Pielęgnacja trawnika – o czym należy pamiętać?

Trawnik w ogrodzie

Prawidłowa pielęgnacja trawnika ma niebagatelny wpływ na jego dobrą kondycję i estetyczny wygląd. Regularne i odpowiednio dobrane zabiegi sprawią, że trawa będzie gęsta, zdrowa i odporna na choroby czy uszkodzenie, oferując przyjemną eksploatację przez wiele lat. Do najważniejszych prac należy koszenie, podlewanie, nawożenie i aeracja. Jak prowadzić poszczególne czynności, by uzyskać ich optymalny efekt?

Koszenie trawnika

Podstawowym obowiązkiem każdego właściciela posesji jest koszenie trawnika. Ten sezonowy zabieg jest regularnie wykonywany od wiosny aż do jesieni, umożliwiając utrzymanie równej i gęstej powierzchni murawy. Pierwsze koszenie po zimie można wykonać, gdy źdźbła osiągną wysokość około 10 cm. Skracamy je maksymalnie o 1,5 cm, utrzymując taki poziom cięcia także przy następnych dwóch lub trzech zabiegach. W trakcie kolejnych prac możemy już zastosować docelową wysokość cięcia, oscylującą w granicach między 3 a 6 cm, zależnie od naszych preferencji. Pamiętajmy, by unikać takiej pielęgnacji w trakcie skrajnych upałów, a w wyjątkowo ciepłe dni kośmy trawnik nieco wyżej. Warto również zawsze dbać o staranne naostrzenie noży w kosiarce, które nie będą dodatkowo uszkadzać poszczególnych źdźbeł.

Podlewanie trawnika

Kolejnym zabiegiem, który umożliwi uzyskanie i utrzymanie pięknego trawnika, jest jego podlewanie. Koniecznie należy zatroszczyć się o zachowanie stałego poziomu wilgotności gleby – niedopuszczalne jest jej przesuszenie, a później nadmierne nawadnianie. Wystarczające będzie podlewanie raz w tygodniu, a dwukrotnie – w przypadku długotrwałej i intensywnej suszy. Murawę najlepiej nawadniać wczesnym rankiem lub wieczorem, tuż przed zachodem słońca. Zraszamy ją tak długo, aż ziemia stanie się wilgotna na głębokości około 15 cm. Do tego celu możemy używać zarówno tradycyjnego węża z końcówką umożliwiającą rozproszenie strumienia, jak i zamontowanych na stałe bądź przenośnych zraszaczy, uruchamianych ręcznie lub za pomocą zaawansowanej automatyki.

Nasiona trawnika

Nawożenie trawnika

Chcąc uzyskać dobre rozkrzewienie oraz optymalny wzrost źdźbeł, niezbędne jest prawidłowe nawożenie trawnika. Wybrane nawozy należy stosować, gdy ziemia jest lekko wilgotna – po jej podlewaniu bądź opadach deszczu. Jeżeli trawnik jest nowy i dopiero znajduje się na etapie wzrostu, jego pierwsze nawożenie można zaplanować na wczesną jesień. Powinniśmy wtedy użyć preparatu z dużą ilością potasu i niewielkim odsetkiem azotu, który wzmocni źdźbła przed zimą, a wiosną zapewni ich bujny wzrost.
W przypadku starszych, wieloletnich trawników, na wiosnę i pod koniec lata zasilamy murawę produktem wieloskładnikowym o większej zawartości azotu, a jesienią – zanim nastaną pierwsze mrozy – także nawozem jesiennym. Pamiętajmy, że cała jej powierzchnia musi zostać równomiernie pokryta preparatem, dzięki czemu będzie ona harmonijne wybarwiona, a źdźbła – równej wysokości.\

Aeracja trawnika

Ostatnim, ale nie mniej ważnym zabiegiem jest aeracja trawnika. Ma ona na celu napowietrzenie i rozluźnienie gleby, zwiększając elastyczność i rozbudowę korzeni, a także pobudzając trawę do wzrostu. Aerację należy prowadzić dwukrotnie w ciągu sezonu – wiosną i późnym latem – od drugiego roku po założeniu trawnika. Przed przystąpieniem do zabiegu konieczne jest skoszenie trawy oraz jej obfite podlanie. Następnie za pomocą wideł, butów z kolcami lub specjalnych walców nakłuwamy całą powierzchnię murawy na głębokość około 10cm. Jeżeli zależy nam na łatwiejszym i szybszym napowietrzeniu trawnika, możemy także sięgnąć po aerator w płynie marki Target (https://aeratorwplynie.pl), stosowany przy okazji podlewania terenu.

Pielęgnacja trawy - preparat

Utrzymanie zadbanego trawnika wymaga nieco wysiłku i wiedzy. Prawidłowe koszenie, staranne podlewanie i nawożenie oraz regularna aeracja sprawią, że murawa będzie gęsta, zdrowa i ładnie wybarwiona, stanowiąc estetyczną ozdobę każdej posesji.

Tagi:
Skomentuj