Rośliny bożonarodzeniowe – świąteczne rośliny na Boże Narodzenie

Sprawdź, jakie są popularne rośliny bożonarodzeniowe

W okresie bożego narodzenia świąteczne drzewko, lampki i inne dekoracje nadają dodatkowego klimatu. Zimą, kiedy brakuje słońca i kolorów za oknem warto postawić na rośliny bożonarodzeniowe – zarówno do domu, jak i naszego ogrodu. Pozwolą one wprowadzić do wnętrza świąteczną aurę i przynieść domownikom szczęście. Jakie rośliny bożonarodzeniowe dobrze się prezentują? Które z nich uznaje się za symbol świąt? Z odpowiedzią przychodzimy w naszym artykule!

Domowe rośliny bożonarodzeniowe

W okresie świątecznym podobnie jak w ciągu całego roku możemy zaopatrzyć się w piękne kwiaty, w tym przede wszystkim wyjątkowe rośliny doniczkowe i kwiaty cięte. Dzięki temu nasz dom stanie się przytulny i nadamy wnętrzu świątecznego blasku. Jakie są najpopularniejsze rośliny bożonarodzeniowe? Które z nich kojarzą się ze świętami? Przychodzimy z naszymi propozycjami!

Sprawdź także: https://poradnik-ogrodniczy.pl/jak-dbac-o-ciete-kwiaty/

Choinka

Według naszej tradycji choinka jest niezbędnym elementem wystroju, który gości u większości rodzin na święta. Dekorowanie świątecznego drzewka to obowiązkowy punkt na liście przedświątecznych rytuałów. W tej kwestii wybór najczęściej pada na jodłę, sosnę lub świerk. W przypadku tego ostatniego warto zwrócić uwagę na jego odmiany. Świerk pospolity gubi igły znacznie szybciej niż np. świerk kłujący. Jeśli zależy nam, aby choinka wytrzymała przez cały grudzień i zdobiła wnętrze naszego domu także po zakończeniu świąt, należy zadbać o jej regularne podlewanie i ustawienie z dala od kaloryfera.

Nie wiesz jakie rośliny bożonarodzeniowe kojarzą się ze świętami? Sprawdź!

Gwiazda betlejemska – poinsecja

Coroczne zachwyty nad gwiazdą betlejemską wcale nie maleją. Jej prawdziwa nazwa to wilczomlecz nadobny. Poinsecja często zdobi świąteczny stół i jest jedną z najczęściej kupowanych roślin w okresie zimowym. Przyciąga wzrok zielonymi liśćmi. Barwne przykwiatki występują przede wszystkim w odcieniach czerwieni, jednak poinsecja jest dostępna także w innych wariantach kolorystycznych. W trosce o dobrą kondycję gwiazda betlejemska musi być ustawiona w chłodnym, ale jasnym miejscu. Prawdziwi wielbiciele gwiazdy betlejemskiej mogą rozglądać się za poinsecją w centrach ogrodniczych wraz z rozpoczęciem listopada. Warto jednak pamiętać, że gwiazdkę betlejemską zalicza się jako roślinę trującą.

Kaktus bożonarodzeniowy – grudnik

Kaktus Bożego Narodzenia nie przypomina typowego kaktusa. Jego wygląd jest nietypowy ze względu na zwisające i spłaszczone pędy. Występują w różnych wariantach kolorystycznych i mogą mieć np. piękne kremowe, purpurowe, czy czerwone kwiaty. Jeśli chcemy prawidłowo zadbać o grudnika, nie możemy dopuścić do przesuszenia lub przelania jego podłoża. Lepiej, aby kaktus bożonarodzeniowy nie był często przenoszony, zajmował widne miejsce i miał zapewnioną odpowiednią wilgotność powietrza. Optymalna temperatura dla utrzymania grudnika w dobrej formie to około 18-22 stopnie Celsjusza.

