Pleśń w doniczce – zwalcz pleśń na ziemi w doniczce!

Pleśń w doniczce, choć niechciana, pojawia się bardzo często, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Z pewnością sprzyja jej występująca wtedy nadmierna wilgotność powietrza oraz powierzchni podłoża, a także niewielki dostęp do światła. Są to idealne warunki do rozwoju grzybów oraz zarodników pleśni. Jak skutecznie zwalczyć je w ziemi? Przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby na pozbycie się pleśni w doniczce.

Jak rozpoznać pleśń w doniczce?

W ziemi w doniczce pojawia siÄ™ biaÅ‚y nalot. Może przypominać osad wapienny, jednak zwiÄ…zany jest ze zdecydowanie wiÄ™kszymi problemami. Zwiastuje on bowiem rozwijajÄ…ce siÄ™ wewnÄ…trz ziemi zarodniki pleÅ›ni, które zaatakowaÅ‚y warstwÄ™ podÅ‚oża. MajÄ… tutaj zapewnione idealne warunki do rozwoju – dostÄ™p do wilgotnego powietrza i gleby, a także stosunkowo niewielki nasÅ‚onecznienie. PrzyczynÄ… powstawania pleÅ›ni jest również nadmiar wody, którÄ… podlewamy roÅ›liny. Niemniej jednak widoczny biaÅ‚y nalot może być również zwiastunem osadu, który pojawia siÄ™ ze wzglÄ™du na podlewanie roÅ›lin doniczkowych twardÄ… wodÄ…. Nie jest on jednak problematyczny dla roÅ›lin, stanowiÄ…c jedynie defekt estetyczny. Aby go wyeliminować, najlepiej zadbać o podlewanie roÅ›lin wodÄ… miÄ™kkÄ…, przefiltrowanÄ… lub przegotowanÄ….

Zobacz też, jak zapewnić ochronę roślinom przed mrozem.

Pleśń na powierzchni ziemi – czym siÄ™ charakteryzuje?

Zarodniki grzybów na powierzchni ziemi roślin doniczkowych mogą wystąpić w kilku miejscach, nie tylko na środku ziemi, ale także na brzegach doniczek. Biała pleśń będzie widoczna jako drobne pojaśnienia w doniczce, aby następnie przerodzić się w biały puch. Warto wiedzieć, że wraz z upływem czasu może ona znacznie zwiększać swoją objętość. W ten sposób biały nalot pojawi się na całej warstwie podłoża, co wpłynie negatywnie na stan rośliny znajdującej się w doniczce. Choć z początku pleśń może być stosunkowo niewielka, z czasem z pewnością zwiększy swoją objętość. Warto więc wiedzieć, co może powodować problemy z jej wystąpieniem, a także, w jaki sposób skutecznie z nią walczyć.

Pleśń na powierzchni ziemi - jak z nią walczyć?

Zwalczanie pleÅ›ni – jak skutecznie sobie z niÄ… poradzić?

Częste podlewanie roślin w okresie zimowym może przynieść więcej szkody niż pożytku. Nadmierna wilgotność podłoża sprzyja powstawaniu pleśni oraz może być przyczyną gnicia korzeni roślin. Warto więc pamiętać o odpowiednim dawkowaniu wody, a także zadbaniu o dopływ świeżego powietrza z zewnątrz w pomieszczeniach. Należy również unikać sadzenia kwiatów doniczkowych w osłonkach pozbawionych otworu odpływowego, które sprzyjają kumulowaniu się wilgoci. Rośliny najlepiej ustawić na słonecznym stanowisku, które przeciwdziałać będzie rozwojowi pleśni, a także zapewnić podłoże z dobrym drenażem. W przypadku podłoży, które zostały mocno zaatakowane przez pleśń, warto rozważyć przesadzenie rośliny do innej doniczki.

