Dekoracje do altany ogrodowej w romantycznym stylu

Dekoracje do altany ogrodowej

Altana w ogrodzie to jeden z popularniejszych rodzajów małej architektury, który nie tylko podnosi funkcjonalność przydomowej przestrzeni, ale również zwiększa jej walory estetyczne. Zabudowania bywają naprawdę różne i wpisują się w modne obecnie nurty. Jednym z rozwiązań, które od lat cieszą się olbrzymią popularnością są romantyczne altany ogrodowe.

Jak urządzić romantyczną altanę do organizowania przyjemnych spotkań we dwoje? Jakie dekoracje powinny do niej trafić, by zbudować przytulny nastrój? O tym opowiemy poniżej.

Romantyczna altana – konstrukcja

Podstawą romantycznej altany jest oczywiście sama konstrukcja, wznoszona bezpośrednio w ogrodzie lub na specjalnych podmurówkach.

Jaka powinna być altana, by stworzyć przytulny zakątek dla zakochanych? Najlepiej sprawdzają się ażurowe konstrukcje drewniane lub metalowe, zapewniające nieco intymności i oddzielające strefę do rekreacji w altanie od ciekawskiego wzroku osób postronnych. Można zatem postawić na mniej lub bardziej zabudowane ściany lub wybrać kratownice porośnięte efektownymi pnączami.

Altana romantyczna powinna bowiem przede wszystkim pięknie komponować się z otoczeniem, a zwłaszcza z roślinnością, by stworzyć przytulny, przyjazny użytkownikom zakątek, w którym wszystkie elementy w pełni do siebie pasują. Można zawiesić na kratownicy ozdobne skrzynie i donice z kwiatami lub roślinami zielonymi. Innym wariantem jest zasadzenie wokół altany pnączy. Chętnie wykorzystuje się w tej roli bluszcze, dzikie wino lub pachnące róże.

Dekoracje do romantycznej altany

Gdy już zadba się o wzniesienie altany oraz zagospodaruje się otoczenie wokół niej, należy pomyśleć o odpowiednim wyposażeniu do wnętrza. Powinno być ono dopasowane do stylistyki całej przydomowej przestrzeni, a także zapewniać wysoki komfort siedzenia.

Warto jeszcze przed zakupem zastanowić się, do czego altana w ogóle będzie wykorzystywana. Jeśli ma służyć do długich rozmów przy kieliszku wina, świetnie sprawdza się sofa lub wygodne fotele z małym stolikiem. Jeżeli natomiast pragnie się regularnie spożywać w niej posiłki na świeżym powietrzu, lepiej wybrać pełnowymiarowe stoły i krzesła.

Oprócz mebli na nastrój w altanie wpływają rozmaite dodatkowe akcesoria dekoracyjne. To one tworzą klimat i sprawiają, że miejsce staje się wyjątkowe i magiczne.

Subtelne oświetlenie do altany

Podstawowym elementem dekoracyjnym w altanach są oczywiście oprawy oświetleniowe. Dzięki nim zyskuje się swobodę korzystania z tej części ogrodu również po zapadnięciu zmroku.

Jakie oświetlenie sprawdza się najlepiej? Warto wykorzystać solidne, trwałe lampki i taśmy LED, dostępne choćby na stronie Lampy.it. Mogą to być pojedyncze źródła światła lub całe girlandy, podwieszone na elementach konstrukcyjnych.

Oprócz standardowego oświetlenia, wpiętego do sieci elektrycznej, można zbudować nastrój przy pomocy lampionów i świec, które od zawsze uznaje się za bardzo nastrojowe i romantyczne rozwiązania.

Tekstylia

Innym typem akcesoriów, które łączą funkcjonalność z budowaniem romantycznego klimatu w altanie, są wielobarwne tekstylia. Mogą to być poduszki i koce na krzesła lub fotele, podnoszące wygodę siedzenia w altanie. Dodatkowym pomysłem jest wykorzystanie dekoracyjnych dywaników w strefie wypoczynkowej.

Niektórzy w ogrodach romantycznych chętnie stosują ozdobne makramy, cieszące się obecnie dużą popularnością, zwłaszcza właśnie w ogrodach romantycznych, ale też boho.

W bardziej ażurowych altanach, w których zrezygnowano ze ścian, na rzecz bardzo ograniczonej konstrukcji, wiele osób decyduje się na wprowadzenie zasłon. Chronią one prywatność osób wypoczywających w środku, ale także stanowią naturalną barierę dla uciążliwych owadów, które bywają nadaktywne zwłaszcza wieczorową porą.

Efektowne i przytulne romantyczne altany do ogrodu

Romantyczna altana to idealne miejsce na kolację we dwoje lub przyjemny relaks z ukochaną osobą po długim dniu pracy. Sposobów na urządzenie takiej przestrzeni jest wiele. Zawsze warto jednak wprowadzić do niej nieco ciekawych przedmiotów dekoracyjnych. W końcu przecież klucz do każdej aranżacji tkwi właśnie w szczegółach.

Tagi:
Skomentuj