Skuteczny sposób na ochronę plantacji? Postaw na siatki na krzewy!

Moment, w którym zaczynają dojrzewać owoce, to dla wielu ogrodników rozpoczęcie trudnego okresu walki o plony. W naturze nie brakuje szkodników i „złodziei”, którzy niejednokrotnie potrafią zniweczyć cały trud włożony w uprawę roślin. Można ich jednak w znacznej mierze powstrzymać, montując siatki na krzewy. Dowiedz się, jak działają i jak je wybrać.

Siatka ochronna na krzewy – sposób na walkę z nieproszonymi gośćmi w ogrodzie

Świeże owoce na krzewach to kuszące kąski dla ptactwa poszukującego pożywienia. Dlatego bez odpowiedniej ochrony bardzo trudno zachować obfite plony w ogrodzie czy na działce. Siatki na krzewy są najskuteczniejszym rozwiązaniem tego problemu. Tworzą fizyczną barierę dla szkodników, uniemożliwiając im dotarcie do większości owoców. Dzięki temu ogrodnik nie musi się martwić, że jego wysiłek przy uprawie roślin pójdzie na marne i zadowalać się kiepskimi zbiorami.

Siatki ochronne na krzewy wykonuje się z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Za najlepsze uznaje się te stworzone z polietylenu, który wykazuje nie tylko wysoką wytrzymałość mechaniczną, ale również odporność na warunki atmosferyczne. Nie chłonie wody i nie zmienia swoich właściwości pod wpływem działania wysokich lub niskich temperatur oraz promieniowania UV. Siatka na krzewy z polietylenu może być łatwo wyprodukowana na dowolny wymiar. Możliwe jest również w zasadzie dowolne dostosowanie wielkości oczek i grubości sznurków. Dzięki temu produkt będzie idealnie spełniać swoje zadanie.

Siatka na krzewy owocowe – zastosowania

Gdzie sprawdzają się siatki na krzewy? W zasadzie wszędzie tam, gdzie trzeba chronić owoce przed szkodnikami. Najczęściej stosuje się je:

  • na plantacjach,
  • w prywatnych ogrodach i na działkach,
  • w winnicach.

Dzięki możliwości doboru produktu o dowolnej wielkości oczek można dopasować go do indywidualnych potrzeb. Możliwa jest skuteczna ochrona nawet przed niewielkimi gatunkami ptaków!

Siatki na krzewy mogą pełnić również inne funkcje. Odpowiednio drobne oczka pomagają na przykład ochronić delikatne rośliny przed gradem, który wcale nie jest rzadkością w okresie owocowania. Niekiedy stosuje się też siatki cieniujące charakteryzujące się gęstym splotem i pomagające chronić krzewy przed nadmiernym nasłonecznieniem w upalne dni.

Siatka na krzewy – ochrona grządek z truskawkami

Mniejsze grządki truskawek warto ochronić przed ciekawskimi zwierzętami domowymi lub szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Siatka na krzewy nadaje się do ochrony zarówno dużych, jak i małych roślin. W przypadku tych sadzonych na grządkach (np. truskawek) można zbudować niewielkie tunele.

Siatka na krzewy przeciw ptakom – jak stosować?

Jednym z dużych atutów siatek na krzewy przeciw ptakom jest łatwość ich montażu. Są bardzo lekkie i elastyczne. Dzięki temu mogą być używane na przykład do bezpośredniego otulania roślin. Na pewno nie obciążą nawet delikatnych gałęzi czy pnączy. Ta metoda jest odpowiednia szczególnie przy konieczności zabezpieczenia pojedynczych krzewów (np. w przydomowym ogrodzie lub na działce).

Na plantacjach i innych większych uprawach lepszym rozwiązaniem jest zazwyczaj budowa specjalnej konstrukcji wsporniczej umożliwiającej przymocowanie do niej siatki. Można ją wznieść z zastosowaniem na przykład metalowych prętów lub drewnianych słupów i belek. Siatka na krzewy zamówiona bezpośrednio u producenta może być wykończona w wybrany sposób i dostarczona z elementami montażowymi umożliwiającymi jej bezpieczne przymocowanie. Dzięki temu ochrona owoców tą metodą jest naprawdę prosta i wygodna, a przede wszystkim skuteczna.

Skomentuj