Uprawa czereśni w przydomowym ogródku – jaki gatunek najlepszy?

Uprawa czereśni w ogrodzie

Owoce w Polsce uprawiane są od dawna. Na przestrzeni setek lat powstało wiele sadów owocowych, a następnie ludzie zaczęli je uprawiać na działkach obok domów i w ogrodach. Teraz stanowią element ozdobny przestrzeni, zapewniając prywatność dzięki liściom i konarom drzew. Wśród dostępnych owoców jednym z najlepszych wyborów jest czereśnia Regina. Wywodzi się z czereśni ptasiej, a powstała poprzez skrzyżowanie Schneidery Późnej i Rube. Jest niezwykle atrakcyjna, cechuje się wysoką odpornością na choroby, niewielkimi wymaganiami i smacznymi owocami w sezonie.

Czym charakteryzuje się czereśnia Regina?

Wszystkie czereśnie zakwitają bardzo wcześnie, ponieważ jest to już połowa kwietnia. Są one mało odporne na mróz, a także podczas zimniejszych nocy szybciej przemarzają. Czereśnia Regina cechuje się tymi samymi wymaganiami. Co więcej, preferuje ziemie żyzne, przewiewne utrzymywane w umiarkowanej wilgotności. Podczas wzrostu charakteryzuje się średnią wysokością. Regularnie wydaje plony, choć nieco później niż podobne jej gatunki. Plony nie są duże, co czyni ją idealnym wyborem do ogrodu. Znika problem ze zrywaniem nadmiaru owoców lub ich gniciem na gałązkach. Warto wiedzieć, że czereśnia Regina jest odmianą obcopylną, co oznacza, że potrzebuje w swym sąsiedztwie obcych zapylaczy. Najczęściej wybierane to czereśnia Heldefińska, Schneidera Późna lub Sam. Plony czereśni Reginy są niezwykle słodkie, duże, mają błyszczącą skórkę i są odporne na pękanie. Drzewka są odporne na wszelakie choroby, nawet na raka bakteryjnego, który dopada większość drzew czereśniowych.

Pielęgnacja i ochrona czereśni Reginy

Gleba wokół drzewek powinna być odpowiednio przygotowana. Przede wszystkim podłoże, na którym zamierza się posadzić czereśnię Reginę, musi mieć wysoki odczyn o parametrach 6,8-7,1 pH. Co więcej, podłoże powinno być dobrze spulchnione i wzbogacone w próchnicę, wtedy zyskuje się pewność, że drzewka będą odpowiednio szybko się rozwijać. W ogrodach poleca się stosować czereśnię Reginę szczepioną na kartonowych podkładkach. Chcąc zapewnić drzewom odpowiedni rozwój, warto wzbogacić glebę w obornik lub kompost. Materiał organiczny należy rozłożyć wokół pnia drzewka, a następnie przysypać go cienką warstwą gleby. Nie mając takich substancji do dyspozycji, glebę warto wzbogacić wieloskładnikowym nawozem mineralnym o wysokiej zawartości azotu. Tak traktowana czereśnie Regina późnym lipcem odwdzięczy się dużymi owocowymi plonami.

Tagi:
Skomentuj