Pompy pionowe – jak działają i gdzie są stosowane?

Zbyt niskie ciśnienie wody w kranie jest niezwykle irytującym problemem. Oprócz tego, że jest zwyczajnie uciążliwe, bardzo negatywnie wpływa także na działanie różnych urządzeń. Choć istnieją pewne normy dotyczące ciśnienia w instalacji, zdarza się, że jest ono zbyt niskie. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Kiedy warto zastosować pompę pionową? Jak działa taka pompa i jakie są jej główne zalety?

Jak działa pompa pionowa?

Pompy pionowe, czyli inaczej wielostopniowe pompy wirowe, mają specyficzną hydrauliczną konstrukcję. W przypadku takich pomp wykorzystuje się stopnie, czyli tzw. wirniki, które połączone są w szeregowy sposób. Kiedy zostają wprawione w ruch, ciśnienie wody ulega podwyższeniu. Aby pompa pionowa działała w pełni skutecznie, konieczne jest odpowiednie jej dopasowanie do ciśnienia, które chcemy uzyskać i podtrzymać. Bardzo istotne dla wyboru właściwej pompy są także warunki środowiskowe, a także oczekiwana wydajność pracy w przeliczeniu na minutę. Dobrze dobrana pompa pionowa zapewnia uzyskanie optymalnego układu hydraulicznego. Działanie pomp pionowych nierzadko jest wykorzystywane do podwyższania ciśnienia wody pitnej. W układzie podczas pracy generowane są siły poosiowe, które są przenoszone przez zabudowane w głowicy pompy łożysko. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://www.dostudni.pl/pompy-pionowe,c118.html.

Pompy pionowe – jakie są jej zalety?

Pompa pionowa gwarantuje podwyższenie ciśnienia wody. Najczęściej pompy tego rodzaju stosowane są w instalacjach przemysłowych, a także w budynkach mieszkalnych czy systemach nawadniających i układach chłodzenia. Pompa pionowa potrafi nie tylko zwiększyć ciśnienie wody, lecz także pozwala na zachowanie stałego przepływu. Jest zalecana szczególnie w przypadku instalacji, w której występuje zbyt słabe ciśnienie wody. Pompy pionowe są używane również do pompowania wody pitnej. W zależności od tego, ile etapów podnoszenia oferuje pompa, ciśnienie końcowe będzie wyższe, a stały przepływ będzie zachowany. Przykład doskonałej jakości pompy pionowej znajdziesz tutaj: https://www.dostudni.pl/pompa-pionowa-cv-3-25t-400v-ibo,id5546.html.

Jak zwiększyć ciśnienie wody?

Zbyt słabe ciśnienie wody w instalacji jest bardzo uciążliwym problemem, szczególnie podczas napełniania wanny czy np. zmywania naczyń. Słabe ciśnienie może być spowodowane awariami, ale także ciśnieniem w samym wodociągu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ciśnienie wody w instalacji powinno wynosić od 0,5 do 0,6 MPa. Jeżeli jest niższe, konieczne jest zastosowanie specjalnych urządzeń. Zanim zdecydujemy się jednak na zakup jakiegokolwiek urządzenia, warto najpierw upewnić się, czy przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne zapewnia nam odpowiednie i zgodne z przepisami ciśnienie wody w kranie. Jeżeli wina słabego ciśnienia leży po stronie dostawcy, żadne urządzenie nie będzie skuteczne, a okaże się jedynie stratą pieniędzy.

Aby zlikwidować problem niskiego ciśnienia wody w instalacji wodnej, konieczne jest najpierw zlokalizowanie przyczyny występowania problemu. Czasami wystarczy po prostu dokładne zakręcenie zaworów, ich regulacja bądź przeprowadzenie gruntownego czyszczenia zardzewiałych złączek, filtrów czy sitek. Są to podzespoły, które ulegają zabrudzeniom czy zużyciu i wymagają regularnej konserwacji. Czasami problemem jest kamień zalegający w rurach. Aby się go pozbyć, zazwyczaj konieczne jest zastosowanie środków chemicznych, z którymi należy zachować szczególną ostrożność. Jeżeli pomimo zniwelowania wszystkich prostszych problemów ciśnienie wciąż jest zbyt niskie, konieczne będzie zastosowanie specjalnych urządzeń, czyli zestawów hydroforowo-pompowych lub hydroforowych.

Skomentuj