Tuje (inaczej żywotniki) to bardzo popularne rośliny ogrodnicze. Ich mrozoodporność, wieczna zieleń oraz szybki wzrost to jedne z wielu przyczyn ich popularności. Łatwa pielęgnacja tui również przyciąga do nich ogrodników. Istnieje wiele gatunków żywotników, jednak najpopularniejszymi odmianami są Szmaragd i Brabant. Ogród z tujami najczęściej charakteryzuje się naturalnym żywopłotem, do którego używa się właśnie tych gatunków. Mimo tego, że uprawa żywotników powszechnie jest uznawana za łatwą, warto wiedzieć jak dbać o tuje.
Jak dbać o tuje?
Pielęgnacja tui – sadzenie
Pielęgnacja tui rozpoczyna się już od ich sadzenia, a nawet wcześniej – od wyboru odpowiedniego gatunku. Bardzo ważne, aby pod konkretną odmianę dobrać stanowisko rośliny. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na odczyn pH gleby. W teorii każdy rodzaj tui powinien się rozwijać prawidłowo na każdej ziemi. W praktyce jednak, są subtelne, ale znaczące różnice. Żywotniki zachodnie potrzebują gleby wilgotnej i przepuszczalnej (jak większość odmian) o odczynie lekko kwaśnym. Z kolei żywotnik wschodni, mimo większej tolerancji wobec gleb, najlepiej czuje się w glebach wapiennych. Znajomość swojego gatunku rośliny jest niezwykle istotna, ponieważ częstym błędem przy uprawie tuj jest zakwaszanie gleby, podczas gdy nie wszystkie gatunki tego potrzebują.
Gdzie posadzić tuje?
Większość odmian tuj potrzebuje nasłonecznionego stanowiska. Tylko niektóre gatunki tolerują półcień. Miejsce sadzenia żywotników powinno być odsłonięte od wiatru i oddalone od ruchliwych ulic, ponieważ bardzo łatwo przyswajają zanieczyszczenia. Bliska odległość od ulicy może być także przyczyną zasolenia gleby.
Tuje nie powinny rosnąć na trawniku. Źle znoszą obecność innych roślin, dlatego warto często odchwaszczać teren wokół nich (sprawdź jak pozbyć się chwastów). Ziemię dookoła żywotników warto obłożyć korą, co zapobiegnie wyrastaniu nowych chwastów oraz ograniczy parowanie wody, dzięki czemu gleba będzie dłużej wilgotna.
Kiedy sadzić tuje?
Ponieważ tuje są gatunkiem wrażliwym na susze, warto sadzić je poza latem, aby wspomóc przyjęcie się drzewek. Najlepszym czasem sadzenia jest wiosna, zwłaszcza maj. Późną wiosną nie musimy martwić się o przemarznięcie roślin, a jest to także na tyle wcześnie, aby tuje przyjęły się dobrze jeszcze przed letnimi upałami. Oczywiście można sadzić tuje również latem, pamiętając wówczas o ich odpowiednim podlewaniu. Jesień także jest dobrą porą do sadzenia. Odradza się jednak sadzenie żywotników później niż w październiku.
Podczas sadzenia warto zaprawić dołek ziemią kompostową lub torfem. Jeżeli sadzimy tuje w rzędzie, należy pamiętać o odpowiednich odstępach między nimi. W zależności od gatunku przestrzeń między roślinami będzie inna, np. w przypadku Brabantów wystarczy około 50 cm, ale Szmaragdy potrzebują odległości od 50 do 80cm.
Jak dbać o tuje – podlewanie
Najważniejszym elementem pielęgnacji tui jest podlewanie. Tuje wymagają regularnego podlewania, ponieważ tworzą płytki system korzeniowy i potrzebują wilgotnej gleby. Niedostatecznie nawodnienie może być przyczyną brązowienia gałązek oraz wyższej podatności na choroby. Tuje należy obficie podlewać min. raz w tygodniu (sprawdź nawadnianie ogrodów). Strumień wody powinien być skierowany na ziemię pod rośliną, ponieważ moczenie gałązek powoduje ich brunatnienie. Jesienią, bezpośrednio przed wystąpieniem silnych mrozów, warto tuje podlewać częściej i obficiej. To dostarczy roślinom wilgoć i ochroni je przed ususzeniem przez mroźne wiatry i zmrożoną glebę.
Pielęgnacja tui – przycinanie
Przycinanie tui zależy głównie od ich gatunku i przeznaczenia. Tuje posadzone z myślą o żywopłocie wymagają regularnego cięcia od góry, tak aby zagęszczały się po bokach. Żywotniki można bez obaw formować – złe cięcie zostanie szybko przykryte nowymi gałązkami. Warto także usuwać brązowiejące gałęzie. Należy jednak pamiętać, aby przycinania dokonywać od wiosny do połowy lata. Późniejsze cięcie naraża rośliny na przemarzanie.
Jak dbać o tuje – nawożenie
Podobnie jak przycinanie, nawożenie rozpoczynamy wiosną i kontynuujemy do połowy lata. Nawożenie w późniejszych miesiącach, może spowodować, że tuja nie przygotuje się do zimy i przemarznie (zobacz także: Zima w ogrodzie – co zrobić, zanim przyjdzie?). Nie wolno także zbyt często stosować nawozu, ponieważ prowadzi to do zasolenia gleby. Tuje potrzebują innych składników odżywczych w zależności od pory roku: wiosną i latem warto dostarczać im azot, natomiast jesienią należy odłożyć azotowe nawozy i podawać tujom fosfor i potas. Podczas pielęgnacji żywotników warto korzystać z naturalnych, domowych nawozów. Idealnie sprawdzi się nawóz z kawy oraz nawóz ze skórek banana. Możesz sprawdzić także jak zrobić nawóz z pokrzywy!
Pielęgnacja tui – podsumowanie
Większość odmian tuj przeżyje w każdej glebie, co sprawia, że ich uprawa jest powszechnie uznawana za łatwą. Jednak jeśli chcemy mieć w naszym ogrodzie lub na naszym tarasie piękne rośliny, należy zadbać o ich odpowiednią pielęgnację stosując się do kilku przedstawionych wyżej zaleceń. Nasze tuje na pewno odwdzięczą się nam za to w postaci swojego szybkiego wzrostu i wiecznej zieleni.
Skomentuj