłowej struktury gleby.

Jak i kiedy wapnować trawnik?

Celem wapnowania trawnika jest podwyższenie pH gleby, więc powinno się go wykonywać wyłącznie wtedy, kiedy gleba jest zbyt kwaśna – wskazaniem jest odczyn o wartości poniżej 5,5 pH. Trawnik najlepiej rośnie na glebach lekko kwaśnych, których odczyn oscyluje w zakresie 6,0-7,0. Zgodnie z zaleceniami wapnowania trawnika nie powinno być wykonywane częściej niż raz na 3-4 lata. Zabieg powinno się przeprowadzać jesienią lub wczesną wiosną, kiedy rośliny znajdują się jeszcze w stanie spoczynku. Dzięki temu nawóz z wapnem zdąży uregulować odczyn gleby przez rozpoczęciem wegetacji traw. Należy również pamiętać o tym, że wapnowanie nie powinno odbywać się jednocześnie z nawożeniem innymi preparatami.

Czym wapnować trawnik?

Do wapnowania trawnika najczęściej stosowany jest nawóz wapniowy węglanowy. Na trawnikach porośniętych mchem dobrym rozwiązaniem jest również nawóz wapniowo-magnezowy. Należy jednak pamiętać, że rosnących trawników absolutnie nie wapnujemy wapnem palonym lub gaszonym, ponieważ mogą spowodować uszkodzenia darni. W poszukiwaniu odpowiedniego preparatu do wapnowania trawnika warto sięgnąć po produkty marki Florovit. Wapno do trawników o zawartości tlenku wapnia 50% przeznaczone jest do odkwaszania wszystkich rodzajów gleb. Szybko optymalizuje odczyn gleby i korzystnie wpływa na jej właściwości. Dzięki temu rośliny mają szansę na szybsze pobieranie z niej składników pokarmowych. Nawóz wapniowy Florovit należy zastosować jesienią lub wczesną wiosną, na 3-4 tygodnie przed wysiewem lub posadzeniem roślin, a także przed użyciem innych nawozów doglebowych. Dawkowanie wapna granulowanego Florovit uzależnione jest od rodzaju gleby oraz jej odczynu.

Zachęcamy również do sprawdzenia innego dostępnego produktu w ofercie marki Florovit wapno granulowane.

Skomentuj