Przygotowanie trawnika do zimy

Przygotowanie trawnika do zimy

Trawnik pod wielobarwnymi liśćmi jest prześliczny… Ale niestety, nie jest to dla niego zdrowe –  po tej krótkiej chwili będzie w opłakanym stanie, a przecież każdemu zależy na tym, żeby w nowym sezonie od samego początku trawnik był gęsty i ciemnozielony. Dopiero wtedy jest ozdobą naszego ogrodu – schludny, podkreślający barwy i kompozycje naszych kwiatów i krzewów. Przygotowanie trawnika do zimy jest niezbędne, by na wiosnę przywitał nas właśnie taki.

Jak dbać o trawnik?

Pierwszą regułą jest regularne sprzątanie powierzchni trawnika – liście z drzew i krzewów szybko zaczną gnić. Potem trudno będzie je porządnie wygrabić spośród trawy. Poza tym dodatkowo zacieniają trawnik, który jeszcze łapie ostatnie promyki słońca.

Trawnik przed zimą musi być skoszony

Zanim zabierzesz się do przygotowanie trawnika do zimy, zastanów się, czy Twój trawnik nie wymaga ostatniego koszenia w tym sezonie. Jeżeli źdźbła trawy pozostaną zbyt długie, przygniecie je śnieg, co może uszkodzić ich strukturę. Pod śniegiem, szczególnie jeżeli będzie zmrożony, powstaną beztlenowe warunki. Sprzyja to rozwojowi pleśni śniegowej. Dlatego koniecznie zadbaj o poprawną wentylację – wyczesz trawnik ostrymi drucianymi grabiami. Dodatkowo usuniesz chore źdźbła traw, nadgniłe liście i flic – a to właśnie one są siedliskiem pleśni śniegowej.

Jesień w ogrodzie

A co z nawozem?

Warto na trawniku wysypać też jesienny nawóz (charakteryzuje go niewielka zawartość bądź zupełny brak azotu; jest za to bogaty w potas i fosfor) – wzmacniając w ten sposób system korzeniowy traw, przygotujemy trawnik na zimę, a jednocześnie wspomagamy transport odżywczych substancji z liści do korzenia, z którego to na wiosnę będą wyrastać nowe korzonki  oraz pędy. Dzięki niemu trawnik będzie bardziej odporny na mrozy, a wiosną nie będą nas czekać niemiłe niespodzianki w postaci „łysych placków”, nalotów grzybni czy białych wyblakłych połaci.

A teraz, grabie w dłoń i do pracy! 🙂

Tagi:
Blog Comments

Dotychczas nie sądziłem że trawnik można w jakiś sposób przygotować do zimy.
Dzięki 🙂

Skomentuj