Sierpniowe prace w ogrodzie. Jak dbać o ogród w sierpniu?

Sierpniowe prace w ogrodzie

Rozpoczął się sierpień – drugi miesiąc wakacji. Dla rolników, sadowników i ogrodników, a także dla posiadaczy ogródków przydomowych jest to czas, który powinien zostać przeznaczony na wykonanie kilku niezbędnych prac ogrodowych. Warto wiedzieć jakie to pracy i o czym należy pamiętać podczas sierpniowych pielęgnacji terenów zielonych.

Zakładanie nowych trawników

W połowie sierpnia powinno się zacząć zakładać nowe trawniki z siewów. Jest to najlepszy czas na przeprowadzanie tego typu prac, ponieważ ziemia jest nagrzana, noce ciepłe, dzięki czemu nie ma ryzyka przymrozku, a nasiona szybko kiełkują i się rozwijają. Trawnik zasiany w sierpniu zdąży się idealnie zagęścić do zimy. Jeżeli trawniki są przesuszone, konieczne jest ich dokładne wygrabienie, a czasem też zabieg wertykulacji.

Przycinanie roślin

Sierpień to także idealny czas na przycinanie kwiatostanów przekwitniętych roślin, które ozdabiały ogród końcem wiosny, a także początkiem lata. Obowiązkowo trzeba usunąć kwiatostany: irysów, juki, szałwi, liliowców, kocimiętki i wielu innych roślin. Zabieg ten sprawia, że ogród prezentuje się bardziej atrakcyjnie, a także hamuje proces wytwarzania się nasion. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre gatunki roślin mimo przycinania i tak kwitną po raz drugi.

Nawożenie roślin

Sierpień to także ostatnim moment na nawożenie roślin ogrodowych środkami, które w swoim składzie posiadają azot. Jest to także ostatni dzwonek na przycinanie krzewów i żywopłotów. Rana powstała po przycięciu zdąży się zabliźnić i zdrewnieć przed rozpoczęciem się zimy. W sierpniu powinno się także bardzo intensywnie przyciąć glicynię, dzięki czemu w kolejnym sezonie będzie ona obficie kwitnąć.

Inne prace, które należy wykonać w sierpniu

Sierpień to czas, w którym trzeba wykonać także szereg innych prac ogrodowych. Przede wszystkim należy spulchnić ziemię i usunąć przekwitające kwiaty i byliny. Trzeba też przyciąć przekwitłą lawendę i inne krzewy. W sierpniu trzeba też zadbać o krzaki róż. Warto je odchwaszczać i nawozić wieloskładnikowym nawozem.

Prace do wykonania w sierpniu w ogrodzie

Z uwagi na to, że w miesiącu tym dojrzewa wiele gatunków owoców, konieczne może się okazać zabezpieczenie gałęzi przed złamaniem.
Sierpień to pora na sadzenie wielu gatunków roślin. Na stałe należy wysadzić rośliny dwuletnie i byliny, a także przesadzić krzewy liściaste, rośliny iglaste i cebulki szachownicy cesarskiej oraz wielu innych roślin. Jest to doskonały termin, ponieważ rośliny zdążą się zaadoptować i przyzwyczaić do nowego miejsca.

W drugiej połowie wakacji powinno się także zadbać o stan oczka wodnego. Należy uzupełnić wodę, która wyparowała, a także w razie potrzeby napowietrzyć wodę. Trzeba też zadbać o oczyszczenie wody. Na koniec warto dodać, że sierpień to miesiąc zbiorów wielu gatunków owoców i warzyw.

Kwiaty w sierpniu w ogrodzie

Zakup preparatów i narzędzi

Aby można było przeprowadzić wszystkie prace pielęgnacyjne w sierpniu koniecznie trzeba zakupić odpowiednie narzędzia i preparaty pielęgnacyjne. Dobrym miejscem jest sklep internetowy: SklepDlaOgrodu.pl. Oferuje on szeroką gamę produktów niezbędnych do wykonania wszelkich prac w ogrodach. Warto zapoznać się z możliwościami i zakupić wszystko to co będzie potrzebne, aby prace ogrodowe nie sprawiały problemów i przebiegały w szybkim i bezpiecznym tempie.
W sklepie internetowym można dokonać zakupów bez konieczności wychodzenia z domu. Jest to duża oszczędność czasu i możliwość wnikliwego zapoznania się z charakterystyką poszczególnych narzędzi i środków pielęgnacyjnych.

Tagi:
Skomentuj