W sierpniowych pracach ogrodowych trzeba już powoli myśleć o nadchodzącej jesieni. W tym miesiącu musimy wykonać wiele zabiegów, które będą owocowały w przyszłości. Zapewnią one właściwy wygląd ogrodu jesienią, jak i na wiosnę. Warto więc do tych wszystkich prac się przyłożyć, bo ich efekty będą długofalowe. Jak zatem wygląda sierpień w ogrodzie?
Typowe prace na sierpień w ogrodzie
Jeżeli chcesz mieć sadzonki pelargonii i fuksji na przyszły rok, trzeba je przygotować i znaleźć chłodne i jasne miejsce do ich przechowania. W sierpniu należy zasiać również koper, rzodkiewkę i sałatę na jesienny zbiór. Istotne jest, aby w ogrodzie systematycznie usuwać wszystkie przekwitnięte kwiatostany. Dzięki temu roślina będzie miała jeszcze okazję, aby zakwitnąć ponownie przed pierwszymi przymrozkami.
Jeżeli na rabatach pojawiają się chwasty, obowiązkowo należy się ich pozbyć, aby nie pobierały wody i składników odżywczych od naszych kwiatów. Warto również zebrać zioła, które chcemy ususzyć. Sierpień jest również ostatnim miesiącem, w którym możemy uformować żywopłoty oraz je ściąć. Do ścięcia nadają się również floksy. Dzięki temu będą mogły zakwitnąć ponownie.
W sierpniu czyścimy również rośliny jednoroczne w skrzynkach i donicach, aby przedłużyć ich zakwitanie. Zasilamy je specjalnym nawozem dla roślin kwitnących. Warto także zdecydować się na posadzenie nowych roślin, jeżeli wszystkie kwitnące kwiaty w naszym ogrodzie nie będą mogły już zakwitnąć. Możemy zdecydować się na jesienne kwiaty, takie jak: żurawki, chryzantemy i bluszcz lub zimowe np. wrzosy i karłowe iglaki.
Krzewy różane (przeczytaj więcej o tym, jak pielęgnować róże) często porażone są w tym miesiącu przez mączniaka lub inne grzyby. Nie zapominajmy o usuwaniu chorych liści i opryskiwaniu fungicydami. Dzięki temu będą mogły nadal zachować piękny wygląd.
Pielęgnacja trawnika
Trawnik w sierpniu nadal wymaga cotygodniowego koszenia (jeśli zastanawia nas, jaką kosiarkę wybrać, polecamy nasz artykuł). Należy również podlewać go obficie co dwa dni w upalne dni. Warto także usuwać wszelkie przedmioty znajdujące się na trawniku, czyli piłki czy inne zabawki, aby trawa nie odparzyła się. Pojawią się wtedy na jej powierzchni nieestetyczne żółte plamy, które będą szpeciły całą powierzchnię trawnika. Dobrze jest powoli zacząć myśleć też o przygotowaniu trawnika do zimy.
W sierpniu należy również rozsypać nawóz na trawie. Istotne jest także to, aby opryskać dwulistne chwasty.
Sierpień w ogrodzie – zadbaj o staw
W sierpniu należy usunąć martwe części roślin, aby nie dostarczały niepotrzebnych związków mineralnych, które przyczyniają się do powstawania glonów. Wszystkie filtry czyścimy nadal poza stawem. Powstałe w stawie ubytki wody należy uzupełnić, aby mógł się on prezentować okazale. Oczywiście nie należy zapominać o karmieniu ryb. Ważne jest, aby zachować w tym względzie rozwagę. Nasypanie zbyt dużej ilości pokarmu spowoduje, że będzie on zalegał na powierzchni stawu. Będzie to wyglądało źle, a ryby takiej starej karmy nie będą chciały jeść.
Dbanie o domowe kwiaty
W domu nie należy już nawozić kwiatów, ponieważ powoli będą one wchodziły w stan spoczynku. Warto zadbać o usunięcie chorych lub suchych liści. Istotne jest także to, aby usunąć kurz z liści. Dzięki temu będą się mogły odpowiednio prezentować.
Blog Comments
Adrian Daszuta
04/08/2017 at 14:29
O kwiaty dbam tak często, że już nawet nie wplótłbym tego do sierpniowych prac w ogrodzie, ale staw – to tak, na pewno. Jeszcze przede mną. 🙂
Adam
11/09/2017 at 12:53
W ogrodzie zawsze jest co robić. W sierpniu to pewnie wszelakie zbiory pomidorów i ogórków. Codzienne wyrywanie wilków pomidorom i niemal codzienne plewienie. ehh
Waldemar Napiórkowski
21/09/2017 at 12:23
To prawda – ogród to prawdziwa studnia bez dnia, w której można robić i robić i końca tej roboty nie widać. Ale jaką satysfakcję daje to robienie! 🙂