Pierwszy miesiąc roku może obfitować w mróz i opady – warto odpowiednio się do niego przygotować i zapewnić roślinom potrzebne do przetrwania warunki. Aby wiosną cieszyć się z kwitnących kwiatów i pojawiających się pąków trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Styczeń w ogrodzie to czas planowania, przygotowań i pielęgnacji. W artykule podpowiadamy jakie prace ogrodowe w styczniu są kluczowe, aby przygotować się do nadejścia wiosny.
Styczeń w ogrodzie – kalendarz ogrodnika
Zima jest dla roślin czasem odpoczynku. Aktywnych prac ogrodowych nie ma w styczniu wiele – dobrze jest jednak stale kontrolować stan okryć chroniących od wiatru, śniegu i mrozu. Warto mieć na uwadze fakt, iż różnorodne gatunki roślin mają odmienne potrzeby i upodobania, o których opowiadamy poniżej. Pamiętajmy, że nie tylko ogród wymaga zimą szczególnej opieki. Dowiedz się także, jak zaaranżować balkon zimą.
Prace ogrodowe w styczniu – drzewa i krzewy
Pielęgnacje ogrodu zacząć można od bielenia pni konarów drzew. Roztwór wapna palonego (w proporcjach 2 kg tlenku wapnia na 10 litrów wody) jest korzystny z dwóch powodów. Mieszanka ta zapobiega uszkodzeniom mrozowym i pękaniu kory oraz chroni drzewa od nagrzewania się w słońcu i narażenia ich na dużą różnicę temperatur. W pogodne dni warto przyjrzeć się konarom, aby upewnić się, że nie ma na nich pęknięć – gdyby jednak takowe się pojawiły należy posmarować je środkiem przyspieszającym gojenie.
Młode drzewa i krzewy wymagają dodatkowej ochrony. W przypadku spadku temperatury poniżej 5 stopni Celsjusza należy okryć je u nasady – sprawdzi się do tego agrowłóknina lub gałęzie iglaków. Dobrze jest pamiętać, że tworzenie tego rodzaju zabezpieczenia na zapas nie będzie dobrym pomysłem. Jeśli temperatura na dworze jest wyższa okrycia mogą wywołać proces pleśnienia i gnicia.
W przypadku mocnych opadów śniegu warto związać sznurkiem krzewy iglaste o formach kolumnowych – unikniemy w ten sposób ich zdeformowania. Dobrze jest pamiętać o regularnym strząsaniu pozostałego śniegu. Czynności te dają gwarancję ochrony przed pęknięciami, wyłamywaniem się gałęzi oraz rozłamaniem koron.
Styczeń w ogrodzie – zabezpieczenie bylin, roślin cebulowych i kwiatów
Rabaty i skalniaki, a dokładniej – rosnące na nich rośliny – w większości na czas zimy wymagają osłony. Najlepszym sposobem działania są tu czujne reakcje na pogodę i temperaturę. Zaostrzające się mrozy mogą być groźne, dlatego dobrze w przypadku ich wystąpienia dodać dodatkową warstwę stroiszu.
Jeśli przygotowaliśmy wcześniej doniczki z roślinami cebulowymi, w styczniu możemy zacząć je pędzić. Pobudzanie do kwitnienia osiąga się przez stopniowe podwyższanie temperatury, w której one przebywają (czyli na przykład przeniesienie ich z ogrodu do garażu, a następnie z garażu do domu).
Zadbaj o trawnik
Zimowa pielęgnacja trawnika jest w znacznym stopniu uzależniona od panujących warunków atmosferycznych. Jeśli zalega na nim gruba warstwa śniegu dobrze jest zgarniać go na przykład pod drzewa. W ten sposób unikniemy zalania trawnika po roztopach, a drzewom zapewnimy potrzebną w tym czasie wilgoć. Jeśli jednak śniegu jest mało zalecamy zostawić go i nie odśnieżać. Źdźbła lepiej przezimują, kiedy chronione są od wiatru i mrozu.
W przypadku wyjątkowo niskich temperatur dobrze jest unikać chodzenia po trawniku, aby źdźbeł nie połamać. Dobrze jest pamiętać, aby po stopnieniu śniegu nawozić trawnik ziemią kompostową z dodatkiem fosforu i potasu.
Styczeń w ogrodzie to czas planowania
Dobrym czasem na projektowanie rabat, rozkładu i gatunków roślin, a także wszelkich ewentualnych zmian jest właśnie zima. Tworząc plan dobrze jest uwzględnić w nim jakość gleby, warunki, ilość światła oraz wilgotność miejsca, w którym chcemy rozpocząć sadzenie. Warto na kartce papieru narysować ogród i przy zachowaniu skali zastanowić się na jakich zmianach zależy nam najbardziej. Jeśli styczeń obfituje w śnieg dobrze jest zwracać uwagę na wydeptywane w nim dróżki. Domownicy mają swoje “trasy”, które na wiosnę można zmienić w utwardzone ścieżki i uniknąć tym samym wydeptywania trawy.
Na co jeszcze zwrócić uwagę? Jakie prace ogrodowe w styczniu wykonać?
Styczeń w ogrodzie: zadbaj o narzędzia
Zima jest doskonałym czasem, aby sprawdzić stan narzędzi ogrodowych. Zalecamy aby je uporządkować, natłuścić i zabezpieczyć dedykowanymi do tego środkami. Dodatkowo – wiedząc o brakach w wyposażeniu możemy uzupełnić je wcześniej lub przygotować się finansowo na zakup dobrych jakościowo sprzętów.
Dekoracja ogrodu
Gdy widok za oknem przypomina biały pejzaż z pocztówki możemy cieszyć się jego pięknem aż do nastania wiosny. Kiedy jednak na dworze jest szaro i mokro zalecamy zadbać o dekorację przestrzeni tak, aby pomimo pogody cieszyła ona oko. Dobrym pomysłem będą lampki czy pozostałe po świętach ozdoby. Więcej o tym jak ozdobić ogród zimą przeczytać możesz tutaj: jak ozdobić ogród na święta?
Styczeń w ogrodzie – podsumowanie
Tak jak już wspominaliśmy – zima jest dla roślin czasem odpoczynku, dlatego prac ogrodowych nie ma w tym miesiącu szczególnie dużo. Pamiętajmy, że termin wykonania niektórych prac w ogrodzie w dużym stopniu uzależniony jest od przebiegu pogody. W swoich planach należy uwzględnić warunki atmosferyczne, temperaturę oraz indywidualne możliwości domowników.
Blog Comments
Marta
05/01/2021 at 07:45
Świetny artykuł ze wskazówkami. Dbam o ogród cały rok i mam nadzieję, że tej wiosny uda mi się stworzyć najpiekniejszy ogród na świecie. Jeszcze raz dzięki za porady 🙂