Piaskowanie trawnika – na czym polega i co może się przydać?

Piaskowanie trawnika - na czym polega?

Piaskowanie trawnika polega na rozsypaniu piasku na powierzchnię trawnika. Dlatego też zalicza się do jednego z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, które prowadzą do poprawy stanu wizualnego murawy. Dlaczego jeszcze warto wykonać piaskowanie trawnika? Z odpowiedzią na to pytanie przychodzimy w poniższym artykule!

Jakie są korzyści piaskowania powierzchni trawnika?

Piaskowanie trawnika można wykonać ręcznie lub przy pomocy np. rozsiewacza ogrodowego. Pierwszy sposób jest oczywiście tańszym rozwiązaniem, a jednocześnie wymaga wiedzy i doświadczenia. Natomiast decyzję o kupnie lub wypożyczeniu specjalnej maszyny lepiej podejmować rozsądnie. Zanim przystąpimy do wykonania tego zabiegu pielęgnacyjnego, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: co daje piaskowanie trawnika?

  • uzupełnia niewielkie w glebie ubytki powstałe w wyniku aeracji lub wertykulacji,
  • dba o strukturę gleby,
  • zapobiega zapadaniu się gleby,
  • uzupełnia minerały w glebie,
  • stymuluje wzrost systemów korzeniowych,
  • zwiększa przepuszczalność podłoża,
  • prowadzi do właściwości fizykochemicznych gleby.

Dlaczego jeszcze warto stosować piaskowanie trawnika?

Zazwyczaj koncentrujemy się na podstawowych zabiegach. Wiosenne nawożenie, koszenie i podlewanie to dobre rozwiązania, ale dobrze byłoby także przeprowadzać coroczne piaskowanie trawnika. Często zapomina się o jego praktycznych i estetycznych walorach. Zabieg ten nie tylko ulepsza strukturę gleby, ale również pomaga zniwelować wszelkie nierówności na powierzchni murawy. Gotowe mieszanki piasku mają także zwiększyć przepuszczalność gleby, szczególnie takiej, która jest mocno ubita lub gliniasta. Dzięki temu piaskowanie poprawia wchłanianie wody. Samo podłoże gleby stanie się bardziej odporne na suszę. Dobrze przyswajają się także różnego rodzaju nawozy, a w zasadzie substancje i składniki zawarte w produktach do nawożenia. Do korzyści z piaskowania trawnika zaliczyć można zahamowane kiełkowanie chwastów. Nie wypłynie to jednak negatywnie na porost trawy.

Piaskowanie trawnika - kiedy i jak wykonać?

Czym piaskować trawnik?

Gdy wiemy już, dlaczego warto piaskować trawnik, w następnej kolejności trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: co jest potrzebne do zadbania o murawę trawnika? Jaki piasek wybrać? Najlepiej by był to piasek rzeczny, a przypadku gleb piaszczystych – suchy piasek rzeczny. Należy przygotować mieszanki piasku i dodatkowego składnika. Co jest ich zadaniem i co zawierają? Właściwie dobrana mieszanka może składać się z piasku oraz z:

  • Gliny – dla uzyskania wysoce luźnego, piaszczystego podłoża.
  • Kredy – aby zwiększyć poziom pH; można stosować zamiennie z wapnem. Jak i kiedy wapnować trawnik? Najlepiej zanim trawa zacznie rosnąć, kiedy pH gleby wynosi mniej niż 5,5.
  • Torfu – stosowanym do poprawy jakości podłoża.

Co jeszcze przyczyni się do poprawy stanu trawnika? Czasami do piasku warto dodać kompost lub stworzyć mieszankę z zawartością nawozu. Wtedy wystarczy wysypać zawartość w formie proszku na powierzchni murawy. Można oszacować, że do pokrycia trawnika o wielkości około 100 metrów, wystarczy około 300 – 500 kg gotowej mieszanki lub piasku. Istotna jest także grubość ziarenek samego piasku. Nie powinien być zbyt drobny. Najlepiej, by wielkość ziaren zachowała się między 0,5 mm a 0,8 mm.

