Sterowane paski LED – czym są i dlaczego zyskały taką popularność?

Ze względu na swoją uniwersalność, paski led stały się nieodłącznym elementem większości domów. Stosować można je praktycznie wszędzie, a sposób ich użycia zależy już tylko i wyłącznie od kreatywności inwestora. Elementy te należą do grupy oświetlenia dekoracyjnego, będącego w stanie wprowadzić niesamowity i niepowtarzalny klimat w pomieszczeniu.

Ze względu na swoją uniwersalność, paski led stały się nieodłącznym elementem większości domów. Stosować można je praktycznie wszędzie, a sposób ich użycia zależy już tylko i wyłącznie od kreatywności inwestora. Elementy te należą do grupy oświetlenia dekoracyjnego, będącego w stanie wprowadzić niesamowity i niepowtarzalny klimat w pomieszczeniu.

Oświetlenie w postaci taśm zawitało na rynek już jakiś czas temu. Do tej pory było regularnie dopieszczane i unowocześniane. Doczekaliśmy jednak czasów, w których do pasków zaczęto dodawać moduły, odpowiadające za zdalne sterowanie. Czym sterowane paski led różnią się od standardowych i dlaczego ich zakup jest bardziej opłacalny? O tym poniżej.

Pasek LED – podstawowa charakterystyka

Budowa taśmy led jest oszałamiająco prosta. Podzespołem odgrywającym kluczową rolę w kwestii emisji światła jest dioda led. To malutkie urządzenie jest w stanie generować ogromne pokłady energii przez długi czas. Sercem diody jest chip półprzewodnikowy, którego zadaniem jest zmiana energii elektrycznej na światło. Podobnie jak standardowa dioda w układzie elektronicznym, ta także przewodzi prąd tylko w jedną stronę. Chip zbudowany jest w większości przypadków z kryształów krzemu, złożonych z dwóch warstw. Jedna z nich posiada nadmiar elektronów, a druga określoną ilość dziur. Elektrony przechodząc z jednej warstwy do drugiej, w pewnym sensie “kłócą się” o miejsce. Te, którym nie uda się przedostać do drugiej warstwy – są spożytkowane na emisję światła.

Takich elementów na pasku jest sporo. Otoczone są one warstwą elastycznego laminatu, pod którym umieszczone są miedziane drogi przewodzące prąd. Co więcej, taką taśmę można swobodnie ucinać w miejscach do tego wyznaczonych, odległych od siebie o około 10cm.

Funkcje inteligentnych pasków led

Na początku należy zaznaczyć, że to nie same paski ledowe gwarantują funkcję zdalnego sterowania. Moduł do połączenia z siecią i aplikacją znajduje się przeważnie w zasilaczach do takich urządzeń. Oczywiście, paski ledowe powinny być kompatybilne z zasilaczem i umożliwiać wszystkie funkcje, które on gwarantuje. Zadaniem zasilacza zarówno dla standardowych, jak i sterowanych aplikacją pasków jest głównie konwersja napięcia z sieciowego na stałe.

Główną funkcją, której oczekuje się od pasków ledowych jest możliwość ich włączania i wyłączania z poziomu aplikacji w telefonie. To jednak nie wszystko. W przypadku kupna pasków RGB istnieje możliwość zmiany koloru, barwy i jasności emitowanego światła. Co więcej, dostępna jest także opcja ustawienia harmonogramu świecenia, dzięki któremu każdy z nas wybierze optymalny poziom światła w określonym czasie.

Gdzie stosować to oświetlenie?

Wspomnieliśmy już, że jest to forma oświetlenia dekoracyjnego. Rozmieszczenie pasków zależy więc wyłącznie od naszej weny twórczej. Częstym zastosowaniem są jednak meble. Niektóre osoby umieszczają paski ledowe w szafach po to, by dobrze widzieć swoje ciuchy po ich otwarciu. W większości domów, taśmy led pojawiają się także w kuchni pod meblami wiszącymi, co przekłada się na oświetlenie blatu.

Obecnie panującym trendem jest także umieszczenie paska led za telewizorem lub ze względu na ich wodoodporność – w okolicach prysznica.

Skomentuj