Sauna ogrodowa – jak zrobić saunę ogrodową?

Sauna ogrodowa - jak zrobić ją w swoim ogrodzie? Sprawdź!

Budowa sauny jest opłacalnym przedsięwzięciem dla osób, które cenią jej zdrowotne i relaksacyjne właściwości. Oprócz tego prywatna sauna stanowi dobre urozmaicenie przestrzeni na zewnątrz, dzięki czemu może stać się przystępną strefą SPA dla każdego domownika. Istnieje wiele innych korzyści, dla których warto skorzystać z przyjemności, jaką jest sauna ogrodowa – jak zrobić ją we własnym ogrodzie? O tym, jak wygląda budowa sauny ogrodowej krok po kroku, przeczytasz o tym w poniższym artykule!

Zalety budowy sauny ogrodowej

Korzyści wynikające z użytkowania sauny znane są już od lat, o czym przede wszystkim decydują jej prozdrowotne właściwości. Dlaczego warto zdecydować się na budowę sauny? Spędzanie czasu w saunie jest dobrym sposobem na relaks, a w dodatku działa pobudzająco na organizm. Regularne korzystanie wspomaga układ krążenia, drogi oddechowe, a ponadto prowadzi do uwalniania endorfin i skutecznie obniża napięcie mięśni. Warto jednak pamiętać, że sauna ogrodowa nie tylko poprawia kondycję zdrowia, ale zwiększa również poczucie komfortu wśród osób, które nie przepadają za korzystaniem z publicznych obiektów. Właśnie z tego względu posiadanie własnej sauny jest wygodnym i praktycznym rozwiązaniem.

Warto pamiętać, że prywatna sauna w ogrodzie jest budynkiem rekreacji indywidualnej, dzięki czemu nie trzeba otrzymać pozwolenia na budowę. Należy jedynie zgłosić instalację do właściwego urzędu i sprawdzić, czy jej postawienie nie jest sprzeczne z planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy. Trzeba także mieć na uwadze, żeby sauna nie znajdowała się za blisko sąsiedniej działki.

Dowiedz się także, jak stworzyć nowoczesny ogród!

Sauny ogrodowe – rodzaje

Projekt sauny wymaga podjęcia decyzji o tym, jaki jej typ sprawdzi się najlepiej w naszym ogrodzie. Można postawić na saunę ogrodową w domkach, jako że w tym wypadku oprócz samej sauny, istnieje również specjalne pomieszczenie do przebrania się. Popularne są także sauny w beczkach, które dobrze i estetycznie prezentują się w ogrodzie. Wśród dostępnych rodzajów szczególnym zainteresowaniem cieszy się:

  • sauna fińska (sauna sucha) – osiąga wysoką temperaturę, a podstawową zaletą jej użytkowania jest oczyszczanie organizmu z toksyn i wzmacnianie odporności,
  • sauna parowa – znajduje się w niej piec i generator pary, ze względu na temperaturę i wilgotność, umożliwia dłuższe posiedzenia niż w saunie suchej,
  • sauna infrared – to nowy, ale popularny typ sauny, wykorzystujący podczerwień i ogrzewający wyłącznie ciało.

Chcąc zbudować saunę w ogrodzie, należy pamiętać, aby została umiejscowiona blisko domu w ustronnym miejscu i na stabilnym podłożu. W dodatku musi dysponować bezpiecznym przyłączem elektrycznym.

Dowiedz się, jak zrobić saunę ogrodową!

Jakie materiały wybrać?

Nowoczesne sauny można zakupić w ramach gotowego zestawu, jednak wielu majsterkowiczów podejmuje się budowy sauny na własną rękę. W przypadku samodzielnego montażu nie można pominąć przygotowania odpowiednich artykułów, które posłużą do jej wykonania. Jakie materiały będą przydatne, aby zbudować saunę w ogrodzie? W przypadku sauny warto zaopatrzyć się w wytrzymałe drewno konstrukcyjne na ściany sauny, drewniane panele, materiał izolacyjny, płytki ceramiczne, drewniane kratownice, czy kamień.

Z budową sauny we własnym ogrodzie wiążę się również instalacja pieca, przy czym można zdecydować się na gotowy piec elektryczny lub postawić na wybór pieca opalanego drewnem. Oprócz tego należy zaopatrzyć się w odpowiednie pokrycie dachu, różne elementy wyposażenia, którymi zostanie wykończone wnętrze sauny. Warto zainwestować w porządne wskaźniki wskazujące na wilgoć, temperaturę i pozostałe parametry. Trzeba również zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia takie jak wkrętarka, młotek, poziomica, czy wyrzynarka.

