Sadzonkowanie lawendy – sprawdź jak rozmnożyć lawendę, aby nie obumarła!

Sadzonkowanie lawendy, rozmnażanie lawendy - sprawdź jak to zrobić!

Delikatne kwiaty lawendy i jej zapach znane są niemal wszystkim. Lawenda ma wyjątkowe walory estetyczne, a jej gałązki czy susz także użytkowe. Poza tym są to rośliny miododajne dla pszczół. Można spotkać ją w ogrodach, a często także jako kwiat doniczkowy. Jak wygląda sadzonkowanie lawendy, czy trudno jest przygotować sadzonki rośliny? Przeczytaj najważniejsze informacje o rozmnażaniu lawendy.

Domowa i ogrodowa uprawa lawendy

W ogrodach i domach najczęściej spotyka się lawendę wąskolistną. Jest ona dość odporna, może przetrwać zimę w naszym klimacie w ogrodzie. Jej wymagania nie są szczególnie duże, łatwo też przeciwdziałać jej obumieraniu. Lawenda to jedne z klasycznych roślin, które charakteryzują ogród prowansalski.

Rozmnażanie lawendy wąskolistnej oraz innych gatunków i odmian także nie przysparza większych problemów. Na kilka sposobów można zrobić to we własnym zakresie w domu.

Jakie wymagania ma lawenda?

Dobra ziemia dla kwiatów powinna mieć odpowiedni odczyn, a stanowisko optymalne doświetlenie. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie i nawożenie ziemi, w szczególności jeśli chodzi o sadzonki rośliny. Pielęgnacja jest podobna zarówno wiosną, jak i jesienią.

Ziemia i stanowisko dla lawendy

Roślina potrzebuje ziemi o lekko zasadowym pH, zdrenowanej i bogatej w substancje odżywcze. Stanowisko najlepiej, aby było ciepłe, dobrze nasłonecznione, a jednocześnie przewiewne.

Podlewanie i nawożenie rośliny

Nawadnianie rośliny powinno być regularne, ale nie zbyt obfite. Wystarczy 1-2 razy w tygodniu. Woda powinna mieć swobodne ujście, w szczególności w przypadku roślin doniczkowych.

Dlaczego lawenda obumiera lub usycha?

Wbrew pozorom rośliny dobrze znoszą suchą glebę. Bardziej groźne jest dla nich przewodnienie. Kwiat, a także sadzonka może chorować na choroby o podłożu grzybowym, na przykład fytoftorozę.

Samodzielne sadzonkowanie lawendy

Na szczęście rozmnażanie lawendy nie jest bardzo skomplikowane. Zdrowe sadzonki rośliny możesz uzyskać na kilka sposobów. Sprawdź szczegóły, jak powstaje sadzonka lawendy w dalszym ciągu artykułu.

Jak rozmnażać lawendę? ZObacz jak wygląda sadzonkowanie lawendy.

Jak rozmnażać lawendę?

W jaki sposób samodzielnie rozmnożyć lawendę? Posiadacze rośliny matecznej mają kilka możliwości na uzyskanie sadzonki rośliny. Rozmnażanie lawendy jest możliwe przez:

  • sadzonki pędowe,
  • podział rośliny macierzystej,
  • odkłady,
  • nasiona – siewki.

Najczęściej stosowane są dwie pierwsze opcje, z uwagi na łatwiejsze wykonanie i szybsze uzyskanie gotowych sadzonek zielnych.

Sadzonkowanie lawendy za pomocą wierzchołkowych sadzonek pędowych

Sadzonkowanie do osobnych doniczek sadzonek pędowych to sposób na klonowanie roślin, rozmnażanie wegetatywne. Możliwość uzyskania pędów zachodzi na przykład przy zabiegach przycinania.

Rozmnażanie lawendy - zobacz jak to zrobić!

