Żwirowe rabaty w ogrodzie

Rabaty żwirowe w ogrodzie

Świetnym rozwiązaniem na to, aby stworzyć piękny ogród niewymagający dużej troski, jest zdecydowanie się na żwirowe rabaty. Warto przy tym zdecydować się na jasny żwir, który wydobędzie z roślin ich piękno i sprawi, że całość będzie prezentowała się bardzo elegancko.

Żwir świetnie sprawdzi się w każdym ogrodzie. Najlepiej w jego otoczeniu wyglądają proste, niezbyt skomplikowane kompozycje (jak w ogrodzie skandynawskim). Rabaty żwirowe najlepiej zakładać w miejscach nasłonecznionych. Dzięki temu będą one wyglądały jak te zaczerpnięte z śródziemnomorskich terenów. Można także postawić na umieszczenie żwiru w zacienionych zakamarkach ogrodu, ale tylko wtedy, gdy żwir będzie jasny. Pozwoli to na rozświetlenie tych miejsc.

Zakładanie żwirowej rabaty

Najlepiej założyć rabatę na włókninie. Materiał ten przepuszcza wodę, a jednocześnie nie pozwala na rozrost chwastów. Jednak od początku. Wszelkie prace związane z zakładaniem rabaty należy rozpocząć od przekopania terenu, na którym ma ona powstać. Należy wyrównać teren i usunąć z niego wszelkie chwasty oraz inne zanieczyszczenia. Po kilku dniach można przystąpić do właściwych prac. Należy wyłożyć ziemię włókniną. Warto zrobić w niej otwory co 1 m2. Będzie to wystarczająca przestrzeń do sadzenia roślin.

Rabata żwirowa jako chodnik

Jeżeli rabat żwirowa ma pełnić funkcję chodnika, należy koniecznie ją utwardzić. Ponownie należy dokładnie wyrównać teren oraz oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń. Następnie kładziemy 15-centymetrową warstwę pospółki gliniastej lub piasku wymieszanego z cementem i dokładnie zagęszczamy. Dopiero na tę warstwę należy nałożyć 3,5 cm żwiru. Istotne jest, aby tak przygotowaną nawierzchnie obłożyć obrzeżami. Dzięki temu będzie można mieć pewność, że kamyczki nie będą wysypywały się na trawę i będą zwarte w chodniku.

Pielęgnacja żwirowej rabaty

Rabaty żwirowe warto założyć jesienią lub wiosną. Rośliny, które są wrażliwe na mróz, należy obłożyć znacznie większą warstwą żwiru. Dzięki temu nie przemarzną. Pielęgnacja tego typu rabat nie jest kłopotliwa. Należy jedynie od czasu do czasu usunąć pospolite chwasty w ogrodzie, które przebiły się przez włókninę i żwir. Z czasem konieczne będzie jeszcze przegrabienie powierzchni żwiru oraz uzupełnienie ubytków.

Pielęgnacja dotyczy również rabat, które będą sadzone na rabatach żwirowych. Należy nawozić je w każdym roku. Najlepiej sprawdza się do tego nawóz płynny.

Rośliny sprawdzające się na żwirowych rabatach

Najlepiej w otoczeniu żwiru czują się rośliny architektoniczne, czyli takie, które mają przepiękny pokrój oraz liście. Do takich roślin zaliczane są przede wszystkim azalie, bambusy, cyprysiki, funkie, juki, kosaćce, miskanty, rodgersje, rozchodniki okazałe, wilczomlecze. Bardzo dobrze prezentują się także rośliny mające niezwykle intensywną barwę. Mogą to być żywotniki, a także małe drzewkach o purpurowych liściach. Przepięknie wyglądają również rośliny o srebrnym lub niebieskim zabarwieniu, do których można zaliczyć budleje, goździki, lawendę oraz kocanki.

Jakich roślin nie należy wybierać na żwirowe rabaty?

Nie jest zbyt dobrym pomysłem sadzenie na rabach żwirowych roślin, które bardzo szybko rosną. Nie sprawdzą się tu również rośliny, które trzeba często przesadzać.

Jeśli nie mamy jeszcze pomysłu na część naszego ogrodu, a zależy nam również, aby nie spędzać dużej ilości czasu na jego pielęgnacji, to może warto jeszcze w tym roku zastanowić się nad stworzeniem rabat żwirowych?

Tagi:
Skomentuj