Październik w ogrodzie

Jesień w ogrodzie

Październik to czas, kiedy przygotowujemy ogród na zimę. Nie dajmy się zwieść wciąż kwitnącym kwiatom – październik to miesiąc zimny, a lato wróci dopiero w przyszłym roku. Jak przygotować ogród na zimę i dobrze wykorzystać październik w ogrodzie?

Sadzenie i pielęgnacja drzew i krzewów

Październik to najlepszy czas na sadzenie drzew i krzewów liściastych. Jeśli chcemy za kilka lat cieszyć się owocami z własnego ogródka, to powinniśmy właśnie teraz posadzić drzewka owocowe, szczególnie jeśli mamy zakupione drzewka z odsłoniętymi korzeniami. A jak to zrobić?

W miejscu w którym chcemy posadzić drzewko, wykopujemy odpowiedniej głębokości dołek. Na spód wsypujemy odrobinę kompostu lub ziemi ogrodniczej, wstawiamy delikatnie drzewko uważając, aby nie połamać korzeni, i przysypujemy ziemią. Na koniec obficie podlewamy.

Październik to również czas sadzenia róż. Do pełnej zimy zdążą zapuścić korzenie, aby wiosną rozpocząć wegetację w pełni. Dla róż wybieramy miejsce słoneczne, ale osłonięte od wiatru. Idealne będzie piaszczysto-gliniaste podłoże, wilgotne o dużej zawartości próchnicy. Miejsce, w którym chcemy posadzić róże najlepiej jest uprzednio spulchnić i użyźnić. Przeczytajcie nasz artykuł, w który piszemy o tym, jak zabezpieczyć róże przed zimą.

Prace ogrodowe w październiku

Pielęgnacja roślin w październiku to głównie ich nawożenie – kompostem lub nawozami potasowymi i fosforowymi. Musimy pamiętać, aby omijać nawozy azotowe, gdyż przedłużają one okres wegetacji, czego nie chcemy. Nawóz powinniśmy rozłożyć wokół drzewa i zmieszać go lekko z ziemią, aby łatwiej mógł trafić do drobnych korzeni pobierających wodę.

Byliny i rośliny jednoroczne

Niektóre z roślin jednorocznych można wysiać już jesienią do ziemi. Chłodna aura powstrzyma ich wzrost zimą, a gdy tylko zacznie robić się cieplej w przyszłym roku, wybudzą się i znacznie szybciej będziemy mogli ujrzeć ich kwiaty. Jeżeli zobaczymy, że zaczęły kiełkować jeszcze przed zimą, powinniśmy okryć je igliwiem, co zabezpieczy je przed mrozami. W październiku można wysiać: czarnuszkę, chabry, dimorfoteki, eszolcje, kochie, kosmosy, maki, nagietki, ostróżki, ubiorki i gipsówki wytworne.

Październik to również dobra pora na sadzenie takich bylin jak choćby konwalie. Musimy wybrać odpowiednie miejsce, w zależności od gatunku rośliny, słoneczne lub zacienione, bardziej lub mniej wilgotne.

Rośliny cebulowe

Niektóre z roślin cebulowych sadzimy, a niektóre wykopujemy w październiku. Do pierwszej grupy zaliczamy cebule czosnków ozdobnych, kosaćców cebulowych, cebulic, szafirków, śniedków, przebiśniegów, tulipanów, lilii, bulwki krokusów.

Natomiast rośliny, które powinniśmy wykopać, to: acidanter, galtonii, eukomisów i, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, mieczyków ogrodowych. Kiedy pojawiają się pierwsze przymrozki, powinniśmy zająć się begonią bulwiastą, daliami i paciorecznikami (kanny). Ich pędy przycinamy pozostawiając 10-15 cm długości. Przechowujemy je przysypane torfem, w ciemnych i chłodnych miejscach.

Grabienie liści

Październik w ogrodzie – trawnik

W październiku nie powinniśmy porzucać trawnika. Powinien on być jeszcze z dwa razy ścięty. Jeśli październik okazał się być suchym miesiącem, trawnik musimy podlać, aby zachować jego prawidłową wegetację.
Musimy pamiętać o usuwaniu liści z trawnika. Choć są tak ładne i kolorowe, jesienią nie możemy ich pozostawić, aby przygniatały naszą trawę.

Październik jest miesiącem pracowitym w ogrodzie, jednak ta praca pokaże nam nasz wysiłek wiosną i latem, kiedy cały ogród zakwitnie na nowo.

Tagi:
Skomentuj