Patio w domu

Patio - przykład

Na dworze zimno, ciemno i deszczowo, dlatego nie mamy ochoty nawet wyjść na zewnątrz. To motywuje nas do pisania o ogrodach, którymi niejako można się cieszyć pozostając w cieple swojego domu. Wiemy już coś o ogrodzie zimowym, teraz kilka słów o patio w domu.

Czym jest patio?

Coraz częściej spotykamy w dzisiejszych czasach formę architektoniczną domu z ogrodem wewnętrznym (patio) lub domu w kształcie litery L. Przyczyną są tutaj m.in. wysokie ceny działek oraz coraz mniejsza ilość terenów budowlanych. Ta forma domu i ogrodu wywodzi się jeszcze z czasów rzymskich.

Jak wygląda patio w domu?

W domu, który posiada patio wszystkie wewnętrzne pomieszczenia otwierają się ku umieszczonemu centralnie ogrodowi, który staje się tym samym ważną częścią mieszkania i pozwala nam zapomnieć i miejskim zgiełku. Dom kątowy graniczy z ogrodem wprawdzie tylko dwoma ścianami, lecz pozostałe dwie strony ogrodu obramione są przeważnie murami np. domami sąsiadów czy garażami, tak, że oba te typy ogrodów praktycznie nie różnią się od siebie. Jest tu zazwyczaj bardzo mało miejsca, a więc i pole do popisu w kompozycji takiego ogrodu jest mocno ograniczone.

Większą część ogrodu pokrywa się zazwyczaj płytkami lub brukiem – w patio brak jest miejsca na trawnik czy większe skupiska roślin. Punktem centralnym jest często basenik lub studnia, można również zasadzić tutaj np. małe drzewko o rzadkiej koronie. Nie sadzimy tutaj raczej dużych drzew o gęstych koronach, ponieważ zbytnio ocieniałyby pomieszczenia mieszkalne.

Rośliny na patio w domu

Dla roślin najbardziej odpowiednie są podwyższone rabatki, na których możemy zasadzić byliny lub kwiaty letnie, albo też trochę zieleniny przydatnej w naszej kuchni. Rabatki takie obramowujemy drewnem, kamieniem naturalnym lub gotowymi elementami z betonu. Nie należy używać zbyt wielu różnych materiałów, aby nie zburzyć jednolitości tego małego ogrodu. Krawędź wspomnianej rabatki możemy wykorzystać jako rodzaj ławki. Przebywając w ogrodzie, będziemy mieli wtedy bliższy kontakt z naszymi roślinami.

Do patio nadają się znakomicie również rośliny w donicach i kubłach – zaletą jest także to, że można je również dowolnie przemieszczać. Letnie wakacje na wolnym powietrzu przydadzą się także naszym roślinom pokojowym. Ważnym jest, aby pamiętać, że dla roślin donicowych, które nie znoszą zimy – jak np. oleander czy wawrzyn – musimy na jej czas znaleźć w domu chłodne oraz widne miejsce.

W związku z tym, że przestrzeni w patio w domu nie jest wiele, trzeba wykorzystać w nim płaszczyzny pionowe, takie jak ściany domu i mury ogrodzeniowe. Pnącza zajmują mało miejsca i dają iluzję większego ogrodu.

Na pewno patio w domu nie zastąpi nam w pełni ogrodu, ale z pewnością daje jego namiastkę i pozwala się cieszyć pięknym widokiem cały rok. W cieplejsze miesiące jest doskonałym miejscem wypoczynku oraz pozwala nam odrzucić troski i zaznać odrobinę relaksu w pobliżu natury.

Tagi:
Skomentuj