Sadzenie cebulek tulipanów – jak i kiedy?

Tulipany – jak i kiedy je sadzić?

Tulipany są najpopularniejszymi kwiatami cebulkowymi, które kwitną wiosną. Przepięknie przyozdabiają nasz ogród. Warto jednak zapoznać się z terminami na sadzenie cebulek tulipanów. Dzięki temu nie przegapimy odpowiedniego momentu i będziemy mogli cieszyć się ich pięknym widokiem na wiosnę.

Niestety, aby tulipany pięknie zakwitły na wiosnę, należy posadzić je już jesienią.  Oczywiście z kupowaniem cebulek nie ma co się spieszyć. Wystarczy, gdy rozejrzymy się za nimi pod koniec sierpnia czy na początku września. Sadzenie cebulek tulipanów nie jest wcale trudne!

Cebulki tulipanów

Podczas kupowania cebulek tulipanów należy zwrócić uwagę na to, aby wybierać jedynie te duże, zdrowe, jędrne i bez pęknięć. Nigdy nie należy kupować cebulek miękkich i z przebarwieniami lub ze śladami jakichkolwiek uszkodzeń. Nie należy także wybierać cebulek z wyrośniętymi liśćmi bądź widocznymi małymi korzeniami.

Cebulki tulipanów najlepiej jest posadzić zaraz po kupieniu. Jeżeli będziemy je zbyt długo przechowywali, mogą wyschnąć, co nie pozwoli na wyrośnięcie z nich kwiatów. Jeżeli jednak kupiliśmy je zbyt wcześnie, można je oczywiście przechować bez utraty ich jakości. Wystarczy umieścić je w pojemniku i przysypać piaskiem, trocinami lub suchym torfem. Najlepiej trzymać je w takiej postaci w chłodnej piwnicy.

Przygotowanie gleby na sadzenie cebulek tulipanów

Tulipany warto sadzić w miejscu nasłonecznionym, w żyznej i wilgotnej glebie. Gleba powinna posiadać domieszkę kompostu lub torfu i powinna posiadać odczyn obojętny (zastanawia Cię, co to odczyn pH gleby? Przeczytaj nasz artykuł). Nie należy sadzić tulipanów w ciężkich glebach gliniastych i podmokłych. Przed posadzeniem, należy glebę zasilić wolno działającym nawozem mineralnym.

Sadzenie cebulek tulipanów

Najlepszym czasem na sadzenie tulipanów jest czas od połowy września do końca października. Jeżeli posadzimy tulipany zbyt późno, nie ukorzenią się tak dobrze i zakwitną za późno. Tulipany sadzi się na głębokość równą 2–3 wysokościom cebulek. Najlepiej sadzić tulipany w specjalnych przygotowanych do tego plastikowych koszykach. Powinny one posiadać ażurowe dno i ścianki umożliwiające odpływ wody. Pozwoli to ochronić cebulki przed gryzoniami.

Zimowanie tulipanów

Tulipany przed mrozami można zabezpieczyć poprzez przykrycie rabat ściółką, korą, torfem, słomą lub gałęziami sosny lub świerku. Pozwoli to na skuteczną ochronę cebulek także przed ich wysuszeniem. Świerk i słomę zdejmujemy wiosną, natomiast cienką warstwę kory i torfu możemy pozostawić na wiosnę i lato.

Przekwitnięcie tulipanów

Gdy już tulipany przekwitną i skończy się na nie sezon, należy zerwać z nich wszystkie przesuszone kwiaty. Rośliny natomiast należy podlewać aż do momentu, gdy zaczną zasychać ich liście. Gdy liście zaschną, należy przystąpić do wykopania cebulek. Następnie należy je osuszyć, przeczyścić i przechować w chłodnym miejscu w domu. Przed ich przechowaniem, należy je dokładnie przeglądnąć. Nie należy zatrzymywać tych, które posiadają uszkodzenia lub pleśń. Jeżeli pozostawimy cebulki w ziemi, w odpowiednim pojemniku, będzie można je wykorzystać ponownie za rok. Znów zakwitną w naszym ogrodzie na wiosnę.

Tagi:
Skomentuj