Wiele osób marzy o wypoczynku w pięknym zaciszu. Ogród wiejski nadaje się do tego idealnie! Jednak w jaki sposób można go stworzyć? Tak naprawdę to nic trudnego. Wystarczy odrobina chęci i garść informacji, aby Twój zielony zakątek zmienić na ogród wiejski. Przekonaj się sam!
Wiejskie ogrody – podstawowe informacje
Jeżeli planujesz stworzyć swój własny ogród wiejski, musisz wiedzieć, czym cechuje się ten styl. Przede wszystkim, ogród wiejski powinien być naturalny, kolorowy i funkcjonalny. Podobnym stylem charakteryzuje się również ogród prowansalski, o którym pisaliśmy w poprzednim artykule.
Materiały, które wykorzystujemy w wiejskim ogrodzie
Do ogrodu wiejskiego wybierzmy takie materiały i kształty, które dominują na wsi od setek lat.
Meble ogrodowe
Najlepiej pasują do wiejskich ogrodów meble drewniane i proste. Ich kolor powinien być naturalny, z widocznymi sękami i słojami. Świetnie sprawdzą się tutaj stare meble, które wystarczy delikatnie odrestaurować. Możemy również pomyśleć o ich postarzeniu.
Ścieżki
Tworząc natomiast ścieżki w ogrodzie wiejskim, strzeżmy się kostek brukowych, płytek gresowych i tego typu rozwiązań. Idealną nawierzchnią będą tutaj polne kamienie, stare cegły, płyty kamienne czy też żwir. Pamiętajmy jednak, że ścieżki nie mogą być idealnie równe. Nie wybierajmy więc płyt i cegieł tego samego rozmiaru – możemy np. łamać płyty i w ten sposób uzyskać piękną, wiejską ścieżkę.
Ogrodzenie
Bardzo ważnym elementem ogrodu wiejskiego jest jego ogrodzenie i płotki oddzielające rabaty, rosnące warzywa itd. Do ogrodzeń używajmy wyłącznie takich materiałów, jak drewniane sztachety, wiklinowe płotki, kawałki cegieł itp. Pamiętajmy, że na wsi wykorzystywało się praktycznie wszystko, co było dostępne. Tak więc ciekawym pomysłem mogą być tutaj stare drewniane koła wbite w ziemię, czy też stare dachówki obrośnięte mchem.
Donice i pojemniki
Wybierając donice i pojemniki do ogrodu wiejskiego musimy trzymać się tylko jednej zasady. Nie mogą być one wykonane z tworzyw sztucznych! Do dyspozycji mamy jednak niezwykle szeroką ofertę. W ogrodzie wiejskim świetnie sprawdzą się donice ceramiczne, gliniane, metalowe, drewniane i wiklinowe. Mogą być to również pojemniki, które pierwotnie spełniały zupełnie inne zadanie. Jako donice i pojemniki w ogrodzie wiejskim możemy użyć metalowych balii, drewnianych skrzynek na warzywa, wiklinowych koszy itp.
Wybierając wszelkie powyższe rzeczy, pamiętajmy, aby nie wyglądały one jak nowe (w innym wypadku nie uzyskamy wiejskiego klimatu, a ogród będzie kiczowaty).
Ogród wiejski – jakie rośliny zasadzić?
Wybierając rośliny do ogrodu wiejskiego, musimy wciąć pod uwagę jego funkcjonalny charakter. Niemal wszystkie rośliny, które znajdują się w wiejskich ogrodach, mają zastosowanie w kuchni lub lecznictwie. Natomiast jeżeli spełniają wyłącznie funkcję dekoracyjną, powinny być to kwiaty z rodzimych stron, które są łatwe w uprawie i mają pachnące kwiaty.
Zioła w ogrodzie wiejskim
Ogród wiejski to przede wszystkim cała masa ziół, które zarówno pięknie pachną, jak i przydają się w gotowaniu i leczeniu. W ogrodzie wiejskim nie może więc zabraknąć takich ziół jak:
- szałwia,
- lubczyk,
- arcydzięgiel,
- czarnuszka,
- rumianek,
- mięta pieprzowa,
- dziurawiec.
Warzywa – ogród wiejski
W wiejskich ogrodach znaleźć można niezwykle dużo warzyw. Są one o wiele smaczniejsze niż warzywa kupione w sklepie i dodatkowo mamy znacznie większą satysfakcję z przygotowanych posiłków. Wybierając warzywa do ogrodu wiejskiego zdecydujmy się na gatunki, które od lat występują na polskiej wsi:
- marchew,
- ziemniaki,
- różne odmiany kapusty,
- pietruszka,
- dynia,
- pomidory,
- sałata,
- ogórki.
Owoce w wiejskich ogrodach
Ogród wiejski to także słodycz pysznych i świeżych owoców. Do dyspozycji mamy niezwykle wiele gatunków krzewów i drzew owocowych:
- jabłoń,
- śliwa,
- grusza,
- wiśnia,
- agrest,
- maliny (polecamy nasz artykuł: jak sadzić maliny w ogrodzie),
- porzeczki,
- winorośle,
- morele,
- brzoskwinia.
Ogród wiejski – jakie kwiaty?
Wybierając kwiaty do wiejskiego ogrodu kierujmy się pochodzeniem danego gatunku oraz jego zapachem i wyglądem. W takim ogrodzie świetnie sprawdzą się takie kwiaty jak:
- bratki,
- groszek pachnący
- nagietki,
- niezapominajki,
- słoneczniki,
- piwonie,
- lilie,
- maki,
- dalie,
- forsycje,
- bzy.
Urządzając ogród wiejski pamiętajmy, że odrobina chaosu jest tutaj wskazana. Nie przejmujmy się więc dzikimi kwiatami, odrobiną chwastów, niezbyt dokładnie przystrzyżonym żywopłotem, delikatnie uszkodzonym płotem itp. Ogród wiejski powinien być maksymalnie zbliżony do natury.
Skomentuj