Mszyce w ogrodzie – domowe sposoby na mszyce w ogrodzie

Mszyce w ogrodzie - jak usunąć mszyce

Lato w ogrodzie to czas, gdy rośliny intensywnie się rozwijają. Odpowiednia pielęgnacja jest w tym okresie kluczowa. Rośliny są jednak szczególnie wystawione na działanie szkodników, w tym mszyc, które pozostawiają po sobie ogromne straty. Co zrobić, gdy mamy mszyce w ogrodzie? Jakie są domowe sposoby na mszyce? Piszemy w naszym poradniku!

Mszyce w ogrodzie – jak szkodzą

Mszyce są najpopularniejszymi szkodnikami w ogrodzie latem. Pojawiają się już na początku sezonu i bardzo szybko się rozmnażają. Między innymi właśnie dlatego tak trudno jest je usunąć. Mszyce wysysają z roślin soki, co negatywnie wpływa na rozwój pędów. Po czym rozpoznać, że przyczyną osłabienia roślin są te szkodniki?

  • poskręcane liście;
  • lepka spadź na roślinach;
  • zahamowanie wzrostu pędów i ich zniekształcenie;
  • zielone, żółte niewielkie owady.

Co więcej, wydzielina pozostawiona przez mszyce (spadź) stwarza warunki idealne do rozwoju chorób roślin. Same szkodniki również przenoszą wirusy. Dlatego tak ważna jest zadbanie o to, by mszyce nie zaatakowały roślin w naszym ogrodzie.

Domowe sposoby na mszyce w ogrodzie

Mszyce – jak im zapobiegać?

Zanim szkodniki pojawią się w naszym ogrodzie, zadbajmy o to, by nie miały ku temu powodów. Zapobieganie jest zawsze łatwiejsze niż sama walka, dlatego zwróćmy uwagę na to, by nie musieć później cierpieć z powodu mszyc. Najlepszym sposobem powstrzymującym mszyce przed osiedleniem się w naszym ogrodzie jest usuwanie chwastów. To właśnie na nich pojawiają się wiosną pierwsze mszyce. Plewienie pozwoli nam zminimalizować ryzyko zaatakowania przez szkodniki także pozostałych roślin. Innym sposobem jest redukcja zagęszczenia roślin – gdy rośnie ich za dużo i za blisko, szkodniki mają lepsze warunki.

Mszyce w ogrodzie – rośliny pomogą nam w walce!

Istnieją rośliny, które odstraszają mszyce. To cebula, czosnek, koper, mięta oraz lawenda (zobacz, jak dbać o lawendę). Warto zatem zastanowić się nad posadzeniem ich w swoim ogrodzie. Dzięki temu zapobiegniemy pojawieniu się mszyc na roślinach. Nie zapominajmy jednak o tym, że skupisko roślin w tym samym gatunku sprzyja szkodnikom. Postawmy zatem na różnorodność!

Czosnek - domowe sposoby na mszyce

Ekologiczne sposoby na mszyce w ogrodzie

Jeśli zależy nam na tym, by nasz ogród był ekologiczny, na przykład ze względu na pszczoły, wybierajmy środki przyjazne dla środowiska. Poza tym możemy zrobić je sami, nie wydając przy tym wiele pieniędzy. Jednymi z najskuteczniejszych preparatów ekologicznych na mszyce są:

  • preparat z mleczu – wyciąg z liści mniszka lekarskiego nie szkodzi roślinom oraz usuwa również inne szkodniki;
  • preparat z cebuli – wywar z cebuli stosujemy bez rozcieńczenia; pomoże nam też w walce z chorobami grzybowymi roślin;
  • preparat z pokrzywy – wyciąg stosowany bez rozcieńczenia (przeczytaj też o tym, jak zrobić nawóz z pokrzywy);
  • preparat z czosnku – wyciągu lub wywaru nie rozcieńczamy, stosujemy go w walce ze szkodnikami i chorobami roślin.

Inne rośliny, które również pomogą nam w walce z mszycami, to: wrotycz pospolity, rumianek i krwawnik pospolity.

Mszyce w ogrodzie – kiedy zacząć je zwalczać?

Walkę ze szkodnikami powinniśmy rozpocząć najszybciej jak to możliwe. W przeciwnym razie jajeczek będzie już tak dużo, że całkowite ich usunięcie może być jeszcze trudniejsze. Dodatkowo samice mają skrzydła, więc bez trudu będą przemieszczać się na kolejne rośliny. Usunięcie mszyc w pierwszej fazie ich rozwoju będzie najlepszym sposobem na poradzenie sobie z nimi.

Środki chemiczne – walka z mszycami w ogrodzie

Jeśli uważamy, że własnoręcznie przygotowane ekologiczne preparat to za mało, możemy postawić na środki chemiczne dedykowane walce z mszycami, czyli insektycydy. Odradza się jednak ich stosowania. Niektóre substancje mogą źle oddziaływać również na inne owady. Nie zapominajmy, że to właśnie one odpowiadają za większość zapyleń, a dzięki temu my możemy zbierać obfite plony z grządek, krzewów i drzewek owocowych. W trosce o owady lepiej sięgać po ekologiczne środki lub, jeśli nie mamy możliwości korzystania z nich, po preparaty oznaczone jako bezpieczne dla owadów.

Tagi:
Skomentuj