 

Piaskowanie trawnika – o czym jeszcze należy pamiętać?

Warto również uwzględnić, z jakim rodzajem gleby mamy do czynienia. W zależności od tego będzie można stworzyć mieszankę piasku w pełni dostosowaną do potrzeb trawnika. Dla przykładu: przy glebach piaszczystych dobrze jest stosować sporą ilość suchego torfu i gliny. Inaczej sprawy mają się przy glebach ciężkich. Do piaskowania trawnika o zbitej i twardej powierzchni ziemi dobrze posłuży nam m.in. piasek kwarcowy. Stworzy to lepsze warunki do rozwoju traw i ich krzewienia.

Piaskowanie trawnika - jak należy piaskować

Jak należy piaskować trawnik?

Dobrze wiedzieć, kiedy najlepiej przystąpić do piaskowania trawnika za pomocą gotowych mieszanek. Tego rodzaju zabieg pielęgnacyjny najlepiej przeprowadzić na wcześniej skoszonej trawie. Warto też, by poprzedzał on proces wertykulacji i aeracji. Lepiej stosować się do tej zasady, jako że niewystarczająca ilość miejsca w glebach może utrudniać ukorzenienie trawy.

Wertykulacja

Proces polega na nakłuwaniu gleby, aby móc usunąć wszelkie zanieczyszczenia i nieco ją rozluźnić. Pomaga murawie zachować jej blask i sprawia, że na trawniku nie rozprzestrzeniają się żadne choroby. Poza tym hamuje rozwój mchu i zapewnia prawidłową wymianę powietrza między atmosferą a glebą. Przywraca również wartości odżywcze na glebach ubogich.

Aeracja

Ułatwia przedostawanie się składników odżywczych zawartych w mieszance z piasku. Zwiększa podatność na suszę i upały. Korzenie trawy stają się silniejsze, a także poprawia się jej miękkość i sprężystość.

Piaskowanie trawnika wystarczy przeprowadzać raz lub maksymalnie dwa do roku. Dobrze robić to w fazie pobudzonego do wzrostu systemu korzeniowego. Idealnym momentem na wykonanie zabiegu będzie słoneczny i bezwietrzny dzień. Zazwyczaj piaskowanie powinno robić się na wiosnę, aby jak najszybciej zadbać o regenerację i pielęgnację trawy.

O tym, jak jeszcze możesz zadbać o trawnik po zimie, przeczytasz w naszym poprzednim artykule: https://poradnik-ogrodniczy.pl/jak-zadbac-o-trawnik-po-zimie/

Piaskowanie trawnika – jak należy je wykonać?

Piaskowanie trawnika nie jest skomplikowanym zabiegiem pielęgnacyjnym. W zasadzie, aby nie komplikować sobie pokrycia całej powierzchni murawy, można użyć jedynie taczki lub wiaderka. Swoją mieszankę z piasku najlepiej równomiernie rozsypać i rozmieścić przy pomocy grabi lub łopaty. Przy wihttps://www.youtube.com/watch?v=rw_FgzmtVJQększych powierzchniach rozrzucanie piasku ręcznie byłoby dość uporczywe, dlatego też warto rozważyć zaopatrzenie się w profesjonalną maszynę. Dzięki niej bez większych wysiłków powierzchnia trawnika zostanie równomiernie pokryta.

Można również zlecić piaskowanie trawnika profesjonalnej firmie. Cena za piaskowanie wyniesie kilka złotych za metr kwadratowy w zależności od zamieszkiwanego regionu. Koszt takiej usługi nie obejmuje natomiast kwoty zakupu piasku. Specjalistyczna usługa może obejmować przygotowanie i dostarczenie mieszanki za dodatkową opłatą.

 

Tagi:
Skomentuj