Skuteczne pozbycie się pleśni z doniczki nierzadko wymaga zastosowania odpowiednich środków, które zapewnią działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Są nimi między innymi preparaty grzybobójcze, które stosujemy w odpowiednich proporcjach dawkowane na powierzchnię ziemi. Ponadto pleśń możemy wyeliminować również domowymi sposobami. W tym celu wykorzystamy składniki, które z pewnością znajdą się w każdej kuchni.

Domowe sposoby do walki z pleśnią

W przypadku domowych sposobów do walki z pleśnią najczęściej wykorzystywany jest cynamon. Jest to przyprawa o licznych właściwościach antybakteryjnych. Jej stosowanie pozwoli wyeliminować widoczny biały puch, ale także zapobiegnie jego powstawaniu w przyszłości.

Aby usunąć pleśń w doniczce, wystarczy rozsypać odpowiednią ilość cynamonu na warstwie ziemi zaatakowanej pleśnią. Można również wymieszać przyprawę z warstwą podłoża. Podobne rezultaty zapewni wykorzystanie środka, jakim jest soda oczyszczona. Aplikowanie jej należy przeprowadzić w taki sam sposób. Rezultaty powinny być widoczne już po upływie doby.

Podobne efekty pozwoli uzyskać czosnek, który wykorzystywany jest zarówno w formie naparu, jak również aplikowany bezpośrednio do podłoża. W tym przypadku należy pokroić go na części i wbić w ziemię. Natomiast do podlewania wykorzystamy pół ząbka czosnku na jeden litr wody. Po krótkim odstaniu możemy podejść do wlania odpowiedniej ilości do doniczki na całą wierzchnią część podłoża. Wszystkie z opisanych sposobów mogą zostać zastosowane dowolnie, w przypadku różnych rodzajów roślin doniczkowych.

Czy pleśń w doniczce z kwiatami jest szkodliwa?

Pleśń w doniczce może powodować problemy nie tylko natury estetycznej, ale także te związane ze zdrowiem, powodując choroby roślin doniczkowych. Jest to związane ze znacznym rozrostem powierzchni zarodników, które uniemożliwiają właściwe pobieranie składników odżywczych niezbędnych dla roślin. Ponadto utrudnione zostaje również filtrowanie wody, a same grzyby mogą przedostawać się do korzeni rośliny, skutkując jej obumieraniem. Pleśń może przenosić się również na sąsiadujące rośliny, o czym również należy pamiętać.

Zwalczanie pleśni - jak skutecznie sobie z nią poradzić?

Jednak pojawienie się białego nalotu w doniczce ma wpływ nie tylko na stan roślin, ale także zdrowie i samopoczucie domowników. Jest to zjawisko związane z pojawieniem się grzybów, które u osób uczulonych mogą spowodować wystąpienie objawów uczulenia takich jak kaszel, katar oraz różnych objawów skórnych. Warto więc podjąć szybkie działania, aby pozbyć się pleśni ze wszystkich miejsc.

Jak poradzić sobie z pleśnią raz na zawsze?

Pleśń w doniczce to problem, który niestety lubi powracać. Dlatego też w momencie, w którym pozbędziemy się go, musimy liczyć się z możliwością jego nawrotu. Jest to szczególnie widoczne wtedy, gdy nie zadbamy o właściwą pielęgnację roślin. Przede wszystkim jest nią unikanie nadmiaru wody podczas podlewania roślin w okresie zimy, a także zapewnienie właściwej wilgotności. Zarówno zbyt wilgotne, jak i zbyt suche powietrze może mieć negatywny wpływ na kwiaty doniczkowe. Duże znaczenie ma także odpowiedni drenaż oraz przepuszczalność podłoża. Wszystkie te czynniki mają wpływ na ogólny stan ziemi oraz rośliny, dlatego też warto zadbać o niego w sposób kompleksowy.

Zobacz też jakie domowe kwiaty będą idealne dla zapracowanych osób: https://poradnik-ogrodniczy.pl/kwiaty-dla-zapracowanych/.

 

Skomentuj