Jakie narzędzia do ogrodu wybrać? Podstawowe narzędzia

Podstawowe narzędzia do pielęgnacji ogrodu

Pielęgnacja ogrodu bez podstawowych narzędzi byłaby bardzo trudna, jeśli nie niemożliwa! Nie wyobrażamy sobie pracy w ogrodzie bez grabi, motyki czy sekatora. Zanim znów przyjdzie wiosna, a my zaczniemy się zastanawiać, jakie narzędzia do ogrodu musimy mieć, by zacząć pracę przy roślinach, dobrze jest wyposażyć się w podstawowe narzędzia. W artykule przedstawiamy najważniejsze z nich – może nadadzą się też jako pomysł na prezent dla ogrodnika?

Podstawowe narzędzia do kopania i spulchniania 

Zanim wybierzemy konkretne modele narzędzi do kopania i spulchniania, sprawdźmy, jaka jest ziemia w naszym ogrodzie. W przypadku lekkiej i dobrze przepuszczającej wodę ziemi wystarczą podstawowe narzędzia. Gliniasta, ciężka gleba jest już znacznie bardziej wymagająca. Dlatego warto zdecydować się na zakup trwalszego i porządniejszego sprzętu. 

 • Szpadel – to uniwersalne narzędzie sprawdzi się do przekopywania ziemi, mieszania i rozrzucania nawozu, a także sadzenia roślin. Możemy nim także wykopać korzenie drzew i krzewów. 
 • Widły – przydają się do przekopywania ziemi i rozprowadzania nawozu. 
 • Motyka – dzięki niej spulchnimy glebę, pozbędziemy się chwastów oraz rozdrobnimy grudy ziemi. W zależności od długości trzonka jest przeznaczona do różnych prac. Motyka z długim trzonem nadaje się do spulchniania większych powierzchni. Zaś z małym pozwala na precyzyjne okopanie, na przykład wokół roślin.
Spulchnianie ziemi - podstawowe narzędzia

Jakie narzędzia do ogrodu wybrać, by zadbać o trawę

Pielęgnacja trawnika często wymaga od nas wiele wysiłku. Niezbędne są więc narzędzia, które znacznie ułatwią nam pracę. Niektóre czynności byłyby bez nich niemożliwe!

 • Kosiarka – trawnik wymaga częstego koszenia, dlatego wybór odpowiedniej kosiarki jest niezwykle ważny. Na rynku znajdziemy różne typy kosiarek: ręczne, elektryczne i spalinowe. W zależności od tego, jak duży jest nasz ogród i jak często trawnik będzie od nas wymagał koszenia, wybierzmy odpowiednią. Jeśli zastanawiasz się, jaką kosiarkę wybrać, skorzystaj z naszych porad w artykule!
 • Podkaszarka – dzięki niej skosimy trawę nawet w najgorzej dostępnych miejscach. Dzięki podkaszarce przycięcie trawy pod drzewami, przy rabatach czy koło ogrodzenia nie będzie już problemem. 
 • Aerator – jeśli planujemy zakładanie trawnika, aerator znacznie nam w tym pomoże. Nakłuwa podłoże, napowietrzając przy tym glebę. Jak zadbać o trawnik po zimie? Używając aeratora!
 • Grabie –  to uniwersalne narzędzie nie tylko przyda się do wyrównania ziemi, ale i do właściwej pielęgnacji trawy. Grabienie opadłych liści zapobiega gniciu trawy i pojawianiu się niebezpiecznych dla niej chorób. Grabienie to także podstawowe przygotowanie trawnika do zimy. Dostępne w różnych rozmiarach, wykonane z różnych materiałów – możemy zdecydować się na dedykowane do konkretnych zadań. 
Grabienie trawnika - podstawowe narzędzia

Podstawowe narzędzia do pielęgnacji ogrodu 

Jeśli chcemy zapewnić naszym roślinom odpowiedni rozwój, powinniśmy zadbać o ich pielęgnację. Przycinanie, opryski, podlewanie ogrodu… Na to wszystko pozwolą nam podstawowe narzędzia do ogrodu!

 • Nożyce do żywopłotu – ręczne, spalinowe lub elektryczne. W zależności od potrzeb i rodzaju żywopłotu, wybierzmy odpowiedni model. Praca nad estetycznym przycięciem stanie się dużo szybsza i łatwiejsza!
 • Sekator – służą do przycinania pędów. Dobrze jest się wyposażyć w obydwa rodzaje sekatorów: jednoręcznymi przytniemy mniejsze pędy, a dwuręcznymi – grubsze, o grubości nawet 6 cm!
 • Wąż ogrodowy, zraszacz – to podstawowe narzędzia do nawadniania większych powierzchni w ogrodzie. 
 • Konewka – przydatna, gdy chcemy podlać na przykład dopiero co zasadzone rośliny. Precyzyjne podlewanie konewką roślin zapobiega pojawianiu się chwastów wokół nich. 
 • Piła – aby poradzić sobie z gałęziami starszych roślin, niezbędna będzie choćby ręczna piła do drewna. 
 • Opryskiwacz – dostępny w różnych formach: ręczny, naramienny, plecakowy i wózkowy. Ułatwi opryskiwanie roślin w walce z chorobami, szkodnikami i chwastami. 
Przycinanie pędów - jakie narzędzia do ogrodu

Jakie narzędzia do ogrodu wybrać? Podstawowe narzędzia 

Na rynku znajdziemy narzędzia do ogrodu od różnych producentów. Decydując się na zakup, zwróćmy uwagę na materiały, z jakich są wykonane, solidność i praktyczność. Dzięki temu nie będziemy musieli wymieniać narzędzi co sezon, a jednorazowy wydatek prędko się zwróci. 

Tagi:
Blog Comments

narzedzia firmy cellfast to dobry wybor . wybieranie narzedzi 20 zl tanszych i nie firmowych laczy sie z ciaglym zdenerowaniem bo po prostu produkty nie sa tak dobre jak od rekomendowanych firm . ;p

Wiecie co, myślę, ze naprawde warto zainwestować w porządne narzędzia do ogrodu. Z taką pomocą wszystko idzie znacznie szybciej i łatwiej.

Ja też polecam cellfast. uzywam ich narzedzi od dluzszego czasu i jestem zadowolona

Ja też polecam cellfast bo uzywam ich narzedzi od dluzszego czasu i jestem zadowolona

Kupiliśmy z mężem domek z ogródkiem. Od zawsze o tym marzyliśmy. Teraz chcielibyśmy zadbać o otoczenie domu i musimy skompletować potrzebne nam sprzęty. Super, że powstał ten artykuł! Teraz już wiemy, że musimy dokupić wiele innych elektronarzędzi i narzędzi 🙂

Skomentuj