Przeczytaj również: https://poradnik-ogrodniczy.pl/jak-impregnowac-drewno/.

Sauna ogrodowa – jak zrobić saunę ogrodową krok po kroku?

Mimo że właściciele domów często decydują się na gotowe konstrukcje, sauna ogrodowa. Jak zrobić saunę ogrodową i co obejmują kolejne etapy jej powstawania?

Koszt budowy sauny ogrodowej

Gotowa sauna zakupiona w specjalistycznym sklepie to całkiem kosztowna inwestycja – ceny zaczynają się od kilku tysięcy i sięgają nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Podjęcie się samodzielnej budowy ogranicza niektóre koszty, jednak ostateczna kwota wybudowanej sauny w ogrodzie w dużej mierze zależy m.in. od możliwości finansowych, użytych materiałów, czy sporządzonego projektu.

Sauna ogrodowa – jak zrobić fundamenty i posadzę?

Rozmiar sauny i rodzaj gruntu decydują o wyborze fundamentów i posadzki. Teren, na którym powstanie nowoczesna sauna ogrodowa, powinien być równy i dostosowany pod wymiary jej podstawy. Podłogę najczęściej wykonuje się z drewna, ale w tym wypadku sprawdzi się również beton (w szczególności bloczki betonowe). Po przygotowaniu fundamentów dobrą opcją będzie wykonanie szkieletu sauny – konstrukcja powinno wykonać się z osuszonych i właściwie zaimpregnowanych materiałów.

Podłączenie prądu i wody

Wykonanie instalacji, takich jak elektryczność, czy woda, to podstawa korzystania z sauny. W przypadku zainstalowania pieca elektrycznego należy pamiętać o zastosowaniu przyłącza trójfazowego. Z kolei do prawidłowego działania pieca opalanego drewnem wystarczy przyłącze jednofazowe, przy czym nie można zapomnieć o jego odpowiedniej wentylacji. Podłączenie wody jest niezbędnym krokiem, aby zainstalować prysznic lub chcąc urządzić niewielką kuchnię.

Wykończenie wnętrza

W przypadku budowy sauny należy zwrócić szczególną uwagę na elementy jej wykończenia i elewację. Jak zrobić saunę ogrodową, aby stanowiła trwałą konstrukcję? W tym celu trzeba zadbać o to, aby sufit i ściany sauny pokrywał materiał termoizolacyjny, stąd dobrym rozwiązaniem będzie obłożenie fragmentów np. wełną mineralną. Właściwa izolacja cieplna to podstawa i warto zwrócić uwagę, czy do jej zapewnienia i długotrwałej eksploatacji sauny, wykorzystano elementy z mocniejszych materiałów lub lekkiego drewna. Do budowy ścian, sufitu, czy ławki idealnie sprawdzi się np. świerk skandynawski, jodła kanadyjska, czy cedr.

Sauna ogrodowa - sprawdź, jak zrobić saunę ogrodową!

Instalacja pieca, drzwi i pozostałych elementów

Aby podłączyć piec elektryczny lub opalany drewnem, dobrze jest skorzystać z gotowych rozwiązań proponowanych przez producentów instalacji. Optymalnym wyborem dla nowoczesnej sauny będą drzwi wykonane ze szkła hartowanego. Istotne jest także uzupełnienie wyposażenia o dodatkowe, ale przydatne akcesoria, jak np. wiadro na wodę, system sterowania temperaturą. W dodatku osoby, które chcą korzystać z sauny, nie mogą zapomnieć o drewnianej chochli do polewania kamieni.

Własna sauna ogrodowa – jak zrobić ją na własną rękę?

Sauna w ogrodzie sprawi, że ogród stanie się nowoczesny, a przy tym domownicy będą mogli stworzyć prywatną strefę relaksu. Szukając odpowiedzi na pytanie, jak zrobić saunę ogrodową, warto wiedzieć, że samodzielne wykonanie bywa czasochłonne, ale może przynieść zadowalające efekty. Konieczny jest jednak odpowiedni projekt sauny i zgromadzenie potrzebnych materiałów, które zachowają swoją trwałość i pozwolą cieszyć się własną sauną przez długie lata.

Zastanawiasz się, jak zrobić ogród przed domem? Przeczytasz o tym na naszej stronie!

Skomentuj