Szklarnie fotowoltaiczne

Szklarnie fotowoltaiczne

Szklarnie fotowoltaiczne nie są jeszcze tak popularne, jak byśmy chcieli. Jednak dla tych osób, które już posiadają zwykłe szklarnie lub planują je dopiero zbudować w najbliższym czasie, jest to temat wart zaznajomienia.

Fotowoltaika w ogrodnictwie

Główną przyczyną zainteresowania się fotowoltaiką są oszczędności. Instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd, za który nie musimy płacić. Jedynym wydatkiem jest sama instalacja, która zwraca swój koszt już po około 15 latach (w zależności, ile prądu zużywamy). W czasie, kiedy ceny energii elektrycznej wciąż się podnoszą, fotowoltaika jest idealnym wyjściem. Warto również sprawdzić w urzędzie, czy w naszej miejscowości lub gminie nie przysługują nam dofinansowania do wybudowania instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE).

Fotowoltaika to również jedno z najczystszych źródeł wytwarzania energii. W czasie jej pracy nie zostają wydalane żadne zanieczyszczenia do otoczenia, a jej  praca przebiega bez żadnego hałasu. Jest więc całkowicie bezpieczne dla środowiska.

Kolejną argumentem przemawiającym za fotowoltaiką jest jej bezobsługowość. Cały jej system działa samoczynnie, więc nie musimy się martwić o jego wyłączanie i włączanie. Dodatkowo magazynuje energię, która jest niezastąpiona w przypadku awarii sieci.

Panele zintegrowane BIPV

Szklarnia fotowoltaiczna

Wiemy już, jakie korzyści niesie ze sobą fotowoltaika, więc o wiele łatwiej jest wyobrazić sobie jej zastosowanie w szklarni. Wystarczy zastąpić słoneczną część dachu panelami fotowoltaicznymi. Używa się wówczas tak zwanych paneli BIPV (Building Integrated PhotoVoltaic), które są zintegrowane z różnymi elementami używanymi w budownictwie domu.

Do szklarni zostaje użyty panel zintegrowany ze szkłem, aby słońce wciąż mogło przedostać się przez nie do wnętrza szklarni. Panel wyłapuje z promieni słonecznych fotony i zamienia je w energię elektryczną. Energia ta może zostać od razu wykorzystana w szklarni do podtrzymywania pozostałych systemów np nawadniających. Może również zostać magazynowana w akumulatorach i wykorzystana o wiele później.

Przed rozpoczęciem instalacji warto jednak najpierw skonsultować się ze specjalistą, który dokładnie wyjaśni w jaki sposób i dlaczego właśnie tak powinny być zamontowane panele. Ustawi nam również cały system instalacji, aby działał bezproblemowo.

Zastosowanie systemu zintegrowanego w szklarni pozwoli obciąć koszty energii elektrycznej o 70% lub więcej, a także będzie magazynował nam energię, która przyda się w nagłych sytuacjach. Ponadto systemy BIPV są tańsze, ponieważ nie wymagają dodatkowych stelaży jak przy zwykłych instalacjach. Można je po prostu ułożyć na dachu zamiast zwykłego szkła i cieszyć się wydajniejszą szklarnią.

Tagi:
Skomentuj