Pomysły na stylowe oświetlenie na mały balkon

Oświetlenie na mały balkon

Na małym balkonie precyzyjne planowanie aranżacji ma kluczowe znaczenie, by zmieścić na niewielkim metrażu wszystkie potrzebne elementy. Nie da się oczywiście obyć bez mebli, ale równie ważne jest odpowiednie oświetlenie.

Jak zbudować system oświetleniowy, który zapewni komfort i wpisze się w ciasny balkon? O tym nieco więcej napiszemy w dalszej części artykułu.

Oświetlenie na balkonie – do czego jest potrzebne?

Bez względu na to, czy ma się duży, czy całkiem kameralny balkon, trzeba koniecznie wprowadzić na niego oświetlenie. Dlaczego jest ono tak ważne?

Kluczowe są oczywiście względy bezpieczeństwa. Przemieszczanie się po balkonie bez światła, może grozić potknięciem i bolesnym upadkiem. Oprócz tego, brak światła utrudnia znacząco korzystanie z tej przestrzeni po zapadnięciu zmroku. A przecież relaks z kubkiem ulubionego napoju lub romantyczna kolacja we dwoje na balkonie potrafią sprawić wiele radości. Aby jednak móc przenieść wieczorne życie na balkon, po prostu trzeba zadbać o oświetlenie.

Ponadto lampy na balkonie uznaje się za jeden z największych elementów wystroju. Stają się one naprawdę ważną częścią każdej aranżacji. Nawet na małym balkonie bywają piękną i stylową dekoracją, budującą przytulny nastrój i klimat.

Jakie lampy montuje się na balkonach?

Na balkonach pojawiają się różne typy opraw oświetleniowych. Wiele ciekawych rozwiązań można znaleźć na przykład na stronie: Azzardo.com.pl.
Jakie modele sprawdzają się na ciasnych balkonach? Najlepszą opcją jest postawienie na oprawy dyskretne i niewielkie, które nie zajmują zbyt wiele cennego miejsca. Dobrze, jeśli montuje się je bezpośrednio na elewacji. Mogą to być płaskie plafony lub oczka wpustowe, płasko przywierające do powierzchni ściany. Czasami wykorzystuje się kinkiety, które równocześnie dają światło, a także dekorują tę wyjątkową przestrzeń.

Oprócz nich można wykorzystać lampki LED, które owija się na balustradach lub podwiesza w dekoracyjnych kaskadach. Nie zajmują wiele miejsca, a dają przyjemne, delikatne światło, idealne do zbudowania romantycznej scenerii na wieczorne spotkania we dwoje.

Cechy lamp balkonowych – co trzeba wiedzieć o oprawach oświetleniowych?

Oświetlenie zewnętrzne, używane na balkonach, znacząco różni się od lamp domowych przede wszystkim pod względem wytrzymałości. Każda oprawa musi być bowiem odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Zazwyczaj można spotkać produkty wykonane z materiałów sztucznych lub metali, powleczonych ochronną warstwą (lakier lub ocynk).

Gdy kupuje się lampy na balkon, trzeba zwracać uwagę na konkretne parametry techniczne. Najważniejszy jest współczynnik ochrony IP, który informuje o tym, jak bardzo dana oprawa jest zabezpieczona przed wniknięciem do wnętrza pyłów lub wody, które mogłyby doprowadzić do trwałego uszkodzenia lampy lub nawet porażenia prądem użytkowników.

Nowoczesne technologie a oświetlenie na balkonie

Współczesne oświetlenie na balkon wyróżnia się olbrzymią funkcjonalnością, zwłaszcza gdy wpisze się je w nowoczesne systemy typu Smart House. Dzięki nim można kontrolować warunki oświetleniowe na balkonie bez podnoszenia się z fotela, przy pomocy pilota lub mobilnej aplikacji.

Co zyskują domownicy? Oświetlenie na balkon jako element domu inteligentnego to większy komfort użytkowników, a także poprawa bezpieczeństwa, gdyż znika problem nerwowego poszukiwania włącznika w ciemnościach. Takie rozwiązanie optymalizuje też zużycie energii elektrycznej, co wspiera domowy budżet oraz przekłada się na lepszą kondycję środowiska naturalnego.

Dodatkowo oświetlenie sterowane przy pomocy aplikacji na telefon pozwala na budowanie scen świetlnych lub harmonogramów do wykorzystania w przyszłości. Tak zyskuje się pełną kontrolę nad oświetleniem balkonu raptem w kilku kliknięciach – szybko, sprawnie i naprawdę wygodnie.

Lampy na balkonie – komfort i dekoracja

Oświetlenie na małym balkonie łączy funkcje typowo praktyczne z dekoracyjnymi. Z jednej strony lampy dają wystarczająco światła, by móc wykorzystywać tę przestrzeń po zapadnięciu zmroku. Z drugiej – stanowią jedną z najważniejszych ozdób na małej przestrzeni. Dzięki nim balkon nabiera klimatu i staje się jeszcze przyjaźniejszy dla użytkowników.

Tagi:
Skomentuj