Pomysł na mały balkon w bloku

Pomysł na mały balkon w bloku

Przyszła wiosna, dlatego warto pomyśleć o zagospodarowaniu przestrzeni, gdzie będziesz mógł odpoczywać na świeżym powietrzu i cieszyć się piękną pogodą. Wiele osób uważa, że nie posiada takiego miejsca. A przecież nie potrzeba ogrodu przed blokiem – wystarczy mały balkon w bloku, urządzony z pomysłem, a Twój popołudniowy relaks stanie się jeszcze przyjemniejszy.

Mały balkon w bloku – jak go urządzić?

Zadbaj o to miejsce – nawet mały balkon może stać się ozdobą i Twoją oazą spokoju, w której wyciszysz swoje nerwy. Aby aranżacja była przytulna, wystarczy wybrać kilka drobiazgów oraz ulubionych kwiatów. Jeżeli chcesz, aby balkon był jeszcze bardziej relaksacyjny, możesz dodać meble ogrodowe, które idealnie poradzą sobie z tym zadaniem. Najlepiej wybierz te wykonane z wikliny – dodadzą one rustykalnego klimatu. Zadbaj o nastrojowe oświetlenie: małe lampki czy lampiony wprowadzą romantyczną atmosferę. Urządzenie balkonu jest tylko z pozoru trudnym zadaniem, tak naprawdę wszystko, czego potrzebujesz, znajduje się w zasięgu Twoich możliwości. Wybierając akcesoria, kwiaty czy optymistyczne kolory, stworzysz przestrzeń podobną do tych, które oglądasz w poradnikach aranżacyjnych.

Podłoga na balkonie

Wybór podłogi jest bardzo ważny. Możesz zdecydować się na drewno lub sztuczną trawę. To wszystko zależy od Ciebie i Twoich preferencji, a przede wszystkim od chęci uzyskania danego efektu. Jeżeli zdecydujesz się na drewno, to pamiętaj, że musi być ono twarde oraz odporne na warunki atmosferyczne. Najpopularniejszą posadzką jest modrzew oraz egzotyczne odmiany np. bangkirai. Przykręca się je do podłogi śrubami lub montuje na zatrzask, który jest niewidoczny. W przypadku sztucznej trawy, możemy ją spokojnie położyć bez żadnego przytwierdzania. Pamiętaj o tym, że po sezonie powinno się ją przechowywać w pomieszczeniu.

Proste pomysły na mały balkon w bloku

Czasami kluczem do sukcesu jest prostota – to ona w dużej mierze zadecyduje o unikalności Twojej przestrzeni. Chcąc stworzyć przyjazny zakątek, który osłonięty jest od widoku sąsiadów, możesz wykorzystać kawałek ciekawego materiału przymocowanego do balustrady. Z pomocą przyjdą też specjalne maty: bambusowa, trzcinowa czy wiklinowa. Jeżeli posiadasz miejsce, możesz postawić na pergolę z doniczką i posadzić pnącza. Jeżeli jesteś typem majsterkowicza, wykonaj ją samodzielnie, a wówczas spędzanie czasu na balkonie będzie jeszcze przyjemniejsze. Kiedy Twój balkon czy taras jest mały i nie masz miejsca na meble, wykorzystaj balustradę bądź ścianę, gdzie przytwierdzisz stabilny blat. Stołek lub stolik postawiony w narożniku pomoże maksymalnie wykorzystać każdy centymetr przestrzeni, na której nam zależy. Na mały balkon w bloku wybieraj podłużne donice, ustawiaj je zawsze wzdłuż ścian i  balustrady lub w formie skrzynek przewieszonych na zewnątrz – dzięki temu optycznie powiększysz balkon.

Kwiaty w aranżacji Twojego balkonu

Pamiętaj, że balkon przed sezonem należy dokładnie przygotować. W pierwszej fazie musisz uprzątnąć stare donice, które powinno się wyczyścić używając do tego detergentów. Później dokładnie je osusz, na dnie nałóż żwirek z piaskiem. Następnie dosyp odpowiedniej ziemi, którą wymieszaj z nawozem długo działającym. Tak przygotowane donice są gotowe na posadzenie nowych roślin. Pamiętaj, że najistotniejszym zadaniem jest dobór odpowiednich kwiatów. Jeżeli posiadasz balkon wietrzny, nie możesz pozwolić sobie na pnącza oraz zieleń o wiotkich łodygach. Od południowej strony dobrze sprawdzą się petunie, pelargonie, nagietki oraz niecierpki. Aby Twój balkon był ciągle atrakcyjny, wybieraj te rośliny, które po przekwitnięciu pozostawią efektowne liście.

Tagi:
Skomentuj