Ogród w stylu japońskim – aranżacje i inspiracje

Ogród w stylu japońskim w twoim domu. Ogród japoński aranżacje, inspiracje.

Ogród w stylu japońskim, to przestrzeń wysoce skomplikowana, zaprojektowana w zgodzie z filozofią i zasadami typowymi dla tego narodu. Odzwierciedla szacunek do natury i uwypukla jej najpiękniejsze cechy. Bez dwóch zdań projektowanie ogrodów japońskich można nazwać sztuką, w której główną rolę odgrywają drzewa, krzewy oraz wiele innych elementów aranżacyjnych, typowych dla tego stylu. Stosując się do poniżej opisanych wskazówek, taka przestrzeń może już niedługo stać się naszą bezpieczną przystanią.

Ogród w stylu japońskim – jakie są jego główne cechy?

Ogród w stylu japońskim to przestrzeń, która jest wynikiem filozofii tamtejszych regionów. Z tego względu wiele jego elementów ma głębsze znaczenie i duchowy wydźwięk. Jedną z głównych cech tego stylu, jest harmonia w kompozycji. Każda roślina czy też sztuczny zbiornik wodny, muszą ze sobą współgrać i tworzyć klarowną całość. Pomimo tego, Japończycy nie kierują swojej uwagi w kierunku symetrii. Cenią sobie asymetrię i nieregularność. Nasadzenia są zatem dobrze przemyślane, ale nie perfekcyjnie równe i od „linijki”. Często tworzą asymetryczne trójkąty z wyraźnie zaznaczonymi środkami ciężkości, które są połączeniem różnych gatunków roślin, kwiatów z kamieniami itp. Ta zasada – triada – cechuje praktycznie każdy ogród w tym stylu.

Jakie rośliny do ogrodu japońskiego wybrać? Ogród japoński aranżacje i inspiracje.

W Japonii ogrody stanowią element domu. Zazwyczaj z tyłu znajdują się duże przeszkolone drzwi, z których można wyjść wprost na ogród lub też podziwiać go przez szybę w okresie zimowym. Wszystko tworzy spójną całość i sprawia, że domownicy cały czas znajdują się bliżej natury.

Ogród w stylu japońskim zazwyczaj posiada również elementy silnie wyróżniające się. Jakie? Są to między innymi ogromnych rozmiarów głazy, kamienne wieże lub też rośliny o nietypowym wyglądzie – często wybiera się bonsai.

Japończycy nie boją się również kontrastów w swoich ogrodach. Często łączą ze sobą rośliny o bardzo różnorodnych rozmiarach czy też kształtach. Obok typowych drzew iglastych, sadzają drzewa liściaste o żywych kolorach – wiśnia, klony itp.

Nieodłącznym elementem ogrodów w stylu japońskim, jest również sztuka formowania. Szczególnie widoczna jest ona w przypadku roślin karłowatych, którym nadaje się niepowtarzalne kształty. Samo założenie może wydawać się zabiegiem czysto estetycznym, jednak w tym przypadku chodzi przede wszystkim o ujarzmienie natury. Dzięki kontrolowanym cięciom w ogrodzie można posiadać nawet te rośliny, które w przyrodzie w sposób naturalny ozdabiają japońskie krajobrazy. Ogród w stylu japońskim to połączenie człowieka z naturą, dlatego musi się w nim znajdować jak najwięcej „dzikich” elementów.

Zobacz także ogród w stylu prowansalskim, ogród skandynawski i ogród wiejski.

Rośliny do ogrodu japońskiego - zobacz ogród w stylu japońskim!

Rośliny do ogrodu japońskiego – na jakie się zdecydować?

Rośliny do ogrodu japońskiego powinny być wybierane bardzo starannie i odzwierciedlać to, w jaki sposób podchodzą do tej kwestii sami Japończycy. W wielu przypadkach kierują się oni symbolicznym znaczeniem drzew, krzewów czy też kwiatów. Drzewa iglaste oznaczają dla nich elementy stałe i długowieczne. Kwiaty lotosu są natomiast uosobieniem czystości ducha oraz umysłu. Rośliny do ogrodu japońskiego warto kupować w renomowanych szkółkach, gdzie można skorzystać również z profesjonalnego doradztwa.

