Rośliny dla pszczół – stwórz ogród przyjazny owadom!

Rośliny dla pszczół

Wraz z nadejściem wiosny, rabaty i krzewy stają się coraz bardziej kolorowe od pąków i kwiatów. Rośliny w naszym ogrodzie mogą być nie tylko dekoracyjne, ale również pożyteczne. Jeśli zasadzimy w nim konkretne gatunki, możemy pomóc pszczołom i innym owadom w zdobywaniu pokarmu. Przy niewielkim wysiłku jesteśmy w stanie wesprzeć te niezwykle ważne stworzenia. Jakie rośliny miododajne warto zasadzić? Które z nich to rośliny dla pszczół? Jak jeszcze można pomóc owadom? Odpowiadamy w artykule!

Pszczoły – dlaczego są tak ważne

Co zrobić, aby każdego roku zbierać obfite plony? Zadbać o pszczoły! To właśnie one wraz z innymi owadami odpowiadają za około 80-90% zapyleń roślin. Największe zasługi w zapylaniu ma właśnie pszczoła miodna. Niestety, w ostatnich latach odnotowuje się znaczny spadek populacji tych owadów. Przyczyn tego zjawiska można szukać między innymi wśród środków wykorzystywanych w ogrodnictwie. Szczególnie groźne są pestycydy, które trują pszczoły. Dużo szybciej rozprzestrzeniają się także pasożytnicze i wirusowe choroby owadów. Wpływ na wymieranie pszczół ma też transport, który przyczynia się do przenoszenia zarazków zagrażającym owadom. 

Prognozy wskazują, że wyginięcie pszczół przyniosłoby fatalne skutki. Przede wszystkim rośliny przestałyby być zapylane, a co za tym idzie – nie wydawałyby plonów. Klęska urodzaju to dla zwierząt i człowieka brak pożywienia. Niektórzy przewidują nawet, że cztery lata po wymarciu pszczół wyginie także ludzkość. 

Rośliny miododajne dla pszczół

Ogród przyjazny dla pszczół

Co można zrobić, aby zapobiec procesowi stopniowego wymierania pszczół? Przede wszystkim zadbajmy o to, by w naszych ogrodach mogły znaleźć dla siebie pokarm. W rzeczywistości nie jest to wcale trudne. Wystarczy zasadzić odpowiednie rośliny miododajne. Jeśli zrobimy to umiejętnie, będziemy mogli cieszyć nie kolorowym, kwitnącym ogrodem od wczesnej wiosny aż do jesieni. Dodatkowo wiele z tych roślin wydaje również owoce, z których także i my skorzystamy. 

Ogród przyjazny dla pszczół to ogród wolny od środków chemicznych (wybieraj jedynie preparaty bezpieczne dla pszczół, czyli z IV klasą toksyczności). Dużo lepiej korzystać z naturalnych nawozów, na przykład własnego kompostu czy obornika (zobacz najważniejsze informacje o kompostowniku). Im bardziej naturalny ogród, tym dla pszczół lepiej. Dlatego warto wydzielić trochę miejsca na łąkę z koniczyną i mniszkiem lekarskim. 

Rośliny miododajne dla pszczół 

Jest wiele roślin, które wytwarzają niezbędny do przeżycia pszczół pokarm. Są one także bardzo zróżnicowane, co pozwala nam na stworzenie ogrodu przyjaznego pszczołom przez kilka miesięcy. Dla roślin miododajnych najlepsze jest dobrze nasłonecznione miejsce. Pamiętajmy, że będzie je trzeba przez to znacznie częściej podlewać. 

Jakie kwiaty dla pszczół – rośliny miododajne na rabaty

Komponując nasze rabaty, warto zadbać o pszczoły od początku do końca. W jednym z najtrudniejszych dla nich okresów, wczesną wiosną, gdy nie mają jeszcze zbyt wiele pożywienia, zbawienne mogą okazać się krokusy, prymulki, sasanki i śnieżyczki. Po nich kwitną między innymi rozchodniki, łubin, orliki i fiołki wonne. Rośliny, które pomogą pszczołom dotrwać do późnej jesieni, to róże, lilie, dalie, astry, wrzosy i wrzośce. Jeśli przy planowaniu rabaty weźmiemy to pod uwagę, zyskamy gwarancję tego, że w naszym ogrodzie nie zabraknie pięknych kolorów i cudownych zapachów. 

Lawenda - rośliny miododajne dla pszczół

Krzewy i pnącza ozdobne – rośliny dla pszczół

Przy wyborze roślin na przykład na ogrodzenie, możemy też wziąć pod uwagę to, czy są to rośliny miododajne. Pnącza i krzewy ozdobne wytwarzające pokarm dla owadów to: berberysy, ligustry, wiciokrzew i bluszcz pospolity. W większości są to niewymagające specjalnej pielęgnacji rośliny, występujące w wielu różnych odmianach. 

Drzewa owocowe  – rośliny miododajne dla pszczół

Poza drzewami ozdobnymi (klonami, lipami i robiniami akacjowymi) dla pszczół niezwykle pomocne są także drzewa owocowe (zobacz, jak sadzić drzewa owocowe). Sprawdzają się wszystkie gatunki – jabłonie, śliwy, grusze… Zapylane przez pszczoły są też inne rośliny rodzące owoce – jeżyny, maliny czy porzeczki. Podobnie warzywa (dynia, bób, fasola, cebula) i zioła (bazylia, tymianek, lawenda, szałwia, melisa, oregano). Jak widać, z roślin miododajnych skorzystają nie tylko pszczoły i inne owady, ale również my!

Rośliny miododajne - jabłoń

Domek dla owadów 

Większość z nas nie będzie raczej zakładać w swoim ogrodzie ula bądź całej pasieki. Jest to bardzo wymagające – zarówno pod kątem potrzebnej wiedzy, jak i wkładanego wysiłku. Dużo mniej pracy trzeba do stworzenia domku dla owadów. Gotowe domki kupimy w sklepach budowlanych lub ogrodniczych. Możemy je też z łatwością stworzyć, wykorzystując pęki trzciny czy słomy, a także wieszając puste pędy bambusa. 

Rośliny miododajne na balkon 

Jeśli nie dysponujemy ogrodem, możemy stworzyć balkon przyjazny pszczołom. Proste w pielęgnacji rośliny typowo balkonowe, na przykład pelargonie czy niecierpki, także są przydatne owadom. Warto również pomyśleć nad ziołami – zamiast na parapecie można trzymać je w miejscu dostępnym dla pszczół. 

Rośliny dla pszczół – podsumowanie

Stworzenie ogrodu przyjaznego dla pszczół i innych owadów jest banalnie proste. Wystarczy zwrócić uwagę na sadzone przez nas rośliny. Większość z nich najprawdopodobniej mamy już w swoich ogrodach. Rezygnacja z toksycznych, chemicznych środków będzie dobrą zmianą z pożytkiem nie tylko dla pszczół, ale i środowiska ogółem. 

Tagi:
Skomentuj