Marchew to bardzo popularne i lubiane warzywo. Jest ona uważana również za bezpieczną dla zdrowia, gdyż stanowi jedno z pierwszych warzyw w diecie niemowląt. Choć marchew jest w Polsce dostępna przez cały sezon w sklepach spożywczych, zdecydowanie bezpieczniej jest ją uprawiać samodzielnie (nigdy nie mamy pewności w jakich warunkach wzrastało warzywo, które kupujemy w sklepie).
Kilka słów na temat marchwi
Marchew jest to dwuletnia uprawna roślina, która wchodzi w skład rodziny selerowatych. Oznacza to, że jest blisko spokrewniona z selerem, koprem, kolendrą, pietruszką czy pasternakiem. Marchew wywodzi się z Azji (do Europy trafiła dopiero w okresie średniowiecza), jednak współcześnie uprawia się ją na całym świecie. Częścią podziemną tej rośliny jest korzeń, który pełni funkcję spichrzową. Najpopularniejsza obecnie jest marchew o korzeniach pomarańczowych, jednak zdarzają się również korzenie żółte czy fioletowe (okres kwitnienia zaczyna się w czerwcu i może trwać aż do jesieni). Marchew posiada intensywnie zielone, pierzastosieczne liście, a także drobne kwiaty w kolorze białym. Roślina uprawiana jest głównie dla korzeni spichrzowych, które są zasobne w składniki pokarmowe. Marchew jest rośliną miododajną.
Sadzimy marchew w ogrodzie warzywnym
Marchew należy do warzyw, bez których trudno jest sobie wyobrazić polską kuchnię. Roślina ta dobrze znosi niskie i wysokie temperatury, dlatego jej uprawa w polskim ogrodzie nie jest szczególnie trudna.
Sukces w uprawie marchwi w dużej mierze zależy od tego, czy posadzimy ją na właściwym stanowisku. Dla marchwi dobrze jest przygotować stanowisko dobrze nasłonecznione. Stały dostęp do słońca ma ogromny wpływ na walory smakowe korzeni.
Odpowiednia dla marchwi gleba musi być umiarkowanie wilgotna (unikajmy jednak podłoża wilgotnego, gdyż nadmiar wody doprowadzi do gnicia korzeni), piaszczysto-gliniasta, zasobna w składniki pokarmowe (ale z niską zawartością azotu), próchnicza, o pH od 6 do 6.8. Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby posadzić marchew dopiero w drugim roku po oborniku.
Pamiętajmy, że marchew można posadzić na tym samym stanowisku nie częściej niż raz na trzy lata. Dobrą praktyką jest sadzenie marchwi po roślinach mających zwiększone zapotrzebowanie na azot. Idealnym przedplonem dla marchwi są ogórki, kapusta, kukurydza cukrowa, dynia, rzodkiew czy kalafior. Roślina ta dobrze czuje się w towarzystwie kopru włoskiego i cebuli.
Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje marchew?
Marchew źle znosi suszę, dlatego niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym w jej przypadku jest regularne podlewanie. Niedobór wody doprowadza do radykalnego zmniejszenia plonów.
Przy uprawie marchwi warto pamiętać również o nawożeniu. Do tego celu dobrze sprawdzi się kompost, a także nawozy o zwiększonej zawartości potasu.
Jak wybrać najwyższej jakości nasiona tej rośliny?
Marchew jest to warzywo, które często gości na naszych stołach. Nierzadko spożywamy je na surowo. Z tego względu niezwykle ważne jest, żeby uprawiać ją z wysokiej jakości nasion. Popularność marchwi sprawia, że jej nasiona można kupić w większości sklepów ogrodniczych, a także w niektórych supermarketach. Dobrą praktyką jest kupowanie tylko takich nasion, które pochodzą z oferty renomowanych producentów. Pamiętajmy, że nasiona marchwi powinny posiadać dokładnie opisane, nieuszkodzone opakowanie, a także aktualny termin przydatności (jest on ważną informacją, gdyż po jego upływie nasiona mogą stracić zdolność kiełkowania).
Skomentuj