Ogród japoński inspiracje, ogród japoński aranżacje

Z sosen do ogrodu japońskiego wykorzystuj się odmianę koreańską, czarną, japońską, gęstokwiatową oraz Thunberga. Z roślin zielonych można wymienić również sośnicę japońską lub szydlicę japońską. Często spotykanym elementem są także klony japoński oraz palmowy. Mnóstwo drzew w ogrodach japońskich, zaskakuje swoją feerią barw. Tak jest w przypadku magnolii japońskiej, judaszowca chińskiego, śliwy wiśniowej, tawuły japońskiej czy też wiśni piłkowanej.

Z mniejszych roślin w ogrodzie można umieścić:

Ogród w stylu japońskim, ogród japoński - aranżacje, inspiracje

Ogród japoński – aranżacje

Ogród w stylu japońskim można zaaranżować w trzech podstawowych wersjach. Pierwszą z nich są ogrody Chaniwa, noszące nazwę herbacianych. W takim ogrodzie znajdują się pawilony herbaciane, w których ceremonialnie parzy się oraz pija herbatę. Tradycyjnie do pawilonu prowadziła ścieżka kamienna, a bezpośrednio obok niego znajdowało się źródło wody. Tego typu ogród japoński inspirację powinien nam dawać jedynie w pewnym stopniu. Nie chodzi bowiem o przeniesienie do swojego ogrodu kopii innych założeń tego typu, ale o stworzenie czego własnego – unikatowego, ale nawiązującego do tradycyjnych wartości, kryjących się za tym przedsięwzięciem.

Ogrody Karesansui to kolejny typ założenia ogrodowego, który wyróżnia zastosowanie żwiru i piasku. Zazwyczaj wykorzystuje się piasek z rzek, a usypywana przestrzeń ma być odzwierciedleniem mórz i oceanów. Japończycy przywiązują ogromną wagę do wody jako źródła życia i otaczają ją specjalną czcią. Ogród japoński aranżację zawsze powinien mieć z uwzględnieniem jakiegoś źródła wody – mały strumyk, staw itp.

Zobacz też, czym charakteryzuje się ogród włoski: https://poradnik-ogrodniczy.pl/ogrod-wloski-renesansowy/.

Jakie rośliny do ogrodu japońskiego. Ogród w stylu japońskim.

Ogród japoński inspiracje – gdzie ich poszukiwać?

Na terenie Europy, a nawet w Polsce, można zobaczyć wiele pięknych ogrodów w stylu japońskim. Z pewnością do stworzenia takiej przestrzeni niezbędne jest zapoznanie się z kulturę Japonii, mentalnością mieszkających tam ludzi czy też zasadami, które im przyświecają. Inspirację można czerpać również z fotografii lub filmów.

Ogród japoński inspiracje – skąd je czerpać? Z filmów, zdjęć czy też praktyki. Odwiedzenie Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu czy też innych założeń tego typu, może nam wiele rozjaśnić w tym temacie. Gdzie takie ogrody znajdują się w Polsce? Oprócz ogrodu we Wrocławiu, takie założenia powstały również w innych miejscach:

  • w Jarkowie w gminie Lewin Kłodzki (prywatny ogród japoński dostępny dla zwiedzających),
  • japoński ogród w Łódzkim Ogrodzie Botanicznym,
  • IBUKI – ogród japoński w Janowicach w gminie Bestwina,
  • ogród japoński w Starej Morawie w gminie Stronie Śląskie.

Ogród w stylu japońskim – podsumowanie

Podsumowując, ogród w stylu japońskim to nie tylko zwykłe założenie ogrodowe, ale żywe odzwierciedlenie myśli filozoficznej i kultury tamtego regionu. Rośliny do ogrodu japońskiego warto wybierać na zasadzie kontrastu, bazując na pięknych iglakach, jak i drzewach liściastych. Ogród japoński aranżacje może mieć różnorodne. Można nieco czerpać z tradycyjnych rozwiązań, dorzucając do nich szczyptę współczesności.

 

Tagi:
Skomentuj