Jemioła

Wielu domowników traktuje posiadanie jemioły jako bożonarodzeniową tradycję. Na swojej popularności zyskała ze względu na bogatą symbolikę. Jemioła jest m.in. oznaką dobrobytu, czy płodności. Pocałunek pod nią wróży natomiast szczęście i miłość. Zimą liście są lekko żółte i przystrojone białymi kulkami jagód. Gałązki jemioły wiesza się najczęściej na drzwiach lub suficie i większości osób kojarzą się wyłącznie z bożym narodzeniem.

Perski cyklamen

W sklepach sprzedawany jest pod nazwą fiołka alpejskiego. W rzeczywistości perski cyklamen rozwija się od późnej jesieni do wiosny, czym różni się od rozkwitającego latem fioła. Cyklamen perski bardzo dobrze odnajduje się w domowych przestrzeniach, dzięki czemu nie wymaga dużej opieki. Jak zadbać o tę roślinę? Pielęgnacja nie jest wymagająca, a do prawidłowego wzrostu wystarczy stale wilgotne podłoże. Roślina ma ciemnozielone liście, a jej kwiaty zachwycają swoją różnorodnością.

Zobacz także jakie są sposoby na ochronę roślin przed mrozem!

Rośliny w ogrodzie – ogrodowe rośliny bożonarodzeniowe

Nie tylko rośliny w doniczce są efektywne i zdobią wnętrze w trakcie świąt. Boże Narodzenie to dla wielu najpiękniejszy czas w roku i dlatego warto zadbać o przydomowe tereny i balkon zimą. W tym celu trzeba pamiętać o przyozdobieniu przestrzeni wokół podwórka, jak również naszego ogródka. Które z roślin ogrodowych zyskują na popularności w okresie Bożego Narodzenia? Niżej podpowiadamy!

Świąteczne rośliny - zobacz, jakie są rośliny bożonarodzeniowe!

Ostrokrzew kolczasty

Ostrokrzew ma walor ozdobny – za jego pomocą można zrobić stroik, odświętne wieńce lub wianki. Cechą charakterystyczną rośliny są jej błyszczące zielone liście, zdobione przez kojarzone ze świętami owoce – czerwone jagody. Dobrze zimują, jeśli zadbamy o posadzenie ich w zacisznym miejscu w naszym ogrodzie. Ostrokrzewy dają się łatwo przycinać i formować, dzięki czemu można nadać im określone kształty. Ich wyjątkowość polega na atrakcyjnym i eleganckim wyglądzie, przez co nie muszą być dodatkowo przyozdabiane np. bluszczem.

Ciemiernik

Jest mianowany różą Bożego Narodzenia. Ciemierniki białe najlepiej posadzić w doniczce lub na balkonie. Ich wyjątkowość wynika z faktu, że są to jedne z pierwszych roślin, które kwitną na zimę w naszym ogrodzie. Są więc niezwykle trwałe i odporne na niskie temperatury, dzięki czemu wiodą prym wśród ogrodowych świątecznych dekoracji. Oprócz tego, że ciemiernik jest piękną i efektywną rośliną, wyróżniają ją także właściwości lecznicze i ochronne.

Inne rośliny bożonarodzeniowe

Boże Narodzenie obfituje także w inne rośliny bożonarodzeniowe, które mogą stanowić dobry element dekoracyjny. W tym celu sprawdzi się m.in. żurawina. Pojawia się wraz z początkiem jesieni, jednak dostępna jest także zimą. Przy jej użyciu można zrobić stroiki, które dobrze komponują się z dodatkiem liści ostrokrzewu. Pod względem zimowych ozdób równie efektywnie prezentują się cytrusy. W okresie świątecznym można zadbać o zimową aurę dzięki udekorowanym drzewkom cytrusowym, a także pojedynczym owocom, rozłożonym np. na stole.

Dowiedz się także, jak wygląda okrywanie roślin na zimę.

 

Skomentuj