Sadzenie drzew owocowych

Sadzenie drzew owocowych - jak i kiedy

Zanim nasz ogród zapadnie w zimowy sen, mamy do wykonania wiele jesiennych prac. Nie wolno nam przegapić okazji na posadzenie ostatnich roślin, które zachwycą nas wiosną i latem, a także zrodzą pyszne owoce. Październik w ogrodzie to idealna pora na sadzenie drzew owocowych, a także ich pryskanie. Jesienią zadbajmy o to, by w wakacje móc chrupać pyszne jabłka, zajadać się śliwkami i gruszkami. 

Sadzenie drzew owocowych w październiku

Dlaczego akurat ten miesiąc jest idealny na sadzenie drzew owocowych? Oczywiście, można to też zrobić wiosną, jednak jesień sprzyja temu znacznie bardziej. Sadzonki bowiem mają wystarczająco dużo czasu – całą zimę – na przygotowanie do procesu wzrostu i zregenerowanie swojego systemu korzeniowego. Dzięki temu na wiosnę rośliny są gotowe, by pobierać z gleby wodę oraz substancje odżywcze. Dlatego na sadzenie drzew owocowych (szczególnie jabłonie, śliwy i grusze) poświęćmy czas od października do pierwszych przymrozków

Jakie wybrać drzewa owocowe do ogrodu

Na co zwrócić uwagę przy zakupie drzew owocowych

Jeśli sadzimy drzewa owocowe na jesień, wybierzmy te, które przetrwają przymrozki. Najlepiej sprawdzą się jabłonie, śliwy oraz grusze. Przy zakupie kierujmy się wyglądem sadzonki – pędy boczne powinny być odpowiednio umieszczone, system korzeniowy zaś dobrze rozwinięty i niesplątany (jeśli kupujemy drzewo owocowe w doniczce, sprawdźmy, czy podłoże, w którym się znajduje, jest wystarczająco wilgotne oraz pozbawione chwastów). 
Istotny jest również wzrost sadzonek – powinny mieć przynajmniej 120 centymetrów (wyjątek stanowią śliwy – minimum 140 centymetrów). Zwróćmy też uwagę na grubość pnia: 12 mm, u śliwy 14 mm. Minimalnie powinny mieć 4 korzenie. Spełnienie tych wszystkich warunków gwarantuje nam, że to drzewa najwyższej jakości, zwane też pierwszym wyborem

Przygotowanie gleby 

Niezwykle ważne jest również odpowiednie przygotowanie gleby pod drzewa owocowe. Przede wszystkim pozbywamy się chwastów, które będą przeszkadzać roślinom w spokojnym wzroście. Warto też zadbać o optymalne pH ziemi przez nawożenie jej organicznymi lub mineralnymi nawozami – substratem torfowym, kompostem lub obornikiem. Można też samemu zrobić nawóz z pokrzywy. Dzięki temu gleba szybko odzyska swoją prawidłową strukturę. 

  • pH obojętne (śliwa)
  • pH lekko kwaśne (jabłoń, grusza)
  • pH zasadowe (jabłoń, śliwa, grusza)
Gleba do sadzenia drzew owocowych w ogrodzie

Sadzenie

Drzew owocowych w jesiennej ofercie sklepów ogrodniczych znajdziemy całą masę. Do ich posadzenia wybierzmy słoneczne miejsce. Sadzonki umieszczamy w dołkach o kilka centymetrów głębszych niż rosły w szkółce i przysypujemy glebą – zanim całkiem wypełnimy dołek, dobrze jest podlać drzewo wodą (5-10 litrów). Dodatkowo możemy wbić w ziemię palik, aby zapewnić sadzonce stabilizację. 
Sadzenie drzew owocowych najlepiej przeprowadzać we dwie osoby. Wtedy jedna trzyma drzewo i lekko nim porusza (pionowy ruch sprawi, że ziemia wypełni przestrzeń między korzeniami), a druga przysypuje ziemią i stopą ubija podłoże. 
Jeśli planujemy zasadzić kilka drzew obok siebie, zadbajmy o odpowiednią odległość. Jeśli to gatunek o większym rozmiarze, przerwy między sadzonkami powinny wynosić około 4 metry. Mniejsze możemy sadzić bliżej siebie. 

Planujecie sadzenie drzew owocowych tej jesieni? Jeśli tak, to na jakie gatunki się decydujecie? 

Tagi:
Skomentuj