Sadzenie papryki – kiedy i jak sadzić paprykę?

Sadzenie papryki - jak to robić? Kiedy i jak sadzić paprykę?

Papryka to bardzo cenne warzywo, bogate w witaminy, minerały oraz beta-karoten. Sadzenie papryki nie jest zadaniem najłatwiejszym, gdyż roślinę uprawia się jedynie z rozsadów. Poza tym, ma ona dosyć konkretne wymagania klimatyczne – najlepiej rośnie pod osłonami, na przykład w szklarni czy w tunelu.

Sadzenie papryki – jakie wymagania ma papryka?

Sadzenie papryki wymaga posiadania dogłębnej wiedzy o wymaganiach tej rośliny. Papryka preferuje gleby żyzne, próchnicze, o dużej zawartości składników pokarmowych. Najlepiej rośnie w ziemi na drugi rok po zastosowaniu obornika. Poza tym, gleba w której sadzona jest papryka powinna mieć odczyn obojętny lub lekko kwaśny. Jeśli sadzenie papryki odbywa się na mało żyznym, piaszczystym gruncie, jej owoce nie będą dorodne. Roślina potrzebuje także odpowiednich warunków nasłonecznienia. Najlepiej rośnie bezpośrednio na słońcu. Nie będzie rozwijała się prawidłowo na stanowiskach zacienionych – może mieć mało wybarwione liście i drobne owoce. Uprawa papryki w szklarni czy tunelu wymaga również utrzymywania odpowiedniej temperatury. Powinna ona balansować w zakresie od 22 do 27 stopni Celsjusza w ciągu dnia, a w nocy może spadać maksymalnie do 16 stopni.

Sadzenie papryki i uprawa papryki w szklarni, jak to zrobić?

Sadzenie papryki z rozsady

Jak sadzić paprykę? Roślinę sadzi się wyłącznie z rozsady. W sklepie ogrodniczym można zakupić gotową rozsadę, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować ją samodzielnie z nasion. W tym celu należy:

  1. Wysiać nasiona papryki w połowie marca (zanim będą gotowe minie około 9-10 tygodni).
  2. Utrzymywać temperaturę stałą na poziomie od 24 do 26 stopni Celsjusza.
  3. Wysadzić rośliny na miejsce stałe w momencie wykształcenia około 6 liści.

Kiedy sadzić paprykę? Rozsadę papryki wysadza się na miejsce stałe pod koniec maja. Istotna dla prawidłowego rozwoju rośliny jest bowiem odpowiednia temperatura powietrza. Jeśli rozsada zostanie wysadzona zbyt wcześnie, mogą zagrozić jej majowe przymrozki. Jak sadzić paprykę? Rośliny sadzimy w ziemi w rozstawie 50×50 cm, na takiej samej głębokości, jak rosły w doniczkach. Warto pamiętać, aby przez pierwsze dni po wysadzeniu nie podlewać papryki – zmotywuje to roślinę do rozwoju systemu korzeniowego (korzenie rozrosną się w poszukiwaniu wody w glebie). Odpowiednio mocny system korzeniowy jest istotny dla późniejszego odżywiania liści, które charakteryzują się dużą masą. Jeśli chcesz wiedzieć, co siejemy w maju, przeczytaj nasz drugi artykuł.

Uprawa papryki w szklarni – o czym należy pamiętać?

Gdy wiemy już jak i kiedy sadzić paprykę, powinniśmy nauczyć się także prawidłowej pielęgnacji tej rośliny. Papryka posiada kruche pędy i dużą masę zielonych liści, dlatego przy dorodnych roślinach należy zwrócić szczególną uwagę na podwiązywanie. Pędy można podwiązać na palikach lub na sznurkach (w przypadku uprawy szklarniowej). Bardzo istotne jest także odpowiednie nawożenie roślin. W celu szybkiego wzbogacenia gleby o składniki odżywcze, warto zastosować torf, kompost lub obornik. Prawidłowe sadzenie papryki to połowa sukcesu. Aby cieszyć się dorodnymi owocami w okresie zbioru plonów, należy pamiętać także o zagwarantowaniu roślinom dobrych warunków do rozwoju, czyli dużego nasłonecznienia i nawodnienia. Papryka wymaga regularnego podlewania w lipcu i sierpniu, ponieważ tworzy w tym czasie swoje owoce. Nie wolno natomiast podlewać jej obficie w ciągu 5 tygodni od zasadzenia. Spowoduje to bowiem nadmierny wzrost masy zielonej, prowadzący do łamania się pędów pod własnym ciężarem. Jeśli chciałbyś się dowiedzieć, jak sadzić ogórki lub jak sadzić pomidory, przeczytaj nasze artykuły.

Warunki uprawy papryki

Sadzenie papryki i uprawa powinny przebiegać zgodnie z następującymi wymaganiami rośliny:

  • kiełkowanie w temperaturze od 34 do 27 stopni Celsjusza,
  • rozwój w temperaturze od 20 do 27°C w dzień i od 16 do 20°C w nocy,
  • wilgotność podłoża w trakcie wysiewu nasion 75 – 80%, podczas produkcji rozsady 65–70%, a podczas owocowania 80%,
  • długość naświetlania podczas doby najlepiej 12 godzin,
  • minimalne natężenie światła 3 000 – 4 000 luksów,
  • odczyn podłoża pH 5,5 – 6,0.

Uprawa papryki w szklarni, sadzenie papryki - co wybrać?

Uprawa papryki w szklarni – zbiory

Prawidłowe sadzenie papryki i dbanie o jej właściwy rozwój sprawi, że roślina wynagrodzi nam ciężką pracę dorodnymi owocami. Dojrzałą paprykę zbiera się od połowy lipca w przypadku uprawy pod folią lub od początku sierpnia w przypadku uprawy w gruncie. Owoce nie dojrzewają jednocześnie, dlatego zbieramy je sukcesywnie w miarę dojrzewania aż do pierwszych przymrozków. Zwykle zbiorów można dokonywać co około 7 – 12 dni. Nieprzebarwione owoce przechowujemy do 5 tygodni,  a te wybarwione połowę krócej. Paprykę należy przechowywać w temperaturze około 7 – 8 stopni Celsjusza. Kliknij, aby zobaczyć, co uprawiać w szklarni.

 

Tagi:
Skomentuj