Ogród zimowy

Ogród zimowy

Inspiracje ogrodowe

Czy nie byłoby przyjemnie w zimowy wieczór przejść się do ogrodu tętniącego życiem, pełnego kwitnących kwiatów? Posiedzieć wśród zieleni z kubkiem gorącej herbaty, gdy na dworze wieje przejmujący wiatr i sypie śnieg? Brzmi magicznie… a nazywa się ogrodem zimowym.

Ogród zimowy

Co prawda budowy zimowego ogrodu nie rozpoczynamy w grudniu, ale jest to czas kiedy zaczynamy odczuwać jego brak, a jednocześnie jest to idealny moment żeby zastanowić się jak go rozplanować.

Ogród zimowy latem

W lecie trzeba zapewnić dobry układ wietrzenia i sprzęt, urządzenia osłaniające powierzchnie szklane. Musimy uważać żeby zimowy ogród nie zamienił się w szklarnie – otwierane okna, szyby czy rolety zewnętrzne pomogą nam regulować zarówno nasłonecznienie, jak i przepływ powietrza nie tylko latem, ale również zimą. Podczas chłodnych nocy i zimowych miesięcy ważna jest izolacja – można ją osiągnąć przy użyciu wspomnianych rolet zewnętrznych, okiennic lub podwójnie oszklonych ścian. Pewną wadą zastosowania rolet jest to, że zabierają bardzo dużo światła którego w jesienno-zimowe miesiące nie ma za dużo.  Słońce możemy postarać się niejako przyciągnąć do naszego ogrodu. Poprzez odpowiednie ustawienie powierzchni odbijających promienie słoneczne możemy zwiększyć intensywność naświetlenia. Zbiorniki wodne, stawki, oczka, wykładziny podłogowe w jasnych kolorach przyciągają promienie słoneczne.

Umiejscowienie zimowego ogrodowu

Ważne jest też umiejscowienie zimowego ogrodu – może to być osobny budynek, wydzielony pokój z domu lub przybudówka – w każdym z tych przypadków ogród powinien być skierowany na południe lub na południowy zachód.  W naszej szerokości geograficznej słońce nie świeci pionowo, dlatego korzystnie jest ustawić szklane ściany pod niedużym kątem, tak aby promienie padały na prosto – wtedy niewiele promieni ulega odbiciu i większość trafia do naszego ogrodu.

Rośliny w ogrodzie zimowym

Kolejną kwestią jest dobór roślin – głównym czynnikiem jaki trzeba mieć na uwadze są przewidywane najniższe temperatury w zimie. Nawet przy zastosowaniu dobrych izolacji, nocą w nieogrzewanym ogrodzie temperatura szybko spada. Wybrane więc rośliny powinny być odporne na zmiany temperatury. Niestety tropikalne rośliny zamarzłyby w takich warunkach. Sprawdzają się w nich jednak rośliny, które często trzymamy w swoich domach – palmy, męczennica czy oleandry – znoszą bez problemy temperatury powyżej 4 stopni Celsjusza. Wszystko jasne? To zapraszam do projektowania ogrodów zimowych! 🙂

Źródło: Projektowanie i zakładanie ogrodów Poznań – firma ogrodnicza Green Solutions.

1 komentarz

  1. Magga

    Jak kiedyś doczekam się własnego domu, to koniecznie muszę mieć w nim ogród zimowy 🙂

Zostaw komentarz

*