Szkodniki w ogrodzie – jak z nimi walczyć?

Szkodniki w ogrodzie

Jeżeli wkładasz dużo pracy w wygląd swojego ogrodu, to chcesz zapewne, aby był on perfekcyjny pod każdym względem. Szkodniki w ogrodzie mogą negatywnie wpłynąć na roślinność, którą właśnie posadziliśmy. Dlatego należy się odpowiednio przygotować do walki z nimi. Zobacz, co musisz wiedzieć o szkodnikach, a przede wszystkim jak je skutecznie zwalczyć!

Szkodniki w ogrodzie – rozpoznanie

Jeżeli zauważysz, że coś niszczy Twój ogród bądź coś jest nie tak, to musisz rozpoznać szkodnika. Bez dobrej orientacji nie będziesz w stanie skutecznie z nim walczyć. Bez tego możemy ponieść różnego rodzaju straty. Przede wszystkim przyjrzyj się swoim uprawom, kwiatom czy drzewkom i sprawdź, jakie szkody zostały spowodowane. Najwięcej szkód na działkach mogą powodować owady. Pojedyncze osobniki stanowią normalną część ekosystemu. Jeżeli jednak szkodniki zadomowią się oraz zaczną występować masowo w naszym ogrodzie, konieczne będzie podjęcie walki – staną się wówczas szkodliwą plagą, którą koniecznie musimy zwalczyć. W tym wypadku trudno będzie sobie poradzić bez chemicznych środków – mowa tutaj o pestycydach.

Najczęściej spotykane szkodniki w ogrodzie to…

Mszyce

To niewielkie karłowate zwierzątka o ciemnym kolorze. Po czym rozpoznać, że Twoje rośliny zostały przez nie zaatakowane? To bardzo proste. Przyjrzyj się listkom swoich roślin – jeżeli będą pozwijane i zniekształcone, to już wiesz, kto za tym stoi. Owady te również zauważysz gołym okiem na spodniej części liści bądź łodyg. Aby pozbyć się ich z naszego ogrodu, warto wykorzystać naturalne sposoby, jeżeli jednak te nie zadziałają, musimy sięgnąć po środki chemiczne dostępne we wszystkich sklepach ogrodniczych. Przede wszystkim możemy temu zapobiegać przez sadzenie na rabatach rośliny, których mszyce nie tolerują np. anyżu, kolendry, czosnku i wielu innych. Drugi sposób polega na wysiewaniu nasturcji, które działają jak pułapka na mszyce czarne, ale jednocześnie odstraszając inne ich rodzaje.

Wełnowce

Rośliny, które są zaatakował ten owad, rozpoznasz po tym, że ich wzrost został gwałtownie zahamowany. Widać to również dzięki białym kosmykom, które zauważysz na łodygach i spodach liści. Wełnowce działają destrukcyjnie na roślinę – jest nikła szansa, że powrócą one do zdrowia. Owad ten najczęściej występuje na kwiatach doniczkowych. Można walczyć z nimi za pomocą przemywania roślin wacikiem zamoczonym w alkoholu. Pomocny może być też roztwór na bazie wody i parafiny, który tworzymy w proporcjach 1:1. W tym wypadku nie jest konieczne stosowanie bardziej radykalnych środków.

 Roztocza

Rośliny, które są przez nie zaatakowane, posiadają zniekształcone żółte liście, owinięte delikatnymi pajęczynami, na których znajdują się małe, kolorowe pajęczaki. Te rośliny, które zostały przez nie silnie porażone, powinny być natychmiastowo usunięte. Kwiaty, które nie zostały jeszcze bardzo mocno zaatakowane, można odratować przez regularne oczyszczenie. Najlepszą linią obrony jest sprawdzanie wilgotności wokół liści. Roztocza należy bezwarunkowo usuwać, bo przynoszą roślinom inne choroby. Co najważniejsze, szkodniki te najchętniej atakują roślinność znajdującą się na tarasie bądź w domu.

Teraz już wiesz, w jaki sposób rozpoznać szkodniki w ogrodzie. Przyjrzyj się swoim roślinom i zacznij działać. Pamiętaj, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego oglądaj regularnie roślinność. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnej, a czasami długotrwałej walki z owadami.

Tagi:
Skomentuj