Ogród zimowy – inspiracje

Ogród zimowy

Czy nie byłoby przyjemnie w zimowy wieczór przejść się do ogrodu tętniącego życiem, pełnego kwitnących kwiatów? Posiedzieć wśród zieleni z kubkiem gorącej herbaty, gdy na dworze wieje przejmujący wiatr i sypie śnieg? Brzmi magicznie… a nazywa się ogród zimowy.

Co prawda grudzień to nie jest pora, gdy buduje się zimowe ogrody, ale jest to czas, kiedy zaczynamy odczuwać jego brak, a jednocześnie jest to idealny moment, żeby go rozplanować.

Ogród zimowy latem

W lecie trzeba zapewnić dobry układ wietrzenia i sprzęt, urządzenia osłaniające powierzchnie szklane. Musimy uważać, żeby ogród zimowy nie zamienił się w szklarnię – otwierane okna, szyby czy rolety zewnętrzne pomogą nam regulować zarówno nasłonecznienie, jak i przepływ powietrza nie tylko latem, ale również zimą. Podczas chłodnych nocy i zimowych miesięcy ważna jest izolacja – można ją osiągnąć przy użyciu wspomnianych rolet zewnętrznych, okiennic lub podwójnie oszklonych ścian. Pewną wadą zastosowania rolet jest to, że zabierają bardzo dużo światła, którego w jesienne i zimowe miesiące nie ma za dużo.  Słońce możemy postarać się niejako przyciągnąć do naszego ogrodu. Poprzez odpowiednie ustawienie powierzchni odbijających promienie słoneczne możemy zwiększyć intensywność naświetlenia. Zbiorniki wodne, stawki, oczka, wykładziny podłogowe w jasnych kolorach przyciągają promienie słoneczne.

Miejsce na ogród zimowy

Ważne jest też umiejscowienie zimowego ogrodu – może to być osobny budynek, wydzielony pokój z domu lub przybudówka – w każdym z tych przypadków ogród powinien być skierowany na południe lub na południowy zachód.  W naszej szerokości geograficznej słońce nie świeci pionowo, dlatego korzystnie jest ustawić szklane ściany pod niedużym kątem, tak aby promienie padały prosto – wtedy niewiele promieni ulega odbiciu i większość trafia do naszego ogrodu.

Jakie rośliny wybrać?

Kolejną kwestią jest dobór roślin – głównym czynnikiem, jaki trzeba mieć na uwadze, są przewidywane najniższe temperatury w zimie. Nawet przy zastosowaniu dobrych izolacji, nocą w nieogrzewanym ogrodzie temperatura szybko spada. Wybrane rośliny powinny być odporne na zmiany temperatury. Niestety, tropikalne rośliny zamarzłyby w takich warunkach. Sprawdzają się w nich jednak te, które często trzymamy w swoich domach – palmy, męczennica czy oleandry – znoszą bez problemu temperatury powyżej 4 stopni Celsjusza. Wszystko jasne? To zapraszam do projektowania ogrodów zimowych! 🙂

Tagi:
Blog Comments

Jak kiedyś doczekam się własnego domu, to koniecznie muszę mieć w nim ogród zimowy 🙂

Skomentuj