Tuje – naturalny, zielony żywopłot. Korzyści i zasady sadzenia.

Tuje – naturalny, zielony żywopłot. Korzyści i zasady sadzenia.

Porady ogrodnicze

Obserwując zmiany, jakie zachodzą w ostatnich latach w ogrodach, na działkach, nie sposób nie zauważyć, iż w sposób lawinowy przybywa ozdobnych drzewek, szczególnie tych iglastych. Właściciele działek coraz częściej sadzą tuje łącząc walory ozdobne a praktycznym podejściem do projektowania ogrodu.

Łatwo dostępne w sklepach ogrodniczych, w szkółkach leśnych tuje, szczególnie w odmianie Brabant, Sunkist, Smaragd, Europa Gold i kilka innych są niezwykle wdzięcznym żywotnikiem. Tuje rosną szybko w górę i na boki, dlatego też w krótkim okresie czasu (po kilku sezonach) możemy cieszyć się wysokim żywopłotem. Często docenianym przez właścicieli ogrodów oraz przez działkowców walorem jest także fakt, iż tuje nie wymagają szczególnych warunków ani tez czasochłonnej pielęgnacji. Najważniejsze jest przygotowanie do sadzenia iglaków oraz pierwsze tygodnie po umieszczeniu w ziemi.

Tuje w ogrodzie

Kiedy sadzić tuje?

Iglaki sadzimy przez cały sezon wegetacyjny, czyli od połowy marca do jesieni. Nie później niż 6 tygodni przed nadejściem pierwszych przymrozków. Z uwagi na nieprzewidywalną pogodę warto pokusić się o sadzenie tuj nie później niż w pierwszej połowie września.

Przygotowanie gleby oraz bryły korzennej

Zanim posadzimy iglaki, należy przygotować im odpowiednie miejsce. Po pierwsze sprawdzamy jak duża jest bryła korzenna, po czym kopiemy dołek dwa razy od niej większy. Na dnie umieszczamy trochę bogatej w minerały ziemi, nawóz lub korę. Zanim umieścimy korzenie tui w przygotowanym dołku, warto zafundować drzewku 10 minutową kąpiel w zimnej wodzie, po to aby bryła korzenna nabrała sporej dawki wilgoci. Wystarczy oczywiście namoczyć same korzenie.

Praktyczne rozmieszczenie iglaków

Z uwagi na późniejszy rozrost, każdemu drzewku zostawiamy minimum 50 cm przestrzeni z każdej strony, np. od płotu, oraz pomiędzy kolejnymi iglakami. W bezpośrednim sąsiedztwie tuj nie powinna występować trawa czy inne rośliny, gdyż będą one zabierać młodemu drzewku potrzebne minerały oraz wodę. Warto obsypać ziemię wokół iglaka korą, która zapobiega rozrostowi chwastów.

Opieka nad drzewkiem

Najwięcej zaangażowania wymaga samo przygotowanie do posadzenia tuj. Młode drzewko będzie wymagało sporo uwagi w pierwszych tygodniach, kiedy to niezbyt rozwinięte korzenie same nie nabiorą wystarczającej ilości wody z gleby. Z tego względu należy obficie i często podlewać młode iglaki. Kiedy drzewko dobrze się zakorzeni, będzie praktycznie samowystarczalne. Podlewanie potrzebne będzie wówczas, gdy lato jest upalne i bardzo suche. Miłym zajęciem dla działkowca będzie z pewnością przycinanie. Niezależnie od pory roku można podcinać i formować nasze drzewka.

Praktyczna wskazówka na zakończenie

Kupując tuje lub inne iglaki, warto wybierać te, które umieszczone są w doniczkach (wiaderkach) i stoją dłuższy czas na powietrzu. Rośliny te są już odpowiednio zahartowane, natomiast iglaki trzymane w markecie tylko w pomieszczeniu zamkniętym, pod sztucznym oświetleniem mają często bardzo duże trudności w przyjęciu się w glebie, w surowych warunkach.

Zostaw komentarz

*