Planowanie prac w ogrodzie – jak do tego podejść?

Planowanie prac w ogrodzie

Mody na ogrody przydomowe zmieniają się dosyć wolno. To nic dziwnego – rośliny rosną powoli i zanim ogród stanie się spełnieniem marzeń, musi upłynąć wiele lat. Na dodatek pielęgnacja ogrodu to ogromny wysiłek, chociaż trzeba przyznać, że efekty bywają spektakularne i co najważniejsze – dają ogromną satysfakcję właścicielom.
Niestety, zdarzają się również porażki z powodu błędów pielęgnacyjnych, nieznajomości tempa wzrostu roślin, szkodników je atakujących roślin a także złego rozplanowania prac ogrodowych.
Czy można tego uniknąć?

Dobre planowanie – podstawą sukcesu

Podobno dobrze zaplanowana praca zajmuje 50% mniej czasu przy 100% lepszym efekcie. Myli się ten, kto uważa, że zasada dotyczy tylko prac biurowych lub przy dużych projektach. Jeżeli ogród potraktuje się jak projekt biznesowy, z podziałem na działania, wyznaczeniem osób odpowiedzialnych, terminarzem prac oraz kontrolą to może się okazać, że wymarzony ogród może cieszyć oko szybciej, niż się zakłada, a praca w nim nie będzie wieczną udręką.

Kalendarz ogrodniczy

Rok w ogrodzie liczy sobie tyle samo miesięcy, ile rok kalendarzowy. W miesiącach zimowych wbrew pozorom ogród nie śpi. Warto więc zaopatrzyć się w zwyczajny kalendarz, w którym wszystkie niezbędne prace będą zapisane, a żaden termin nie umknie.
O tym, jakie prace należy wykonać w ogrodzie w każdym miesiącu informacje można znaleźć w wielu poradnikach. Na stronie bloga ogrodniczego www.dookoladomu.pl oprócz wskazówek dotyczących koniecznych do podjęcia działań w poszczególnych miesiącach zawarte są również cenne informacje o ekologicznych środkach ochrony roślin, szkodnikach ogrodowych, uprawie warzyw oraz drzewek owocowych.

Planowanie prac w ogrodzie

Trawnik – kosić czy zakwiecić?

Coraz częściej zamiast starannie wypielęgnowanego trawnika można spotkać łąki kwiatowe. Od kilku słusznie zyskują na rosnącej popularności, ponieważ ich walory są nie do przecenienia:
• Ułatwiają retencjonowanie wody, są więc wodooszczędne. To ważny czynnik, szczególnie biorąc pod uwagę ekologię oraz ograniczone zasoby wodne. Niepodlany trawnik w upalne lato po kilku dniach traci kolor soczystej zieleni, a wypalona trawa szybko zamienia się w wysuszone, brązowe siano. Łąka kwietna szybko nie wysycha ze względu na inny system korzeniowy roślin oraz ich wysokość. Zamiast codziennego podlewania, łąkę kwietną wystarczy podlać kilka razy w sezonie w czasie największych upałów.
• Łąka kwietna jest miejscem, w którym schronienie znajdują liczne owady. Można w taki sposób sprofilować odpowiednimi mieszankami roślin łąkę kwietną, by stanowiła ona pożytek dla miododajnych pszczół i zapylaczy, tym samym rozwiązując problem dostatecznego zapylania drzew owocowych w przydomowych sadach.

Jak zaplanować prace w ogrodzie

• Łąka kwietna nie wymaga koszenia. Zazwyczaj robi się to dwa razy w sezonie, więc oszczędność czasu jest ogromna w porównaniu do rytualnego, cotygodniowego koszenia trawy. Ograniczenie pracy kosiarek to zapewnienie błogiej ciszy sąsiadom i sobie, a także oszczędność energii elektrycznej lub spalin z kosiarki.
• Łąka kwietna ma zdolności samoregulacyjne w zakresie ochrony przed szkodnikami. Podobnie, jak w naturalnych łąkach, typowe ogrodowe szkodniki się jej nie imają, w związku z tym nie ma potrzeby stosowania oprysków i szkodliwych środków ochrony roślin.
Łąkę kwietną można wysiać również w części ogrodu lub wysiać ją jako pas oddzielający trawnik od ogrodzenia lub ścieżki ogrodowej. Nawet niewielki fragment łąki ogrodowej pozwala cieszyć się urodą polnych kwiatów, dając duży efekt przy niewielkim nakładzie pracy.

Tagi:
Skomentuj