Lawenda – sadzonkowanie w kilku prostych krokach

Aby rozmnażać lawendę z pomocą wierzchołkowych sadzonek pędowych, należy przygotować się do utworzenia sadzonek. Kolejne kroki to:

  1. Odcięcie lub odłamanie pędów długości około 10 cm, nierozgałęzionych, odcina się dolne liście.
  2. Młode rośliny umieszcza się najlepiej w małych doniczkach, pojedynczo lub po kilka oddzielonych, w mieszance torfu z perlitem.
  3. Doniczki należy ustawić ciepłym i słonecznym miejscu, regularnie podlewać.
  4. Ukorzenione sadzonki przesadzamy na miejsce docelowe w ogrodzie.
  5. Młode sadzonki na zimę warto zabezpieczyć.

Skuteczne rozmnażanie lawendy uwzględnia proces ukorzeniania, istotny dla sukcesu całego procesu.

Jak ukorzenić sadzonki lawendy?

Rozmnażanie lawendy z użyciem sadzonek wymaga ukorzenienia. Przy dobrym doborze podłoża, stanowisku i podlewaniu korzenie pojawiają się po 6-8 tygodniach. Sadzonka może zostać wsparta przez ukorzeniacz. Ważne, aby roślina miała usunięte dolne liście.

Proces rozmnażania lawendy z nasion

Sposób sadzonkowania lawendy z użyciem nasion może być najbardziej efektywny. Nasiona na siewki uzyskuje się z dojrzałych kłosów. Wymagają kilkumiesięcznej stratyfikacji, czyli przechłodzenia nasion w niskiej temperaturze.

Nasiona wysiewa się na żyzne podłoże, można od razu do ziemi. Roślinę z doniczki w postaci siewki wysadza się do gruntu, gdy wytworzy już odpowiednio mocne korzenie.

Rozmnażanie lawendy przez podział

Lawendę można rozmnożyć przez podział kęp. Kępy ostrożnie wykopujemy na początku jesieni i dzielimy sekatorem na kilka części tak, aby każda z nich miła silne i duże korzenie. Takie sadzonki umieszczamy w ziemi.

Sadzonkowanie lawendy przez odkłady

To proste rozwiązanie wykorzystujące gałązki macierzystego kwiatu. Lawenda z dłuższymi gałązkami wiosną wymaga przygięcia jednej z nich do gruntu, pozbawienia listków, umieszczenia w rowku i przysypania około 8-10 centymetrami gleby.

Na jesień można już sprawdzić, czy odkład ma korzenie. Jeżeli są wytworzone, lawendę można odciąć. Na wiosnę będzie możliwe jej przesadzenie.

Ile trwa sadzonkowanie lawendy?

Rozmnażanie lawendy to proces trwający od około 2 miesięcy do nawet pół roku. Zależy od wybranej metody.

Kiedy można rozmnażać lawendę?

Przeważnie rozmnażanie lawendy wykonuje się wiosną. Nasiona natomiast można zbierać późnym latem i na początku jesieni.

Młode rośliny lawendy – optymalny czas na sadzenie

Gotowe sadzonki w miejsce stałe sadzi się albo wiosną, albo pod koniec lata, w zależności od metody rozmnażania lawendy. Sadzonki umieszczamy w gruncie lub doniczce.

Sadzonkowanie lawendy, rozmnażanie lawendy - jak rozmnożyć lawendę?

Pielęgnacja sadzonek lawendy

Warunki i pielęgnacja, jakiej wymaga lawenda, pozwalają uzyskać rozwój roślinek i efektowne kwiaty. Warto dbać także o regularne przycinanie, by miały one ładny pokrój. Dowiedz się więcej o ich pielęgnacji tutaj: https://poradnik-ogrodniczy.pl/jak-dbac-o-lawende/.

Optymalne warunki dla sadzonek i siewek

Lawenda w postaci sadzonek lub siewek wymaga regularnego nawadniania i nawożenia. Młode rośliny najlepiej rozwijają się w ciepłym słonecznym miejscu. Należy również zadbać o dobry drenaż doniczki.

Kiedy przyciąć lawendę?

Dla zachowania ładnego pokroju rośliny matecznej należy przycinać ją dwa razy do roku. Wykonuje się to na wiosnę oraz na początku jesieni.

Tagi:
Skomentuj