Sposoby na walkę z chwastami w ogrodzie

Sposoby na walkę z chwastami w ogrodzie

Walka z chwastami i ich usuwanie potrafi być bardzo pracochłonne. Są one problem w niemal każdym ogrodzie. Chwastów możemy się pozbyć, pieląc je lub wykonując opryski herbicydami. Ta druga metoda jest niezbyt dobrym rozwiązaniem ze względu na szkodliwość dla środowiska. Jak więc sprawnie i szybko pozbyć się chwastów?

Dlaczego chwasty rosną w ogrodzie?

Chwasty w przeciwieństwie do innych roślin bardzo dobrze adaptują się w każdej glebie. Widać to m.in. po chodnikach w mieście, z których one wyrastają. Nie potrzebują one też dużo wody, aby się rozwijać – do szybkiego wzrostu wystarczy im deszczówka. Najczęstszą przyczyną powstawania chwastów może być niewłaściwe przygotowanie gleby, a także nieodpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Największą ilość chwastów można spotkać w ogrodach znajdujących się blisko łąk oraz lasów. Nasiona, z których wyrastają chwasty, często są rozsiewane przez ptaki.

Dlaczego powinno się usuwać chwasty?

Ogrodowe chwasty to bolączka wielu pasjonatów przydomowej zieleni. Rozwijają się one bardzo szybko i agresywnie zabierając roślinom przestrzeń potrzebną do ich rozwoju oraz utrudniając dostęp do promieni słonecznych, czy wody. Są one szczególnie szkodliwe dla młodych roślin, które są dopiero w fazie ukorzenienia. Chwasty ograniczają im dostęp do zawartych w wodzie składników odżywczych przez co te nie mogą się skutecznie rozrastać. Ta źle postrzegana przez ogrodników roślina ma też negatywny wpływ na estetykę ogrodu. Dla większości osób jest  to główna przyczyna, przez którą decydują się na usunięcie chwastów ze swojego ogrodu.

Usuwanie chwastów

O odchwaszczenie powierzchni ogrodu warto zadbać przed posadzeniem roślin. Nie możemy pozwolić na to, aby niechciane rośliny stanowiły groźną konkurencję dla naszych warzyw czy kwiatów. Wiosną bardzo często pojawiają się młode chwasty, które musimy jak najprędzej usunąć z korzeniami, aby nie zakwitły i nie wytworzyły nasion.

Najpopularniejsze metody na usuwanie chwastów

Usuwanie chwastów to bardzo ważny aspekt podczas zajmowania się ogrodem. Jeśli chcemy, aby nasze rośliny szybko się rozwijały, musimy w porę pozbywać się niechcianych gości. Tylko regularna profilaktyka sprawi, że nasz ogród będzie wyglądał pięknie, a nasze kwiaty czy warzywa będą prawidłowo i szybko rosnąć.

  1. Ręczne usuwanie chwastów

Niewielkie chwasty w ogrodzie można z powodzeniem wyrywać ręcznie lub przy użyciu motyki. Starajmy się je usuwać z korzeniami, ale uważajmy, aby nie wyciągać spod powierzchni nowych nasion chwastów. Duże i gęste chwasty wyrywajmy najlepiej w całości przy pomocy noża lub specjalnego narzędzia od odchwaszczania.

  1. Mechaniczne usuwanie chwastów

Jest to jedna z szybszych i skuteczniejszych metod na pozbycie się chwastów z ogrodu. Usuwanie chwastów odbywa się przy pomocy profesjonalnych urządzeń mechanicznych, które w sposób bardzo dokładny oczyszczają powierzchnię nie tylko z chwastów, ale także z resztek roślin i innych zanieczyszczeń.

  1. Chemiczne środki chwastobójcze

Preparaty chemiczne (herbicydy) bardzo szybko i skutecznie radzą sobie z chwastami. Musimy pamiętać jednak o tym, że herbicydy nie rozróżniają naszych roślin w ogrodzie od chwastów. Jest to zatem broń obosieczna, która potrafi zatruć wody gruntowe oraz zniszczyć pożyteczne organizmy glebowe. Zawarte substancje w takich preparatach przedostają się do wnętrza roślin i warzyw w efekcie czego ostatecznie trafiają prosto na nasz stół.

  1. Naturalne herbicydy

Naturalne herbicydy stają się coraz popularniejszym środkiem do zwalczania chwastów w ogrodzie. Wszystko za sprawą preparatu Effect 24H (https://www.effect24h.pl), który skutecznie niszczy chwasty w początkowej fazie wzrostu, nie przenikając w głąb gleby, dlatego nie zagraża innym roślin uprawnianym w ogrodzie. Należy wspomnieć o tym, że nie zawiera on szkodliwego glifosatu, który jest dość toksycznym związkiem chemicznym.

Zabieg usuwania chwastów

Tagi:
Skomentuj