Okrywanie roślin na zimę – poradnik ogrodnika

Okrywanie roślin na zimę

Upały w tym roku już za nami. Powoli nadchodzi czas, w którym rośliny w naszych ogrodach będą potrzebowały odpowiedniego zabezpieczenia przed mrozem. Okrywanie roślin na zimę jest niezwykle ważne zwłaszcza dla kwiatów, krzewów i drzew, które są wrażliwe na niskie temperatury. Szczególnie trudno przechodzą okres zimowy rośliny egzotyczne, które naturalnie rosną w znacznie cieplejszych klimatach. Jak okrywać rośliny na zimę i kiedy to zrobić? Wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego okrywanie roślin na zimę jest takie ważne?

Na samym początku musimy zdać sobie sprawę, dlaczego należy okrywać rośliny na zimę. Oczywiście głównym powodem jest mróz, którego efekt jest potęgowany przez wiatr. Dodatkowo zamarznięta gleba nie pozwala roślinie na pobór odpowiedniej ilości wody, przez co Nieosłonięte rośliny są narażone wówczas zarówno na przemarznięcie i przesuszenie. Specjaliści podkreślają, że ogrodnicy powinni okrywać na zimę przede wszystkim rośliny zimozielone, ponieważ są one najbardziej narażone na negatywne skutki mrozów.

Okrywanie roślin na zimę – kiedy najlepiej to zrobić?

Najlepszym okresem do zabezpieczenia roślin przed mrozem jest mniej więcej połowa listopada. Pamiętajmy, że nie zaleca się okrywać roślin zbyt wcześnie, ponieważ możemy przedłużyć jej okres wegetacji. Będzie to skutkować opóźnieniem wejścia w stan zimowy i bardzo prawdopodobne, że roślina przy pierwszych dniach z temperaturą poniżej zera zostanie przemarznięta.  Okrywanie roślin na zimę najlepiej więc wykonać w czasie, gdy występują już regularne przymrozki, a rośliny zaczynają wchodzić w okres zimowego spoczynku.

Kiedy zabezpieczyć rośliny przed mrozem?

Czym przykryć rośliny na zimę?

Przede wszystkim kierujmy się tym, aby materiały, których użyjemy do okrycia, były przepuszczalne. Jest to niezwykle ważna cecha otulin, ponieważ tego typu materiały pozwalają na odpowiednią wentylację i utrzymanie optymalnej temperatury. W ten sposób uchronimy nasze rośliny przez przegrzaniem i rozhartowaniem oraz przed chorobami grzybowymi. 

Agrowłóknina

Najczęściej polecanym materiałem do okrywania roślin na zimę jest biała agrowłóknina, którą możemy nabyć w każdym centrum ogrodniczym. Dostępne są również specjalne kaptury ochronne wykonane z tego materiału, które znacznie usprawniają całą pracę związaną z zabezpieczeniem roślin przed mrozem. Pamiętajmy, że agrowłóknina powinna cechować się grubością 50g/m², a po owinięciu nią roślin musimy ją odpowiednio zamocować (np. za pomocą kamyków, kołków lub ziemi).

Naturalne materiały do okrywania roślina na zimę

Niezwykle popularne są również materiały w pełni naturalne. Ogrodnicy do ochrony roślin przed mrozem wykorzystują więc igliwie i liście do przysłonięcia gleby oraz gałązki iglaków (stroisz) i słomiane maty do osłonięcia roślin. W ten sposób ochronimy nasze rośliny zarówno przed przemarznięciem i wyschnięciem. Dodatkowo można zabezpieczyć rośliny poprzez kopczyk ziemi lub kory, który zmniejszy możliwość przemarznięcia gleby. Usypujemy go na około 20-30 centymetrów zaraz przy nasadzie krzewu.

Zabezpieczanie roślin doniczkowych przed mrozem

Pamiętać musimy również o naszych roślinach, które rosną w doniczkach. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie ich przeniesienie do chłodnych pomieszczeń, gdzie temperatura utrzymuje się na poziomie około 5°C, jednak nie zawsze jest to możliwe. W takim wypadku zaleca się umieścić doniczki w małych dołkach w miejscu osłoniętym od wiatru. Jeżeli to również nie jest możliwe, pamiętajmy, że nie należy umieszczać donic bezpośrednio na betonie i kamieniach. Najlepiej podłożyć pod nie warstwę styropianu (około 10 centymetrów), która będzie zabezpieczać korzenie przed przemarznięciem. Doniczki możemy okryć dodatkowo materiałem (np. juta), który będzie spełniał również rolę dekoracji.

Czym okrywać rośliny na zimę?

Jakie rośliny należy zabezpieczyć na zimę?

Jak już wspomnieliśmy, okryć musimy przede wszystkim rośliny zimozielone. Są to między innymi:

 • wrzosy, 
 • mahonie,
 • cyprysiki Lawsona,
 • kalmie,
 • laurowiśnie,
 • ostrokrzewy,
 • różaneczniki,
 • ogniki,
 • suchodrzewy chińskie,
 • hortensje ogrodowe,
 • róże pienne,
 • klony palmowe,
 • magnolie,
 • piwonie krzewiaste.

Z pnącz są to np.: glicynie, powojniki, akebie, czy miliny, natomiast z bylin: lilie, pustynniki, zawilce japońskie, kosaćce żyłkowe, inkarwille itp. Sprawdź również nasze inne artykuły poświęcone konkretnym roślinom – jak przygotować trawnik do zimy, zabezpiecz różę na zimę.

Jak widzimy, okrywanie roślin na zimę jest niezwykle ważne. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł był dla Was pomocny i ochronicie swoich zielonych podopiecznych przed mrozem. Powodzenia!

Tagi:
Skomentuj