Pompy głębinowe — zastosowanie i działanie

Pompy głębinowe, często nieznane mieszkańcom bloków i kamienic, a tak niezbędne w gospodarstwach domowych. Korzystają z nich nie tylko mieszkańcy domów położonych z dala od sieci wodociągowej, ale także duże zakłady przemysłowe, elektrownie czy rolnicy. W niektórych przypadkach stosowanie pompy głębinowej jest niezbędne.

Kiedy stosujemy pompę głębinową?

Pompa głębinowa sprawdzi się w miejscach, w których zachodzi potrzeba pompowania cieczy z dużych głębokości — z pionowych ujęć wód podziemnych np. studni głębinowych czy zbiorników wolnostojących. W domach pozbawionych dostępu do wodociągu konieczne jest wykonanie studni wierconych lub kręgowych i  zamontowanie pompy głębinowej. To ona pozwala na czerpanie bieżącej wody do użytku domowego. Pompy głębinowe używane są również na zewnątrz domu w celu podlewania ogrodu i trawnika. Mają również zastosowanie przy systemach automatycznego podlewania nawet całego ogrodu. Tego typu pompy znajdą swoje zastosowanie w zakładach przemysłowych np. przy wydobywaniu ropy, w kopalniach czy rolnictwie. Wiele przedsiębiorstw poszukując oszczędności, inwestuje we własne ujęcia wody i pompy głębinowe.

Jak działa pompa głębinowa?

Pompa głębinowa służy do pompowania wody z dużych głębokości, może pracować w pionie lub poziomie. Uruchamia się tylko wtedy, kiedy następuje pobór wody. Tego typu pompa jest pompą ciśnieniową, a jej budowa pozwala na pracę w wodzie. Sercem pompy głębinowej jest silnik olejowy, który odpowiada za utrzymanie optymalnych warunków czerpania wody oraz system hydrauliczny. Pompa może być wykonana w całości ze stali nierdzewnej lub żeliwa, czyli materiałów odpornych na kontakt z wodą. Urządzenia różnią się w zależności od przeznaczenia. Pompy montowane w studni wierconej są monoblokowe, czyli są jednolitą tubą, w której nie występuje łączenie części hydraulicznej z silnikiem. Na dole znajduje się króciec ssący, woda przepływa przez całą długość pompy i chłodzi silnik. Pompy stosowane do studni głębinowych mają silnik elektryczny.

Szeroki wybór pomp głębinowych w sklepie Ogrody24.pl

Czym się kierować przy wyborze pompy głębinowej? Przede wszystkim należy dopasować pompę do rodzaju studni, w jakiej będzie zamontowana. Do studni kręgowych doskonale sprawdzają się pompy monoblokowe, które znajdują się w jednej tubie. Gdy poszukujemy pompy do studni głębinowej, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jaka jest średnica pompy i wydajność pompy. Na stronie https://ogrody24.pl/pompy/pompy-glebinowe dostępny jest duży asortyment najczęściej wybieranych do przydomowych studni pomp głębinowych o średnicy 3 i 4 cale.

Oprócz pomp, które mają szerokie zastosowanie w domach jednorodzinnych, na stronie https://ogrody24.pl/ oferowane są komponenty i akcesoria do nich. Czujniki poziomu wody (za ich pomocą możliwe jest wyłączenie pompy, gdy lustro wody się obniży) czy zawory zwrotne można zamówić w jednej przesyłce, co znacznie zmniejszy jej koszt.

Pompy hydroforowe – rozwiązanie dla płytkich ujęć wody

W niektórych przypadkach, gdy ujęcie wody znajduje się na głębokości do 8 metrów, warto rozważyć instalację pompy hydroforowej. Pompa samozasysająca jest bardzo łatwa w montażu, charakteryzuje się małą awaryjnością oraz atrakcyjną ceną. Podczas wyboru pompy hydroforowej należy zwrócić uwagę na jej zasilanie, moc silnika i wydajność. Te parametry powinny być dostosowane do potrzeb, jakie mają spełniać. Należy także uwzględnić specyfikę źródła, z którego ma być pompowana woda.

 

Skomentuj